Islamiści niszczą bezcenne dzieła starożytnej sztuki asyryjskiej i babilońskiej

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Żołnierze Państwa Islamskiego znani są ze swoich barbarzyńskich zapędów. Ludzie ci zachowują się tak jak Europejczycy w średniowieczu. Uznają tylko swoją rację i swoją kulturę, a wszystko inne pragną zniszczyć jako herezje. Kiedyś talibowie wysadzili słynne posągi buddy w Afganistanie, a teraz barbarzyńcy z ISIS niszczą konsekwentnie zabytki z czasów starożytności Mezopotamii.

 

Fundamentaliści islamscy słyną z tego, że prezentują światopogląd, który w Europie znany był w średniowieczu. To stąd właśnie okrutne ścinanie głów oraz zachowania, których nie powstydziliby się Hunowie najeżdżający Cesarstwo Rzymskie. Skala zniszczeń dóbr kultury do jakiej doszło na terenie dzisiejszego Iraku jest wprost porażająca.

 

Dyrektor generalny UNESCO, Irina Bokowa, uznała za właściwe pilne zwołanie specjalnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Powodem było zniszczenie zbiorów Muzeum Starożytności w Mosulu. Na nagraniach wideo udostępnionych w Internecie można zobaczyć niszczenie bezcennych asyryjskich posągów i innych artefaktów ze starożytności zgromadzonych w jego zbiorach.

 

UNESCO obstaje, że to co się dzieje w Iraku to pogwałcenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa numer 2199, która zakazuje niszczenia dziedzictwa kulturowego. Jednak Islamiści niewiele sobie z tego robią i uważają wytwory obcych kultur za pomniki herezji. W przeszłości pojawiały się nawet pomysły wyburzenia piramid egipskich.

 

Przed kilkoma dniami usłyszeliśmy też, że barbarzyńcy z ISIS spalili 8000 rzadkich manuskryptów w jednej z Bibliotek w Mosulu. W wyniku tego aktu terroru, część dorobku kulturalnego ludzkości została już na zawsze utracona.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Zaciekawiony

Nasi średniowieczni

Nasi średniowieczni przodkowie robili to samo.
Oni uważają, że robili źle.
Co wy byście zrobili na ich miejscu? Bo ja, na 100% nie zrobiłbym tego samego w "ich" stronę,
zamiast tego wolałbym inwestować w naukę i może, ale to może pewnego dnia wynaleźli by wehikuł czasu,
a dzięki niemu wysłali do przeszłości żołnierzy by obronić swoję budowlę i bez wachania zabić tych którzy atakowali tamtejszą ludność i niszczyli ważne dla nich miejsca.
Którą z tych opcji wybralibyście wy?
Ich poczynania wskazują na to, że wiedzą co to kodeks Hammurabiego,
tylko jego jedyną wadą jest ludzka mentalność i skrajny egoizm. Bo mója propozycja to prawdziwe oko za oko, ząb za ząb, a ich to ząb twój za ząb mojego pra-pra-(pra) dziadka. To nie jest to samo.

Portret użytkownika tomasz26

a któż jak nie stwórca zna

a któż jak nie stwórca zna umysły ludzi lepiej jak oni sami..bo ani małpy nie opowiedziały nam o swojej ewolucji ani my nie wiemy; jak to się stało pozostaje tylko wieżyc w coś tam i z tą wiara umrzeć .w ''między czasie ''nie szkodzić drugiemu człowiekowi; jego sprawa w co wierzy jak żyje; jeśli podaje ci rękę niech tak pozostanie; spieracie się o to co na wystawie biblia; a warto tez zajrzeć za kulisy ''kanonu'' jak to piknie ktoś powiedział budowniczowie budując ''coś'' odrzucili kamień, nie widząc ze kamień ten stanie się kamieniem węgielnym

Portret użytkownika Mojeimię44

Przecież to mistyfikacja! Ja

Przecież to mistyfikacja! Ja wam powiem jak to jest! To wcale nie są zabytki tylko odlane figury gipsowe na sprzedaż zrobione dla turystów! A to nie jest niszczenie grózów babilonu a niszczenie sklepowych podróbek! Bo wiedzcie że idiotów na świecie nie ma co by niszczyli zbytki swojej kultury! Artykuł prowokacja i to bardzo nie ładna! Dodatkowo! Jak by to były gruzy babilonu to szukaliby jak każdy przyczyny dlaczego do niego doszło dając pracę swoim naukowcom a nie niszczyli! No proszę was nie róbcie z nich idiotów!
 To jest podjudzanie! Poprostu podjudzanie! Nie dajcie się głupocie!

Portret użytkownika Blackhawk83

No jasne i pewnie twoim

No jasne i pewnie twoim zdaniem piramidy w Egipcie i cały ten asortyment też są z gipsu, bo ludzie na początku naszej ery myśleli już o turystyce i o tym że będą trzepać na tym kupe kasy, pomimo tego że wtedy przebycie dystansu 100 kilometrów zajmowało 3 dni jazdy wielbłądami (z ekwipunkiem).

Portret użytkownika lolo

A kto niszczył posągi Buddy w

A kto niszczył posągi Buddy w Afganistanie w 2001 r.? To czego się spodziewać teraz? Jak już nastanie kalifat europejski to jedyną "pociechą" będzie to, że pewnie wszystkie te "dzieła" chałturników szydzących z każdej świętości też pójdą na przemiał. Ale to żadne pocieszenie, bo jedno barbarzyństwo zostanie zastąpione innym.

 
Jacy ludzie - takie czasy.

Portret użytkownika SurvivorMan

Tak to jest w religiach

Tak to jest w religiach których fundamentem jest Biblia - wielka księga zbrodni... Chrześcijanie mieli już swoje średniowiecze... Teraz mają je ich bracia w wierze - Muzułmanie... A Żydzi? Mieli i mają średniowiecze, tylko od samego początku nauczyli się kryć ze swoimi występkami i zasłaniać się pismem! "Synowie Izraela uczynili według tego, jak im nakazał Mojżesz, i wypożyczali od Egipcjan przedmioty srebrne i złote oraz szaty. Pan wzbudził życzliwość Egipcjan dla Izraelitów, i pożyczyli im."
 - Księga Wyjścia 12, 35-36
 

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika lolo

Następny geniusz... Ty nie

Następny geniusz... Ty nie jesteś przypadkiem na usługach judaistów dla których obowiązujący jest Talmud na nie Stary Testament? Biblia nie cieszy się względami u Islamistów co można zaobserwować w państwach islamskich. Szczególnie tych co bardziej radykalnych. Poza tym Biblia obejmuje także Nowy Testament. Czytasz tam o jakichś zbrodniach poza dokonywanymi na wyznawcach Chrystusa? O Średniowieczu napisałem wyżej jako dopowiedzenie do wcześniejszej wypowiedzi innego internauty. I rozpatrywanie realiów tamtego czasu należy czynić w odniesieniu do realiów tamtego czasu, a nie współczesnych wyobrażeń. Jeśli pójść "ścieżką narzucania przekonań" jak to jest w zwyczaju to akurat Słowianie sprzed 1000 lat nie byli w tym lepsi w stosunku do tych których podbijali. Więc może się nie licytujmy. Poza tym informacje o tamtych czasach są dosyć okrojone by tak rzec. Polska przez stulecia funkcjonowała w wierze katolickiej i w oparciu o tę wiarę a nie wiarę tzw. słowiańską - nadal jesteśmy Słowianami - budowała swoją państwowość, która miała piękne karty w historii. To jest właściwie 1000 lat tradycji, którą Polacy nie raz mogli odrzucić będąc pod butem okupantów. Więc drogi kolego zanim zaczniesz coś proponować to spójrz w przeszłość nie tylko tą bardzo odległą niemalże mityczną. I jeśli patrzeć na "wiarę przodków" to tą wiarą dla mnie jest wiara katolicka. Od pokoleń. Za nią umierali moi przodkowie na tej ziemi. I prawdopodobnie tak samo ja stanę przed takim wyborem bo innego nie dają mi zwolennicy Talmudu. Na to wygląda.

 
Jacy ludzie - takie czasy.

Portret użytkownika SurvivorMan

"Na usługach judaistów"? Ale

"Na usługach judaistów"? Ale mi dowaliłeś... Aż mi w pięty wlazło... 
A tak serio... Na wstępie powiem, że moim zamiarem nie było urażenie nikogo, ale ustalenie faktów... A fakty są takie:
1. Wszystkie trzy semickie religie księgi, wywodzą się ze Starego Testamentu. i jakimś dziwnym zbiegiem okoliczności, tylko przedstawiciele tych religii w znanej nam historii ludzkości, mordowali niewiernych w imię swojej wiary!
2. Biblijny Jahwe to najbardziej brutalna, zawistna, pazerna i mściwa postać literacka o jakiej czytałem. Bóg który (zgodnie z przekazem biblijnym) wymordował osobiście lub wydając polecenie, blisko 2 500 000 ludzi, a biorąc pod uwagę wszystkie plagi i katastrofy, szacunkowo około 28 000 000 ludzi! Dla porównania Szatan zabił tylko 10 osób (dzieci Hioba) i to przy współpracy z Jahwe! Masz rację że to były inne czasy... "Prawo" dżungli na całym globie, ale tak dla Twojej informacji, Słowianom daleko było do niegodziwości wobec drugiego człowieka, jaką można było spotkać wśród plemion semickich, zainfekowanych swoją "świętą" księgą.
3. Temat Jezusa... Faktycznie Jezus robi postęp... Ale to wcale nie jest tak, że przychodzi Jezus i wszystko naprawia... W kazaniu na górze wyraźnie mówi że nie przyszedł znieć prawa ani proroków, lecz je wypełnić i zabrania zmiany prawa, więc jeśli ktoś tego nie wie, najwyraźniej nie zna swojej świętej książki, a jedynie wsłuchuje się co niedzielę w wybiórczo dobrane przez kapłanów wersety.
4. Kościół niegdy nie zrzekł się Starego Testamentu. Dlaczego?

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika lolo

Zacznę od  końca Ad 4 Proste.

