Powstała pierwsza na świecie proteza ze zmysłem dotyku

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Sztuczna ręka "Lifehand2" jest pierwszą na świecie protezą, która pozwala odczuwać pacjentowi zmysł dotyku. Z pewnością ten prototyp doprowadzi do rewolucji w tworzeniu sztucznych kończyn, jednak obecnie jest na etapie testów i miną lata zanim pojawią się jego komercyjne wersje.

 

Pacjentem który mógł wypróbować protezę był Dennis Aabo, który stracił rękę dekadę temu w wypadku z użyciem fajerwerków. W trakcie testów przeprowadzonych w laboratorium, dzięki tej zaawansowanej protezie mógł on dosłownie poczuć obiekty jakie trzymał w bionicznej dłoni i potrafił rozróżnić ich kształty oraz twardość. Było to dla niego duże zaskoczenie, gdyż nerwy w jego lewym górnym ramieniu były od lat nieużywane a naukowcy obawiali się, czy proteza zadziała prawidłowo.

 

Opracowaniem protezy ze zmysłem dotyku zajął się zespół naukowców i ekspertów od robotyki z Włoch, Szwajcarii i Niemiec. Bioniczna dłoń posiada sensory, które potrafią wykryć obiekt i uzyskać informacje o dotyku. Wykorzystując komputerowe algorytmy, zamieniono sygnały elektryczne na impulsy, które zostają zinterpretowane przez nerwy sensoryczne.

 

Podczas operacji wszczepiono 4 elektrody do nerwów pacjenta w lewej górnej części ramienia i połączono je do sensorów znajdujących się palcach w sztucznej dłoni. Dzięki temu każda informacja dotycząca dotyku i nacisku jest natychmiast przesyłana bezpośrednio do mózgu.

 

Po udanym eksperymencie zespół naukowców będzie starał się zminiaturyzować urządzenie, by stało się ono przenośne. Zanim będą one dostępne dla wszystkich niepełnosprawnych osób, uczeni mają nadzieję, że uda się je jeszcze ulepszyć, tak aby pozwalały odczuwać strukturę obiektu a nawet jego temperaturę.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika januszek

Jeśli ktokolwiek uważał że

Jeśli ktokolwiek uważał że portal Z nZ jest tym żródlem poznawczym to myślę  że się zawiódkL.Kilka osób które chciało pogadać w miarę rzeczowo  juz nie ma, bo ta presja wywierana przeż Admina,to nie jest wcale jego niewiedza ,którą usiłuje ukryć pod przykrywką manipulacji,tylko konkretna robota,swoje zrobiła.Jasne że to jest twój portal wszelako mysle że i ciebie stać na cokolwiek więcej.Manipulujesz  i mapipurakj dalej.To przecież swiadczy tylko o tobie.Czy tej mamony ciągle ci brak i wykorzystujesz tych głupich polaczków w celu jej pozyskania.Pameitaj  kto zasiewa burzę ten jej  owoce zbiera .Skoro uznałeś że rynsztok jaki oferujesz w tej  chwili na swym portalu jest wyznacznikiem tych wartości w które wierzysz to niezbyt się pomnyliłeś.

Portret użytkownika eva11

Jesli myslales ,ze sa jakies

Jesli myslales ,ze sa jakies media niezalezne ,ktore podaja prawde ,to  jeszcze jestes bardzo w tyle i musisz sie sporo nauczyc ,
Nigdy nie bylo i nie bedzie ,my musimy sami wybrac ,co jest prawda ,a co manipulacja ,gdyby nawet zaistnial jakis blog podajacy sama prawde ,to nie na dlugo .
Trzeba zrozumiec ,ze wszedzie mozna znalezc prawde tylko po czesci .
A ludzie odchodza ,bo nie sa tu do odkrywania prawdy ,tylko zabijania czasu ,nie dla walki ,tylko rozrywki .Dopuki bedzie istnial inernet prawdy sie nie dowiesz ,nigdy 
nie ma takiej pier...... mozliwosci ,bo ludzie sa zli ,moga sie zmienic ,ale po co jak im tak dobrze,po co im prawda ,jeszcze musieliby cos robic ,to za trudne ,a swiat sie konczy za drzwiami ich malego ,,swiatka, ,w ktorym mieszkaja ...

Skomentuj