Przyszłe protezy mogą posiadać zmysł dotyku

Kategorie: 

www.youtube.com
Agencja DARPA sfinansowała badania nad rozwojem protez, które pozwolą na odczuwanie dotyku tak jak w przypadku naturalnych kończyn. Technologia ma zostać wykorzystana w medycynie, jednak agencja zajmuje się technologią wojskową. Trudno więc nie dojść do wniosku, że tego typu protezy będą miały zastosowanie militarne.

 

Grupa naukowców z Uniwersytetu w Chicago, prowadzona przez Slimana Bensmaia, przeprowadziła badania na małpach podłączając elektrody do obszarów mózgu, odpowiadających za ruch palców aby dowiedzieć się jaka występuje aktywność gdy małpa dotyka lub podnosi przedmiot. Następnie naukowcy dotykali palce zwierząt urządzeniem, które powoduje nacisk oraz nagradzali je gdy prawidłowo zidentyfikowały wzrokiem dotknięty palec.

 

W kolejnej części badania, uczeni wysyłali sztuczne sygnały do mózgów małp poprzez elektrody a zwierzęta zachowywały się tak jak poprzednio - identyfikowały palce, które tak na prawdę nie były już dotykane. Zespół Bensmaia następnie wyćwiczył małpy aby potrafiły rozróżnić siłę nacisku na ich palce oraz stworzył specjalny program komputerowy aby generować ten sam rodzaj prądu elektrycznego, który prowadzi do odczucia nacisku. Również w tym przypadku zwierzęta zachowywały się tak jakby dotykały czegoś.

 

Ostatnim celem uczonych było zbadanie sygnałów mózgu, do których dochodziło podczas dotyku. Gdy małpa trzymała przedmiot, mózg wykazywał nagły skok aktywności, który dotyczy również ściskania oraz każdego palca z osobna. Według naukowców, sygnały te mogą zostać przeprogramowane do sztucznej kończyny, które pozwolą na odczuwanie dotyku, jednak odbywałoby się to za pomocą elektrod a nie poprzez komórki nerwowe, tak jak w przypadku naturalnych kończyn.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/naukowcy-pracuja-nad-protezami-ze-zmyslem-dotyku

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj