Naukowcy przewidują kolejne silne trzęsienie ziemi we Włoszech

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Mieszkańcy włoskich miast dotkniętych niedawnym trzęsieniem ziemi są przerażeni skalą zniszczeń jakie spowodowało to zjawisko. Ziemia zresztą nadal drży na skutek wstrząsów wtórnych pogarszając sytuację w zburzonych miastach Amatrice, Pescara del Tronto oraz Accumoli. Co gorsza naukowcy sugerują, że może dojśc do kolejnego równie silnego wstrząsu.

 

Trzęsienie o sile 6,2 stopni wystąpiło 24 sierpnia na granicy włoskich regionów Lacjum i Umbriia. Wstrząsy niemal zrównały z ziemią miasto Pescara del Tronto i zniszczył dużą część miasta Amatrice. W ciągu 3 godzin po nim doszło do ponad 40 wstrząsów wtórnych, w tym wielu powyżej 5 stopni w skali Richtera. Pogarszało to i tak już dramatyczną sytuację ofiar znajdujących się pod gruzami budynków i skutecznie utrudniało akcję ratunkową.

 

Naukowcy przewidują, że wstrząsy będą występowały nadal i nie wykluczają kolejnego bardzo silnego wstrząsu o sile do 6 stopni. Sytuację komplikuje ruch płyt tektonicznych we wschodniej części Morza Adriatyckiego i duży uskok tektoniczny wzdłuż grzbietów Apenin. Poza tym w wielu znajdujących się tam miastach są lokalne uskoki i to właśnie jeden z nich spowodował katastrofalne zniszczenia.

 

Warto też zwrócić uwagę na dziwny zbieg okoliczności. Otóż dokładnie 1937 lat temu w roku 79 naszej ery, 24 sierpnia we Włoszech doszło do katastrofalnego wybuchu Wezuwiusza, który zrównał z ziemią miasta Pompeje i Herkulanum. W następstwie tej katastrofy zginęło około 16 tysięcy ludzi.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika mania od prania

Przeraza mnie to, ze o

Przeraza mnie to, ze o.Klimuszko opisywal w swoich wizjach zniszczenie niemal polowy Italii.Oby sie nie sprawdzilo tak, jak sprawdzily sie jego wizje dotyczace najazdu migrantöw na Europe...

Portret użytkownika Nikuba

UWAGA!!! 

UWAGA!!! 

W środę 24 sierpnia Korea płd wraz z USA prowadząc manewry morskie wystrzeliły z okrętowca pocisk balistyczny, który pokonal trasę 500km i wpadł do Morza Japońskiego.

Tamta strefa czasowa jest o 6 godzin do przodu. Pocisk wystrzelono w środę rano według ichniejszego czasu.

Tego samego dnia czyli 24 sierpnia o 5 nad ranem ale już naszego czasu we Włoszech występuje trzęsienie ziemi.

 Co łączy te dwa wydarzenia ?????

Euroazjatycka płyta tektoniczna. Jedna z krawędzi na obszarze Morza Japońskiego , a kolejna na terenie Wloch.

SPRAWDŹ

 

 

Strony

Skomentuj