Kategorie:
Zwiększona aktywność wulkaniczna, której towarzyszyła znaczna emisja popiołu, rozpoczęła się w Nowym Kraterze Południowo-Wschodnim Etny. Doszło do niej jeszcze 23 października 2020 roku. Słup popiołu wulkanicznego, osiągnął tam 2,4 km nad poziomem morza.
Wzrost aktywności Etny wymusił na władzach czerwony alert lotniczy. Dopiero w okolicach 8:36 czasu uniwersalnego zredukowano go do poziomu czerwonego. Loty powróciły do normy w okolicach 10:54 UTC. Wszelka aktywność na terenie tego wulkanu, wywołuje zrozumiałe emocje ze względu na otaczające go miasteczka oraz gospodarstwa rolne.
Wulkan Etna wznosi się na wysokość 2240 m.n.p.m. i jest to największy wulkan w Europie. Znane są przypadki jego katastrofalnych erupcji z przeszłości. Najbardziej znana jego wybuchowa erupcja miała miejsce w marcu 1669 roku. Trwała on od 4 do 8 miesięcy i zupełnie zmieniła wygląd wybrzeża oraz wpłynęła na życie ponad 100 tysięcy osób. Aktywność wulkaniczna Etny jest jedną z najlepiej udokumentowanych na świecie. Pierwsze wzmianki o erupcjach pochodzą z około 1500 roku p.n.e. Szacuje się, że od tamtego czasu doszło tam do ponad 200 wybuchów.
Some more #Etna from last night (17-18 October 2020) for you. Strombolian activity at the Southeast Crater's "saddle vent". Nice to watch, but in reality rather small, harmless activity. pic.twitter.com/et9MOpMY0m
— Boris Behncke (@etnaboris) October 18, 2020
Ocena:
Opublikował:
M@tis
Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl. Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych. Facebook: https://www.facebook.com/M4tis Twitter: https://twitter.com/matisalke |
Skomentuj