Etna wyrzuciła ogromne ilości popiołu i zablokowała ruch lotniczy

Kategorie: 

Źródło: Boris Behncke

Zwiększona aktywność wulkaniczna, której towarzyszyła znaczna emisja popiołu, rozpoczęła się w Nowym Kraterze Południowo-Wschodnim Etny. Doszło do niej jeszcze 23 października 2020 roku. Słup popiołu wulkanicznego, osiągnął tam 2,4 km  nad poziomem morza.

 

Wzrost aktywności Etny wymusił na władzach czerwony alert lotniczy. Dopiero w okolicach 8:36 czasu uniwersalnego zredukowano go do poziomu czerwonego. Loty powróciły do ​​normy w okolicach 10:54 UTC. Wszelka aktywność na terenie tego wulkanu, wywołuje zrozumiałe emocje ze względu na otaczające go miasteczka oraz gospodarstwa rolne.

 

Wulkan Etna wznosi się na wysokość 2240 m.n.p.m. i jest to największy wulkan w Europie. Znane są przypadki jego katastrofalnych erupcji z przeszłości. Najbardziej znana jego wybuchowa erupcja miała miejsce w marcu 1669 roku. Trwała on od 4 do 8 miesięcy i zupełnie zmieniła wygląd wybrzeża oraz wpłynęła na życie ponad 100 tysięcy osób. Aktywność wulkaniczna Etny jest jedną z najlepiej udokumentowanych na świecie. Pierwsze wzmianki o erupcjach pochodzą z około 1500 roku p.n.e. Szacuje się, że od tamtego czasu doszło tam do ponad 200 wybuchów.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Skomentuj