Stworzono protezę dłoni, która jest w stanie rozpoznawać obiekty

Kategorie: 

Źródło: Uniwersytet Newcastle

Specjaliści z Uniwersytetu w Newcastle opracowują protezy rąk nowej generacji, które mogą automatycznie ustala jaki rodzaj przedmiotu znajduje się przed nimi. Dzięki właściwemu rozpoznaniu może być wybrana odpowiednia metoda przechwycenia obiektu w celu jego bezpiecznego podniesienia.

 

Inżynierowie przetestowali już prototypowe urządzenie. Ramię bioniczne jest wyposażone w kamerę, która pozwala na określenie kształtu oraz rozmiaru obiektu. Komputer analizuje otrzymane dane i przypisuje obiekt do właściwej kategorii.

Twórcy objaśniają, że obecne prace nad wieloma nowoczesnymi protezami opierają się na sygnałach mioelektrycznych – sygnałach emanujących od uszkodzonego mięśnia. W celu zarządzania taką protezą konieczna jest praktyka, koncentracja oraz czas, jednak efekt jest zdecydowanie opłacalny.

 

Nowa proteza pozwala na szybkie i bezpieczne chwycenie nieznanego przedmiotu. Komputer wybiera jeden z czterech typów przechwytywania: poprzez dwa palce, trzy palce, wszystkie palce trzymające obiekt od góry, wszystkie palce trzymające obiekt od dołu.

 

Ocena: 

Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Bee

Protezy sa drogie i wozki inw

Protezy sa drogie i wozki inw. takze. Te rzeczy powinny byc refundowane i jak najbardziej nowoczesne, aby ludzie mogli miec szanse w miare normalnie funkcjonowac. Takie wynalazki powinny byc wspierane przez caly swiat i kazdy niepelnosprawny powinien miec prawo dostepu do najnowszych osiagniec tego typu. Przeciez to sie zwroci, bo wielu ludzi mogloby wykonywac dzieki temu jakas prace, a dzieki wiekszej samodzielnosci byliby pewniejsi siebie i moze wyszliby z domu ...bo wielu z nich niestety jest uziemiona w domu. W Pl powinnismy bardziej wspierac programy dla niepelnosprawnych. Nie da sie porownac jeszcze nas do warunkow jaki stwarza zachod dla niepelnosprawnych. 

Skomentuj