Silne trzęsienie ziemi w Iraku. Wstrząsy były odczuwalne na całym Bliskim Wschodzie!

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Dzisiaj wieczorem przy granicy iracko-irańskiej wystąpiło potężne trzęsienie ziemi, które poruszyło dosłownie całym Bliskim Wschodem. Wstrząs wywołał chaos wśród mieszkańców północno-wschodniego Iraku oraz zachodniego Iranu i był odczuwalny nawet w odległych o około 1500 kilometrów Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

 

Trzęsienie ziemi wystąpiło około godziny 21:20 czasu lokalnego a magnituda została oszacowana przez agencję USGS na 7,2 stopnia w skali Richtera. Epicentrum tego zdarzenia znajdowało się około 30 kilometrów na południowy zachód od miasta Halabdża tuż przy wspólnej granicy Iraku z Iranem.

Silny wstrząs sejsmiczny spowodował zniszczenia wzdłuż granicy oraz w północnym Iraku. Wstępne szacunki mówią o śmierci czterech osób i kilkudziesięciu rannych. Media podają również, że trzęsienie było odczuwalne w zachodnich i północno-zachodnich prowincjach Iranu oraz w samym centrum kraju. Mówi się o poważnych zniszczeniach w kilku wioskach, gdzie mieszkańcy doświadczyli przerw w dostawie prądu i wody. Dotychczas potwierdzono tam śmierci przynajmniej sześciu osób.

W chwili obecnej dokładna skala zniszczeń nie jest znana, z kolei liczba ofiar z całą pewnością wzrośnie. Uważa się, że wielu ludzi zostało uwięzionych w gruzowiskach. W regionach poszkodowanych natychmiast pojawiły się służby ratunkowe.

Trzęsienie ziemi w Iraku było tak potężne, że wywołało poważne zaniepokojenie mieszkańców innych państw Bliskiego Wschodu o czym dowiadujemy się z portali społecznościowych. Budynki zatrzęsły się między innymi w Izraelu, Libanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Katarze.

 

W ostatnim czasie region ten jest wyjątkowo niespokojny. Odżył konflikt między irackim rządem centralnym a Kurdami, potem wystąpiło polityczne trzęsienie ziemi w Arabii Saudyjskiej, doszło do ataku rakietowego na Rijad, pojawił się niepokój w związku z możliwym wybuchem wojny w Libanie a ostatnio miał miejsce zamach bombowy w Bahrajnie. Tymczasem dziś całym regionem zatrzęsło w sensie dosłownym, w dodatku tuż przy Iranie, który w przeszłości oskarżał Zachód o sztuczne wywoływanie trzęsień ziemi.

 

Źródła:

http://gulfnews.com/news/uae/emergencies/tremors-felt-in-uae-as-deadly-quake-hits-iraq-1.2...

http://www.independent.co.uk/news/world/middle-east/iraq-earthquake-latest-halabia-sulayma...

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika lipka

Mapy sejsmiczne pokazują

Mapy sejsmiczne pokazują rejon Iranu, raczej na wschód od granicy Iraku. Inna sprawa, że to duże trzęsienie rozeszlo się jak kręgi na wodzie dlatego było odczuwalne nawet w odległych miejscowościach sąsiadujących krajów. Widać wojna jeszcze wszystkiego nie zniszczyła dlatego po tych wstrząsach odbudowa będzie jeszcze trudniejsza.

Portret użytkownika &

Ale nie na krzywdę

Ale nie na krzywdę alkoholików psychopato. Jak się zataczają i wywalają to nie pomogę.

Teraz ja coś powiem. Wiecznie grożący katolicy, was też spotka sprawiedliwość gdy kakaowi zaludnią całą europę a na końcu przyjdą po waszą zieloną wyspę.

Obłuda w was sięga aż do nieba.

Skomentuj