Na Sycylii ponownie doszło do silnej erupcji wulkanu Etna

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Największy w Europie czynny wulkan nadal wybucha. W obrębie znajdującej się na Sycylii Etny niemal prawie ciągle dochodzi do kolejnych wybuchów lawy typu stromboliańskiego. Największe emisje pochodzą z krateru Valle del Bove na wschodniej stronie stożka.

 

Po rozpoczęciu nowego etapu aktywności wulkanicznej 12 maja aktywność Etny zmniejszyła się w nocy 13 maja, ale potem znowu zaczęła stopniowo rosnąć. Wcześnie rano otworzyło się rozległe pęknięcie na wschodnim zboczu stożka. Obficie płynie stamtąd lawa. W nocy 14 maja aktywność Etny znacznie wzrosła, czemu towarzyszy również rosnące drżenie okolicy. Do wczoraj, 14 maja lawy miał długość około 1,5 km.

Wulkan Etna mierzy 3329 metrów nad poziomem morza. Znane są przypadki jego katastrofalnych erupcji z przeszłości. Najbardziej warta wspomnienia wydaje się wybuchowa erupcja z marca 1669 roku. Trwała ona niemal 8 miesięcy i zupełnie zmieniła wygląd wybrzeża oraz wpłynęła na życie ponad 100 tysięcy osób.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj