Wstęgor królewski złapany na wybrzeżu Tajwanu na 3 dni przed trzęsieniem ziemi

Kategorie: 

Wstęgor królewski z Tajwanu

Teoria, wedle której martwe wstęgory królewskie (wielkie ryby głębinowe) znajdowane na wybrzeżu w różnych miejscach świata to indykatory trzęsień ziemi została po raz kolejny potwierdzona. Pięciometrowego wstęgora złapał przypadkiem rybak w Seaside Park na Tajwanie, a w trzy dni potem doszło tam do trzęsienia ziemi.

 

Kilka dni temu donosiliśmy o tym, że dwa wstęgory znaleziono na wybrzeżu Kalifornii. Od razu pojawiły się sugestie, że może tam dojść do silnego trzęsienia Ziemi. Ryby te żyją przeważnie w głębinach morza i są ekstremalnie rzadko spotykane na płytszych wodach. Niektórzy sugerują, że stworzenia te wypływają reagując na infradźwięki emitowane przez ocierające się płyty litosferyczne.

 

Już od zamierzchłych czasów Japończycy twierdzili, że "węże morskie" wyławiane przez rybaków i znajdowane na wybrzeżu to zły znak, wskazujący na zbliżające się trzęsienie ziemi. Ten rzekomy zabobon zweryfikowano tak wiele razy, że stało się to elementem folkloru kraju kwitnącej wiśni. Zresztą wstęgory wyciągali z sieci rybacy pływający w okolicy uskoku Tohoku i potem doszło do wielkiego trzęsienia japońskiego.

 

Chińczycy też nazywają te ryby dizhenyu, co można przetłumaczyć, jako "ryba trzęsienia ziemi". To nie może być przypadkiem i dlatego pojawienie się wstęgorów wyżej niż typowy dla tego gatunku kilometr pod wodą to anomalia warta odnotowania.

 

W tym konkretnym przypadku na Tajwanie rzeczywiście doszło do trzęsienia ziemi, które miało magnitudę 6.3 w skali Richtera, dlatego teoria uzyskała potwierdzenie. W przypadku Kalifornii na razie nie doszło do znaczącego zjawiska sejsmicznego, ale powyższy przypadek bez wątpienia stanowi ostrzeżenie dla mieszkańców tamtego regionów.

 

 

 

Źródła:

http://www.globaltimes.cn/content/821355.shtml#.UnNQ83CBkkV

http://earthquake-report.com/2013/10/31/very-strong-earthquake-taiwan-on-october-31-2013/

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ziomek00

Hmm... W Kaliforni pierwszego

Hmm... W Kaliforni pierwszego wstęgora wyrzuciło 13 października. Z okazji tamtego newsa pisaliście, że zwykle przypadki trzęsień ziemi miały miejsce w jakiś miesiąc po wyrzuceniu tej ryby. 14 listopada USA ma przeprowadzać te manewry w związku z atakami cebernetycznymi / awarii prądu / katastrofy naturalnej. A może wiedzą, że coś się stanie ?

Skomentuj