Zaobserwowano nagły wzrost aktywności wulkanu Etna

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

W niedzielę, 12 listopada 2023 r., wulkan Etna, najbardziej aktywny wulkan w Europie, rozpoczął nowy, intensywny etap erupcji. W wyniku wybuchu wulkanu z południowo-wschodniego krateru (SEC), zarejestrowano wydobywające się intensywne fontanny lawy oraz wyrzucanie materiału piroklastycznego, takiego jak lapilli i bomb wulkanicznych, na wysokość kilkuset metrów nad wylotem​​.

 

Zjawisko to zbiegło się ze znaczącym wzrostem wstrząsów wulkanicznych, które osiągnęły szczyt o godzinie 9:00 UTC. Lokalizacja tych zdarzeń sejsmicznych znajdowała się bezpośrednio pod południowo-wschodnim kraterem, na wysokości około 2900 metrów nad poziomem morza​ ​. Erupcja spowodowała poważne skutki dla regionu. Wulkan wypluł popiół na miasto Catania, największe miasto na wschodnim Sycylii, co zmusiło do zawieszenia lotów na miejscowym lotnisku.

 

Obserwatorium INGV, które monitoruje wulkan, zauważyło, że pokrywa chmur i deszczowy dzień utrudniały obserwację erupcji. Spadający popiół dotarł do Catani i co najmniej jednej miejscowości na zamieszkałych zboczach Etny. Nie odnotowano żadnych obrażeń​​. Wzmożona aktywność wulkaniczna Etny była obserwowana od początku października, szczególnie w południowo-wschodnim kraterze, według danych z INGV.

 

W ostatnich dniach zarejestrowano eksplozje wulkaniczne występujące co sekundę przed erupcją. Erupcja ta wysłała chmurę popiołu nad miasta Milo i Zafferana Etnea​​. Erupcja wulkanu Etna to ważne wydarzenie, które przyciąga uwagę zarówno naukowców, jak i mieszkańców regionu. Jest to kolejny przykład dynamicznej aktywności wulkanicznej, która od wieków kształtuje krajobraz i środowisko Sycylii. Badania i monitorowanie takich erupcji są niezbędne, aby zrozumieć i przewidywać przyszłe wydarzenia wulkaniczne oraz ich wpływ na lokalne społeczności i ekosystemy.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj