Potężne wstrząsy wtórne w Papui Nowej Gwinei. 150 tysięcy ludzi potrzebuje pomocy

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Mieszkańcy środkowej części Papui Nowej Gwinei zmagają się z wielkim kataklizmem. W zeszłym tygodniu doświadczyli bardzo intensywnego trzęsienia ziemi, które wywołało powszechne zniszczenia. Od tego czasu w regionie odnotowano wiele potężnych wstrząsów wtórnych, które dodatkowo pogarszają sytuację w kraju.

 

Silne trzęsienie z 25 lutego, którego siłę oszacowano na 7,5 stopnia w skali Richtera wystąpiło w centrum tego wyspiarskiego państwa w prowincji Southern Highlands. Według najnowszych danych, przynajmniej 67 osób straciło życie. Władze Papui Nowej Gwinei nie podały jak dotąd żadnych informacji w tej sprawie.

Skala zniszczeń i liczba poszkodowanych jest ogromna. Pomocy na miejscu udziela Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Organizacja ta szacuje, że 147 tysięcy ludzi aktualnie pozostaje bez wody i żywności, a wstrząs sejsmiczny zniszczył tysiące domów. Z kolei nieoficjalne dane mówią o co najmniej 156 ofiarach śmiertelnych.

 

Trwa operacja ratunkowa, choć dostęp do poszkodowanych jest poważnie utrudniony, gdyż kataklizm dotknął rejony górskie. Sytuację pogarsza fakt, że od 25 lutego w tym regionie odnotowano już trzy silne wstrząsy wtórne o magnitudzie 6 w skali Richtera lub wyższej. W niedzielę wieczorem miało miejsce kolejne, czwarte trzęsienie Ziemi – USGS oszacowało jego magnitudę na 6 stopni w skali Richtera.

Mieszkańcy Papui Nowej Gwinei są przerażeni. Mają świadomość tego, że jest źle, choć może być jeszcze gorzej. Kolejne niszczycielskie trzęsienie ziemi może nawiedzić centralną część państwa dosłownie w każdej chwili. Tysiące poszkodowanych wciąż oczekuje na pomoc humanitarną.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj