Potężna ofensywa wojsk irackich przeciw ISIS - celem odbicie Mosulu

Kategorie: 

Źródło: twitter

W Iraku rozpoczęła się właśnie wielka operacja wojskowa, której celem jest odzyskanie kontroli nad dużej części terytorium tego, kraju zajętej przez tak zwane Państwo Islamskie. Skala ofensywy jest imponująca, bo po stronie irackiej bierze w niej udział aż 80 tysięcy żołnierzy.

 

Bitwa o liczący obecnie milion mieszkańców iracki Mosul, właśnie się rozpoczęła. To drugie największe miasto Iraku i jednocześnie od 2014 roku, największe miasto wchodzące w skład Państwa Islamskiego. To właśnie w Mosulu deklarację utworzenia Kalifatu składał obecny "kalif" Abu Bakr al-Baghdadi. Propaganda rosyjska twierdzi, że USA i Arabia Saudyjska pomogły w ewakuacji 9 tysięcy bojowników ISIS, którzy udali się z Mosulu na terytorium kontrolowane przez ISIS w Syrii. Gdyby tak było bitwa o Mosul rozstrzygnie się szybko i bez wielkich zniszczeń oraz ofiar wśród ludności cywilnej. Byłoby to po prostu przejęcie miasta.

Położenie Mosulu powoduje, że ta licząca niegdyś 2,5 miliona mieszkańców metropolia ma strategiczne znaczenie. Z punktu widzenia liderów Państwa Islamskiego sprzyja handlowi z Turcją i Syrią. W jej pobliżu znajdują się też bardzo wydajne pola roponośne z rurociągami. Ropa jest transportowana przeważnie do Turcji. Dżihadyści finansują z procederu nielegalnego handlu ropą swoją zbrodniczą działalność.

Gdyby udało się odbić Mosul byłby to niewątpliwie cios dla ISIS i jednocześnie poważny zastrzyk dla gospodarki Iraku. Może to być przełom na drodze do uspokojenia sytuacji w Iraku i Syrii, ale na pewno czeka nas okresowa poważna eskalacja sytuacji na Bliskim Wschodzie. Postępy armii irackiej wspomaganej przez Kurdów, określą czas trwania operacji, a szybkie zwycięstwo może pozwolić odbudować Irak w jego dawnych granicach.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Piotr Mijas

Czyżby jankesom się ich armia

Czyżby jankesom się ich armia IZIS zbuntowała to ci pech serdecznie współczuje idiotom, rodszild przenosi się do indii to teraz dopiero zostaną bez kasy a IZIS to ich nowa ulubiona armia a żydzi jak to żydzi już biją od sierpnia walute dla nich ale nie celulozową a z kruszców cennych złoto srebro miedz no i genrałowie tego kolosa glinianego hamerykańskiego w rozkroku co wybrać dobrobyt czy "ojczyzne"zlepka narodów

Portret użytkownika ACHILES

Ciekawe, czy jak zaczną ginąć

Ciekawe, czy jak zaczną ginąć DZIECI IRACKIE W MOSULU, od bomb i pocisków szatańskich, to czy mendia szmatławe zachodu będą to PO IMIENIU NAZYWAŁY, JAKO ZBRODNIE WOJENNE.

BO CZYM SIĘ NIBY MAJĄ RÓŻNIĆ DZIECI IRACKIE, OD SYRYJSKICH, albo bomby śmiercionośne szatanów, od Rosyjskich ???

Czekam z wypiekami na policzkach na RZETELNE I UCZCIWE RELACJE Z TEJ OFENSYWY, od środków masowego mass ogłupiania . 

Portret użytkownika ekstragoon

"Propaganda rosyjska twierdzi

"Propaganda rosyjska twierdzi, że ...."  zwrot taki na tym portalu to jakaś nowość, ale biorę to za dobrą monetę.

Dziś w mediach piszą o tym, i o tym ze Kurdowie w tym uczestniczą, tzn. że Turasy focha strzelą. Ruscy zawsze znajdą wytłumaczenie i znajdą winnych.

cyt:

"Premier Iraku Hajder al-Abadi ogłosił w nocy, że rozpoczęła się długo oczekiwana ofensywa sił irackich na Mosul. Chodzi o wyzwolenie tego miasta z rąk bojowników IS. W operację zaangażowanych zostanie ok. 80 tys. irackich żołnierzy i kurdyjskich bojowników. Będzie ich wspierać z powietrza międzynarodowa koalicja pod wodzą USA. Specjalny wysłannik prezydenta Obamy wyraził dumę, że Stany Zjednoczone mogą towarzyszyć w tej "historycznej operacji".

Premier Iraku....haha, kolejna prowincja USA.,

Historia Rosji oczami Łotyszy film: The Soviet Story Polskie spojrzenie: Transformacja Od Lenina do Putina.

 

Portret użytkownika drako_tr

ekstragoon to nieuleczalny

ekstragoon to nieuleczalny przypadek analfabetyzmu politycznego, nie warto tracić czasu na takich jak on...rola lewactwa, w tym całym cyrku, skończona, unija gejropejska zdycha, szatany zjednoczone — bankrut, Niemcy..? - jakie Niemcy, to już jest kalifat, tak jak Szwecja, Angole z domów boją się wyjść, a swoją frustrację wyładowują na naszych rodakach...pytanie, cóż my poczniemy z tymi lewymi pajacami, jak Putin zrobi porządek z clownami z Wiejskiej...a zrobi na pewno, jak się z nim nie dogadają...

Portret użytkownika kuba9131

Problem w tym że w czasie

Problem w tym że w czasie bitwy nawet 3 miliony ludzi może opuścić miasto (oby tylko nie ruszyli do Europy). Warto wspomnieć jak zachowa się Turcja wobec tego że Kurdowie będą uczestniczyć w wyzwalaniu Mosulu.

Strony

Skomentuj