Biodrukarki 3D są już w stanie drukować implanty chrząstek

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Na naszych oczach następuje przełom w medycynie. Biodrukarki mogą wkrótce zrewolucjonizować implantologię. Na razie ta technologia jest jeszcze bardzo droga, ale tak samo wyglądały początki drukarek 2D. Ich pojawienie się zrewolucjonizowało druk powodując, że drukarnie utraciły swój monopol. Podobny proces może nastąpić w przypadku druku 3D.

 

Technologia druku 3D umożliwia tworzenie obiektów na podstawie modelu zapisanego w komputerze. Trudno się dziwić, że medycyna zainteresowała się możliwościami, jakie daje wykorzystanie takich urządzeń. Wystarczy przecież opracować odpowiednie tworzywo, które może posłużyć za atrament i potem warstwa po warstwie powstaje coś, co możemy potem wykorzystać stosownie do potrzeb.

 

Można sobie wyobrazić, że wkrótce implanty zębowe będą drukowane właśnie taką metodą. Ostatnio pojawiły się doniesienia o skutecznym napyleniu, warstwa po warstwie, chrząstki. To bardzo specyficzny typ implantu wymagający wielkiej precyzji. Biodrukarki wydają się być stworzone do takich zadań.

 

Eksperymenty wykonane przez zespół badawczy Wake Forest udowodniły, że tworzenie chrząstek, które mogą być potem stosowane do uzupełniania braków w układzie kostnym to technologia, przed którą jest wielka przyszłość. Medyczne wykorzystanie biodrukarek może doprowadzić do powstania nowej gałęzi nauki skupionej na przykład na tworzeniu organów, które mogłyby być stosowane w przeszczepach. Na razie wydaje się, że to pieśń przyszłości, ale postęp w nauce następuje tak szybko, że to, co dzisiaj wydaje się przyszłością szybo staje się teraźniejszością.

 

Źródła:

http://iopscience.iop.org/1758-5090/5/1/015001/pdf/1758-5090_5_1_015001.pdf

http://www.wired.co.uk/news/archive/2012-11/26/3d-printer-prints-cartilage

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika fakir

podbijam słowa ARTUR5 bo są

podbijam słowa ARTUR5 bo są genialne, cyt. "Biodrukarka jest lekiem na śmierć ,po wydrukowaniu odpowiedniej osoby wystarczy wgrać wspomnienia i już jest gotowy nieśmiertelny , co prawda to zombi ale może oszukać naiwnych ,których przecież nikt nie będzie powielał bo to niewolnicy .Osobnym tematem jest dusza której nie da się wydrukować ale nowa wiara pozwoli pominąć ten problem"...

Portret użytkownika gość

technologia nie jest droga,

technologia nie jest droga, TO POMYSŁODAWCY CHCĄ WYSZARPAĆ JAK NAJWIĘCEJ KASY i zawsze tak jest ze wszystkim. wizja zdrowego społeczeństwa wprost przeraża lekarzy szczególnie w Polsce. niech ludzie chorują i najlepiej żeby zawsze były kolejki, nawet 7 lat! o to chodzi w służbie zdrowia - wyciągnąć kasy ile się da!

Portret użytkownika johny

Nie wiem czy u was tez widać

Nie wiem czy u was tez widać dziwne zjawisko, ale nad gdańskiem swieci księżyc i jest otoczony tak  jak by, takim kręgiem, świeci w takiej regularnej dziurze w chmurach . Pierwszy raz widzę takie zjawisko. U mnie wygląda to niesamowicie taki regularny okrąg z chmur wokół księżyca.

Portret użytkownika skynet999

ogladal ktos film "Repoman"

ogladal ktos film "Repoman" to taka swietlana przyszlosc sie nam szykuje i nie piszcie ze na tym nie zarobia, skoro juz ida z ta technologia cala para,chrzastki smieszne. jak latwo jest odwrocic uwage od innego materialu ktory niedawno wynaleziono tworzy sie go na zasadzie warstw. Material ten powstrzymal pociski jest gietki a zarazem twardy kamizelki pancerze itp. rzeczy produkowane w fabrykach zbrojeniowych zamawia pan czolg zaraz go wydrukujemy i heja!!!

Portret użytkownika ARTUR5

Biodrukarka jest lekiem na

Biodrukarka jest lekiem na śmierć ,po wydrukowaniu odpowiedniej osoby wystarczy wgrać wspomnienia i już jest gotowy nieśmiertelny , co prawda to zombi ale może oszukać naiwnych ,których przecież nikt nie będzie powielał bo to niewolnicy .Osobnym tematem jest dusza której nie da się wydrukować ale nowa wiara pozwoli pominąć ten problem .

Portret użytkownika normalny?!

Drukarka 3D ?! KOMÓRKI

Drukarka 3D ?! KOMÓRKI MACIERZYSTE - to jest TO !!! :D 
Po co drukować nowe ciało,skoro z już istniejących komórek można odtwarzać np.całe kostne struktury ?! Problem z wgrywaniem duszy znika a MY pożyjemy spokojnie do tych obiecanych (okrojonych przez miłującego nas Bożka) 120/130 lat !!!  ;)  

Portret użytkownika zwolennik rządu światowego

Przełom goni przełom! Co do

Przełom goni przełom!
Co do ceny drukarek 3D, to one już potaniały i to znacznie. Na profesjonał stać już średniej wielkości firmę, a taką małego kalibru może już kupić przeciętny Kowalski.

Portret użytkownika mala maruda

Wszystko fajnie, pięknie,

Wszystko fajnie, pięknie, ale.. Jak zawsze znajdzie się ktoś, komu się nie spodoba wizja ludzi zdrowych lub przynajmniej nie aż tak potrzebujących.. Niby jest lek na raka - tani i skuteczny, szczepionka przeciw próchnicy (tak, wiem, znów te szczepionki). Niestety, są też ludzie, którym bardzo zależy na depopulacji i wyzysku. Ciekawi mnie tylko, ile czasu minie, nim ten zacny projekt zostanie zakopany 2 metry pod ziemię i jak będzie to tłumaczone Sad
 
I żeby nie było - z całego serca życzę im powodzenia i ludzi myślących o dobru ogółu.

Skomentuj