Sztuczna inteligencja zrewolucjonizuje tworzenie protez kończyn

Kategorie: 

Źródło: Helen Huang

Dzisiejsze protezy nóg nie rozwiązują w całości problemu braku kończyny dolnej. Najpierw trzeba je dostosować do pacjenta, po czym użytkownik musi przez wiele godzin uczyć się chodzić. Proces ten jest mozolny, a bywa też bolesny. Okazuje się jednak, że sztuczna inteligencja również w tym przypadku potrafi zdziałać cuda.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Karoliny Północnej oraz Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill opracowali sztuczną inteligencję, która w błyskawiczny sposób dostosowuje protezę do ciała pacjenta i jego chodu. Podczas testu, system pozwolił użytkownikowi protezy nogi poruszać się po płaskich powierzchniach już w ciągu 10 minut.

Sztuczna inteligencja bierze pod uwagę wiele parametrów podczas chodu. Pacjenci muszą najpierw zostać podłączeni do komputera i chodzić po bieżni przez kilkanaście minut, po czym naukowcy przekazują dane do algorytmu. Ten z kolei uczy się rozpoznawać wzory i dostosowuje protezę do danej osoby.

 

Choć rozwiązanie jest rewolucyjne, naukowcy zaznaczają, że jest to tak naprawdę początek ich badań. Zespół zamierza dalej szkolić swój algorytm, aby ostatecznie można było stworzyć bezprzewodową wersję protezy nogi i wypróbować ją poza laboratorium.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj