Rewolucyjne bioniczne oko częściowo przywróciło wzrok pacjentowi

Kategorie: 

Źródło: Duke Medicine
Stuprocentowe przywrócenie wzroku nie jest jeszcze możliwe ale naukowcy tworzą coraz bardziej zaawansowane protezy, które pewnego dnia będą dostępne dla niewidomych ludzi. W ostatnim czasie jeden z pacjentów otrzymał bioniczne oko, które pozwala mu dostrzec proste kształty.

 

Larry Hester, z powodu choroby degeneracyjnej oczu, jest niewidomy od 30 lat. W placówce Duke Eye Center w Północnej Karolinie przeszedł niedawno zabieg i otrzymał specjalne bioniczne oko Argus II. Urządzenie przesyła sygnały świetlne do jego mózgu i pozwala mu zaobserwować proste kształty w jego otoczeniu.

 

Technologia składa się ze specjalnych okularów wyposażonych w kamerę, która przesyła obraz do niewielkiego komputera, gdzie jest przetwarzany i przekształcany a następnie przesyłany bezprzewodowo do sztucznego oka. Proteza ta wyposażona jest w implant który odbiera te sygnały. Te z kolei przesyłane są do matrycy elektrodowej, emitującej niewielkie pulsy elektryczne, które stymulują pozostałe komórki siatkówki aby przekazać informację do mózgu.

 

Pacjent musi również nauczyć się odbierać sygnały świetlne, które generuje urządzenie. Dlatego co jakiś czas będzie musiał składać wizytę w placówce Duke Eye Center, gdzie będzie przechodzić przez treningi a uzyskane w ten sposób dane pomogą przyszłym osobom, które otrzymają bioniczne oko. Larry Hester jest dopiero siódmą osobą w Stanach Zjednoczonych, która otrzymała taką technologię.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Skomentuj