Zacznę od  końca
Ad 4
Proste. Stary Testament zapowiada nadejście Chrystusa. Gdyby odrzucić Stary Testament przyczyny zamordowania Chrystusa "w majestacie Prawa" byłyby całkowicie niezrozumiałe.
Ad 3
Właśnie przyszedł wypełnić... W innym miejscu zaznacza, ze na przykazaniu miłości Boga i bliźniego zasadza się "całe Prawo i prorocy". Proponuję przeczytać całe "Kazanie na Górze" i zrozumieć jak Chrystus widzi "wypełnienie Prawa", np. przykazanie o nienawiści wrogów, że tak to ujmę. Można do tego dodać jak Chrystus "załatwił" sprawę "kobiety przyłapanej na cudzołóstwie" (J 8:2-11). Argument, który tu podałeś jest już nawet nie tyle prymitywny co wyjątkowo "niesmaczny" z "poziomu poniżej pasa". Czy w ogóle czytałeś Ewangelie?
Ad 2
Biblijny JHWH dostosowuje swój przekaz do zdolności odbioru słuchaczy. Do postępu w rozwoju. Wyedukowanie duchowe prymitywnego plemienia do poziomu Chrystusa bez naruszania podstawowego warunku jakim jest wolna wola człowieka to nie jest pstryknięcie palcami. To proces. I jeśli prześledzisz przekaz biblijny to zobaczysz, że obraz Boga zmienia się, na zasadzie dopełniania pierwotnego przekazu w kierunku objawienia w Chrystusie. I działanie Boga w Starym Testamencie trzeba widzieć na tle konkretnych epok, w których to działanie się objawiało i świata pojęć tamtych ludzi na co już nie raz zwracałem uwagę pryz okazji zajamowania się przewinieniami ludzi KK. Bo inaczej wyjdzie, że "przeprowadzanie dzieci przez ogień" (por. 2Krl 16:3) to jest to. W każdym razie sposoby działania Hebrajczyków zapisane w ST mieszczą się w przyjętych standardach tamtych epok. Czy rzeczywiście tamtych? Co życzysz - życzysz bo nie możesz inaczej - tym co rządzą współczesnym światem?
Generalnie Stary Testament to objawienie wszechmocy Boga, Jego władzy nad wszystkim, Nowy Testament to objawienie absolutnej miłości Boga a czas po Zesłaniu Ducha Świętego to objawienie tego, że człowiek może żyć w wewnętrznej jedności z Bogiem. Jeśli chce.
Ad 1
Widać nie znasz historii bo mordowali wszyscy niezależnie od religii i czasu z różnym natężeniem, może z wyjątkiem ŚJ, ale co to jest za historia licząca tylko 100 lat. A biorąc pod uwagę współczesne możliwości techniczne to gdyby nimi dysponowali chrześcijanie pierwszego wieku to wtedy cały znany świat wierzyłby w Chrystusa więc zdolność "ewangelizacyjna" ŚJ jest wyjątkowo słaba. Ale wracając, to co napisałem nie jest usprawiedliwieniem dla mordowania, ale taka świadomość była tamtych ludzi, przy czym np. koncepcja nawracania pogan w wydaniu polskim a krzyżackim to dwie różne rzeczy. Stąd Grunwald 1410. Mechaniczne przenoszenie dzisiejszych pojęć na świat przeszłości jest wybitną nierzetelnością. Poza tym ciągłe "płakanie" nad pewnymi wyborami przeszłości, które KK uznał za błędne, czego dowodzi postępowanie KK w ostatnich czasach, zwłaszcza w Polsce, która była pod okupacją i ludzie - co osobiście pamiętam - znajdowali schronienie w KK, wpisuje sie znakomicie w judaistyczną "poetykę". Więc nie miej do mnie pretensji o takie spostrzeżenia. Nikt Ci nie odbiera prawa do bicia pokłonów przed dębami,  prowadzenia koni w szpalerze patyczków czy jak to tam było, stawiania słupów, totemów - czy jeszcze Bóg wie czego - z wyrytymi twarzami, czczenia piorunów (chociaż z tym będzie problem biorąc pod uwagę możliwości HAARP-u i jego zdolności oddziaływania na pogodę). Możesz też mieszkać w kurnej chacie i o optować za powrotem do plemienności chociaż w tym ostatnim judaistów chyba nie przebijesz...
Historia nie jest prosta. Proponuję przeczytać książkę Dumitru Bacu "Antyludzie". Lektura tej książki pozwala lepiej zrozumieć przyczyny dla których niektórzy dokonywali zbrodni w czasach najnowszych, które to zbrodnie nie mają precedensu poza, może, Wielką Rewolucją Francuską. Nie usprawiedliwia to tych ludzi (mówię o części) ale pozwala zrozumieć przyczyny postępowania niektórych z nich. I pozwala zapytać się siebie samego, czy gdybym był poddany takiej presji jak oni, wytrzymałbym. Wielu dzisiaj także na tym portalu rzuca mądrościami i potępieniami i odgraża się co zrobią ale czy biorą pod uwagę realność zagrożenia, która może ich dotknąć? I co będzie z ich bohaterstwem wtedy?
KK popełnił błąd w przeszłości wikłając się w odwołanie do siły fizycznej coś od czasu św. Augustyna - jego uzasadnienie można obalić w prosty sposób - lecz wiedząc, że jest to nieskuteczne dawno zrezygnował z tej formy krzewienia wiary. Przykładem mogą być np. tzw. "Redukcje paragwajskie" w Ameryce Płd. Inaczej wyglądało to w Ameryce Pn, gdzie główną siłą chrześcijańską byli anglosascy Protestanci. Pozostałością po nich są rezerwaty dla Indian zaś w Meksyku była "Christiada", właśnie w obronie wiary katolickiej. W mediach i uproszczonej wersji historii przedstawia się jednak, że wszystkiemu złu na świecie winni są katolicy.
 
Ps.
Jeśli chodzi o liczby w Biblii to należy wziąć poprawkę na kwiecisty język i skłonność do przesady u Semitów. Zresztą współcześni Żydzi mają to samo szczególnie przy podkreślaniu wlasnych cierpień. Nie chodzi tu o realia historyczne tylko o podkreślenie prawdy wiary czyli potęgi Boga. Taka stylistyka.

