Potężne trzęsienie ziemi 7,2 stopni wystapiło w okolicy Tajwanu, obawiano się tsunami!

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

Dzisiaj o godzinie 7:58 czasu lokalnego, wschodnie wybrzeże Tajwanu nawiedziło silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,2 w skali Richtera. Wstrząs był odczuwalny na całym obszarze kraju, w tym także w stolicy - Tajpej.

 

Trzęsienie ziemi o tak dużej sile to rzadkie zjawisko na Tajwanie. Ostatnie o podobnej skali miało miejsce w 1999 roku. Według szefa Centrum Sejsmologicznego Centralnej Administracji Pogodowej, pana Wu Chien-fu, było to najsilniejsze trzęsienie, jakie nawiedziło wyspę w ciągu ostatnich 23 lat.

 

Potężne wstrząsy doprowadziły do poważnych zniszczeń w wielu regionach Tajwanu. Szczególnie dotkliwie ucierpiała prowincja Hualien, znajdująca się bezpośrednio na trasie epicentrum. Relacje naocznych świadków i analiza zdjęć satelitarnych wskazują, że w tej części wyspy doszło do częściowego zawalenia się kilku wysokich budynków. Ponadto, trzęsienie ziemi spowodowało liczne osunięcia ziemi, blokujące drogi i utrudniające akcję ratowniczą.

 

W wyniku kataklizmu śmierć poniosły cztery osoby, a kilkadziesiąt zostało rannych. Władze niezwłocznie podjęły działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa obywateli. W Hualien zawieszono pracę szkół i zajęcia, a w kilku miastach wstrzymano kursowanie kolei dużych prędkości. Wydano również ostrzeżenie przed tsunami dla południowej Japonii i północnych Filipin, co spowodowało zawieszenie lotów na lotnisku Naha na japońskiej wyspie Okinawa.

 

Choć trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,2 to wydarzenie niezwykle groźne, Tajwan jest krajem dobrze przygotowanym na tego typu klęski żywiołowe. Władze państwowe oraz lokalne dysponują sprawnym systemem reagowania kryzysowego, który pozwala na szybką i efektywną koordynację działań ratowniczych oraz zapewnienie pomocy poszkodowanym.

 

Tajwan, położony na styku płyt tektonicznych, doświadcza licznych wstrząsów sejsmicznych, dlatego infrastruktura budowlana jest projektowana z uwzględnieniem wysokich standardów odporności na trzęsienia ziemi. Ponadto, w szkołach i na uczelniach prowadzone są regularne ćwiczenia symulujące sytuacje kryzysowe, aby obywatele wiedzieli, jak zachować się w przypadku wystąpienia katastrofy naturalnej.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj