Nowe protezy obsługiwane za pomocą myśli wnikają w podświadomość użytkownika

Kategorie: 

Źródło: Össur.com
Nauka dokonuje coraz większych postępów w dziedzinie protetyki. Najnowsze sztuczne ręce czy nogi nie mają za zadanie jedynie zastąpić kończynę utraconą w momencie wypadku, ale pozwalają również kontrolować ją za pomocą naszych myśli. Bioniczną nogę tego typu zaprezentowała właśnie islandzka firma ortopedyczna Össur.

 

Trzeba przyznać, że nowa proteza jest prawdziwie rewolucyjnym urządzeniem, dzięki któremu człowiek znów staje się pełnosprawny i może swobodnie chodzić. Dwóch pacjentów korzysta już z nowej technologii od ponad roku. Podczas operacji przymocowano im sztuczną nogę i wszczepiono specjalne sensory do tkanki mięśniowej, która pozostała po utracie kończyny.

 

Proteza ta jest na tyle inteligentna, że automatycznie dostosowuje się do użytkownika i szybkości poruszania się a nawet potrafi się na bieżąco uczyć. Człowiek nie musi na tyle skupiać się na tym, że chce wykonać krok, ponieważ proteza ta wnika w jego podświadomość. Na początku pacjent musi oczywiście poćwiczyć poruszanie się.

 

Od pewnego czasu naukowcy z całego świata pracują również nad jeszcze bardziej zaawansowanymi protezami, które zapewnią użytkownikowi zmysł dotyku. Technologia jest obecnie na etapie rozwoju. Pewnego dnia protezy będą tak dobrze dopracowane, że nie będziemy mogli nawet rozróżnić prawdziwej ręki od sztucznej.

 

 

Źródło: http://www.ossur.com/about-ossur/news-from-ossur/1396-ossur-introduces-first-mind-controlled-bionic-prosthetic-lower-limbs-for-amputees

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Ewelina Pajdak

A jak będzie miała jakiś

A jak będzie miała jakiś wyciek w kolanie to gdzie z tym iść? Serwisowane to jest jakoś czy nie? Wszystko ok tylko gdybyście troszkę poważniej i bardziej z szacunkiem traktowali ludzi którzy w wyniku przeprowadzonych na nich nielegalnych badań ponieśli straty każde możliwe... Emocjonalne materialne a przede wszystkim czas...

Portret użytkownika Vincent

Jak proteza wnika w

Jak proteza wnika w podświadomość? W jakiej formie podświadomość jest przekazywana do procesora protezy? Jak dokonują pomiaru podświadomości? Brzmi jak bzdury dla ignorantów. Słyszałem o takich które się sterowało "myślami" - ale to nie myśli bezpośrednio wpływały na proteze, lecz sygnały idące z mięśni. Wiecie, że wszystkie ich skurcze itp są wywoływane impulsami elektrycznymi? Wiecie, co nie?  Podświadome zginanie (czyli takie jak podczas kierowania autem - nie myślimy że chcemy ruszyć ręką, lecz że chcemy skręcić) też generuje te impulsy. Nie widzę w tym nic nadzwyczajnego, to tylko kolejne ulepszenie algorytmu działającego w protezie.

Portret użytkownika Mojeimię44

Moim zdaniem jest to tylko

Moim zdaniem jest to tylko etap przejściowy. Sztuczne kończyny nie będą długo zastępować tych normalnych. Dlaczego? Moim zdaniem Genetyka w najbliższym czasie dojdzie do takiego rozkwitu, że pozwoli na odzyskiwanie i odrost uszkodzonych kończyn w wyniku sztucznego podziału komórek macierzystych. Dzięki temu kończyny poprostu będą odrastać. Daje na to jeszcze 30 lat.

Portret użytkownika wallping

Ostanio oglądałem nawet

Ostanio oglądałem nawet program w TV poświęcony własnie temu materiałowi.
Przyszłość własnie tak będzie się kreować, że będziemy cyborgami ale w sumie może wyjdzie nam to na korzyść.
 
[...SPAM...]

Portret użytkownika deus ex

Sytuacja jak z gry Deus Ex:

Sytuacja jak z gry Deus Ex: Human Revolution. Tam też zastępowano, utracone części ciała ich sztucznymi odpowiednikami, jednak z czasem, ludzie żeby się ulepszyć sami usuwali zdrowe części ciała, żeby się "ulepszyc", koniec konców, okazało się, że sztuczne cześci po jakimś okresie były odrzucane przez zdrowy organizm, a jednymym ratunkiem przed odrzuceniem, był "cudowny lek-narkotyk" za cięzkie pieniądze..
 
Czasem świat wirtualny wybiega bardzo daleko w przeyszłość, oby ta wersja (bardzo prawdopodobna) nie była wizją przyszłości.

Skomentuj