 
Jacy ludzie - takie czasy.

Portret użytkownika SurvivorMan

Wiesz czym się różnimy? Tym,

Wiesz czym się różnimy? Tym, że to co ja napisałem to efekt moich prywatnych przemyśleń uformowanych po przeczytaniu Biblii (byłem Katolikiem przez pierwsze ćwierć wieku mojego życia i skończyło się to w dniu w którym poznałem wreszcie moją "świętą" księgę). Przemyśleń uformowanych okiem człowieka który aby zrozumieć dany temat staje z boku, zamiast ustawiać się po jednej ze stron.
Ty natomiast (i jestem tego pewien, bo mam za sobą kilka lat doświadczeń w dyskusji o religii i to ze znawcami tematu) tłumaczysz Biblię zupełnie jak księża, teolodzy i apologeci... Czyli pokrętnym językiem, który za pomocą odpowiednio dobranych słów jest w stanie usprawiedliwić nawet najbardziej odrażające fragmenty Biblii...
Nawet moje słowa potrafisz błyskawicznie nagiąć do swoich potrzeb i obrócić przeciwko mnie (fragment o zabijaniu w dawnych czasach)... Tylko że ja to od razu wyłapuję, bo jak już wcześniej wspomniałem, nie od dziś dyskutuję o religii i to sprawia, że apologetyczny pokrętny język na mnie nie działa...
Kluczowe dla mnie jest to, że nie widzę... Po prostu nie widzę powodu, aby twierdzić że religia semickich Nomadów to moja, europejska i (o zgrozo) słowiańska religia... Słowianie - moi rzeczywiści przodkowie mieli swoje własne piękne wierzenia, tradycję i obyczaje (zresztą chrześcijaństwo ukradło wiele z nich) i tego się trzymam dziś, po tym jak zacząłem samodzielnie postrzegać świat.
P.S. A o historii to może nie rozmawiajmy, bo jest ona tak powykręcana na przestrzeni wieków przez Watykan że to się w pale nie mieści... Na szczęście archeologia stara się odkrywać prawdę, choć nie jest to łatwe, bo większość przedchrześcijańskich pamiątek zniszczono z tego samego powodu, dla którego islamiści robią to dziś! No ale co się dziwić... W końcu święta księga wyraźnie mówi:
"Ale tak im macie uczynić: ołtarze ich zburzycie, ich stele połamiecie, aszery wytniecie, a posągi spalicie ogniem."
 Pwt 7, 5
"Zniszczycie doszczętnie wszystkie miejsca, gdzie narody, których wy pozbawicie dziedzictwa, służyły swoim bogom: na górach wysokich, na wzgórzach i pod każdym drzewem zielonym. Wywrócicie ołtarze, połamiecie ich stele, aszery ich ogniem spalicie, porąbiecie w kawałki posągi ich bogów."   Pwt 12, 2-3
P.S.2 Obaj wiemy że nie dla Chrystusa kościół nie zrzekł się Starego Testamentu... Stworzenie świata, gadający wąż,  potop, exodus, 10 przykazań (faktycznie było ich bodajże 613)... Te i wiele innych historyjek, wtłacza się pokrętnym językiem dzieciom już od przedszkola, sprytnie zasłaniając faktyczny przekaz biblijny, który mógłby czasem niechcący otworzyć komuś oczy...
Pozdrawiam.

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika N1KT

To kolejna bajeczka która ma

To kolejna bajeczka która ma wzbudzić niechęć i odraze do nich, ma to w tobie wypracować kto tu jest idiotą i durniem do odstrzału. Tyle że idiotami i durniami są wszyscy którzy walczą ze sobą i tak naprawdę po jakimś czasie kiedy się już trochę wymordują zadają sobie pytanie: ale dlaczego my tak naprawdę walczymy i po co ? Dla szmalu i interesów tych którzy produkują tego typu filmiki i pracują nad twoją głową by osiągnąć swoje skrzywione na umyśle chore cele...

Strony

Skomentuj