Potężna erupcja wulkanu Etna zmusiła władze Sycylii do zamknięcia lokalnego lotniska

Kategorie: 

Źródło: Twitter

Jeden z północno-wschodnich kraterów wulkanu Etna rozpoczął  wczoraj znaczącą emisję popiołu wulkanicznego. Materiału wulkanicznego było się tak dużo, że miejscowy port lotniczy Catania International Airport został zamknięty ponieważ wystosowano czerwony alarm dla lotnictwa w związku z trwającą erupcją.

 

Emisja popiołu wulkanicznego z wulkanu Etna cały czas trwa i tylko lekko zelżała. Pył przemieszcza się z prędkością 18 km/h w kierunku Morza Śródziemnego, nad Afrykę. Świadkowie twierdzą, że z krateru wydobywają się obecnie fontanny lawy.

 

Etna mierzy aż 3329 m n.p.m. i znajduje się na wschodnim wybrzeżu wyspy Sycylia. Jest on znany z licznych przypadków nagłej aktywności, która wielokrotnie sprawiała wiele kłopotów mieszkańcom. Erupcje tego wulkanu są na tyle częste, że ludzie nauczyli się z nim żyć. 

 

Znane są przypadki katastrofalnych erupcji Etny z przeszłości. Najbardziej znan jest ta z marca 1669 roku. Trwała ona niemal 8 miesięcy i zupełnie zmieniła wygląd wybrzeża oraz wpłynęła na życie ponad 100 tysięcy osób.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj