Naukowcy po raz pierwszy stworzyli chimerę człowieka i owcy

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy proponują szereg rozwiązań, które mogłyby potencjalnie zakończyć problem niedoboru organów przeznaczonych do transplantacji. Jeden z pomysłów wywołuje spore kontrowersje - chodzi o hodowlę hybrydyzowanych organów specjalnie zmodyfikowanych zwierząt. Zespół badawczy stworzył właśnie pierwszą międzygatunkową chimerę człowieka i owcy.

 

Podczas niedawnej konferencji Amerykańskiego Stowarzyszenia na rzecz Postępu Nauki (AAAS), specjaliści z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis powiadomili o swoich eksperymentach, podczas których umieścili ludzkie komórki macierzyste w zarodkach owiec. W ten sposób powstały hybrydy, które w ponad 99% były owcami.

 

Powyższe badania są kontynuacją poprzednich starań, które pozwoliły stworzyć pierwszą chimerę człowieka i świni - naukowcy wyhodowali ludzkie komórki w świńskich embrionach. Jednak ze względów etycznych, hybrydy człowieka i owcy zostały zniszczone po 28 dniach.

Chimera człowieka i świni - źródło: Juan Carlos Izpisua Belmonte

Eksperymenty tego typu, które przez przeciwników uznawane są za niebezpieczną zabawę w Boga, mają w przyszłości zapewnić nowe źródło organów do przeszczepów. Naukowcy planują hodować hybrydyzowane narządy z pomocą zmodyfikowanych zwierząt. Jednak zanim nowa metoda będzie oficjalnie stosowana, prawdopodobnie miną jeszcze lata - badania te są bardzo negatywnie postrzegane przez etyków, część środowiska naukowego i "zwykłych" ludzi. Bez względu na to, największych postępów w tych najbardziej kontrowersyjnych dziedzinach medycyny, takich jak klonowanie zwierząt, dokonują Chińczycy.

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.7 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Dex

Jak tak dalej pójdzie

Jak tak dalej pójdzie zmaterializuje się scenariusz filmu "Wyspa" gdzie każdy bogatszy człowiek będzie miał swoje klony wychodowane tylko w jednym celu. W przypadku choroby lub osiągnięcia odpowiedniego wieku posłużą jako zamienniki organów.

Portret użytkownika Maxxx

Sprzedają nam chemiczną

Sprzedają nam chemiczną żywność, od której chorujemy-KASA, potem sprzedają nam leki które niszczą nasze organizmy jeszcze bardziej-KASA. A na końcu będą handlować organami z próbówki-KASA. Gdy faktycznie będzie można "hodować" organy to co stanie na przeszkodzie aby jeszcze bardziej nas truć? W końcu zyski muszą stale rosnąć, więc trzeba "stymulować" popyt. 

Skomentuj