Islamiści niszczą bezcenne dzieła starożytnej sztuki asyryjskiej i babilońskiej

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Żołnierze Państwa Islamskiego znani są ze swoich barbarzyńskich zapędów. Ludzie ci zachowują się tak jak Europejczycy w średniowieczu. Uznają tylko swoją rację i swoją kulturę, a wszystko inne pragną zniszczyć jako herezje. Kiedyś talibowie wysadzili słynne posągi buddy w Afganistanie, a teraz barbarzyńcy z ISIS niszczą konsekwentnie zabytki z czasów starożytności Mezopotamii.

 

Fundamentaliści islamscy słyną z tego, że prezentują światopogląd, który w Europie znany był w średniowieczu. To stąd właśnie okrutne ścinanie głów oraz zachowania, których nie powstydziliby się Hunowie najeżdżający Cesarstwo Rzymskie. Skala zniszczeń dóbr kultury do jakiej doszło na terenie dzisiejszego Iraku jest wprost porażająca.

 

Dyrektor generalny UNESCO, Irina Bokowa, uznała za właściwe pilne zwołanie specjalnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Powodem było zniszczenie zbiorów Muzeum Starożytności w Mosulu. Na nagraniach wideo udostępnionych w Internecie można zobaczyć niszczenie bezcennych asyryjskich posągów i innych artefaktów ze starożytności zgromadzonych w jego zbiorach.

 

UNESCO obstaje, że to co się dzieje w Iraku to pogwałcenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa numer 2199, która zakazuje niszczenia dziedzictwa kulturowego. Jednak Islamiści niewiele sobie z tego robią i uważają wytwory obcych kultur za pomniki herezji. W przeszłości pojawiały się nawet pomysły wyburzenia piramid egipskich.

 

Przed kilkoma dniami usłyszeliśmy też, że barbarzyńcy z ISIS spalili 8000 rzadkich manuskryptów w jednej z Bibliotek w Mosulu. W wyniku tego aktu terroru, część dorobku kulturalnego ludzkości została już na zawsze utracona.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Zaciekawiony

Nasi średniowieczni

Nasi średniowieczni przodkowie robili to samo.
Oni uważają, że robili źle.
Co wy byście zrobili na ich miejscu? Bo ja, na 100% nie zrobiłbym tego samego w "ich" stronę,
zamiast tego wolałbym inwestować w naukę i może, ale to może pewnego dnia wynaleźli by wehikuł czasu,
a dzięki niemu wysłali do przeszłości żołnierzy by obronić swoję budowlę i bez wachania zabić tych którzy atakowali tamtejszą ludność i niszczyli ważne dla nich miejsca.
Którą z tych opcji wybralibyście wy?
Ich poczynania wskazują na to, że wiedzą co to kodeks Hammurabiego,
tylko jego jedyną wadą jest ludzka mentalność i skrajny egoizm. Bo mója propozycja to prawdziwe oko za oko, ząb za ząb, a ich to ząb twój za ząb mojego pra-pra-(pra) dziadka. To nie jest to samo.

Portret użytkownika tomasz26

a któż jak nie stwórca zna

a któż jak nie stwórca zna umysły ludzi lepiej jak oni sami..bo ani małpy nie opowiedziały nam o swojej ewolucji ani my nie wiemy; jak to się stało pozostaje tylko wieżyc w coś tam i z tą wiara umrzeć .w ''między czasie ''nie szkodzić drugiemu człowiekowi; jego sprawa w co wierzy jak żyje; jeśli podaje ci rękę niech tak pozostanie; spieracie się o to co na wystawie biblia; a warto tez zajrzeć za kulisy ''kanonu'' jak to piknie ktoś powiedział budowniczowie budując ''coś'' odrzucili kamień, nie widząc ze kamień ten stanie się kamieniem węgielnym

Portret użytkownika Mojeimię44

Przecież to mistyfikacja! Ja

Przecież to mistyfikacja! Ja wam powiem jak to jest! To wcale nie są zabytki tylko odlane figury gipsowe na sprzedaż zrobione dla turystów! A to nie jest niszczenie grózów babilonu a niszczenie sklepowych podróbek! Bo wiedzcie że idiotów na świecie nie ma co by niszczyli zbytki swojej kultury! Artykuł prowokacja i to bardzo nie ładna! Dodatkowo! Jak by to były gruzy babilonu to szukaliby jak każdy przyczyny dlaczego do niego doszło dając pracę swoim naukowcom a nie niszczyli! No proszę was nie róbcie z nich idiotów!
 To jest podjudzanie! Poprostu podjudzanie! Nie dajcie się głupocie!

PILNE! Linkuj ciekawe artykuły znz u siebie na koncie społecznościowym. Zwiększaj zasięg. 

Portret użytkownika Blackhawk83

No jasne i pewnie twoim

No jasne i pewnie twoim zdaniem piramidy w Egipcie i cały ten asortyment też są z gipsu, bo ludzie na początku naszej ery myśleli już o turystyce i o tym że będą trzepać na tym kupe kasy, pomimo tego że wtedy przebycie dystansu 100 kilometrów zajmowało 3 dni jazdy wielbłądami (z ekwipunkiem).

Portret użytkownika lolo

A kto niszczył posągi Buddy w

A kto niszczył posągi Buddy w Afganistanie w 2001 r.? To czego się spodziewać teraz? Jak już nastanie kalifat europejski to jedyną "pociechą" będzie to, że pewnie wszystkie te "dzieła" chałturników szydzących z każdej świętości też pójdą na przemiał. Ale to żadne pocieszenie, bo jedno barbarzyństwo zostanie zastąpione innym.

 
Jacy ludzie - takie czasy.

Portret użytkownika SurvivorMan

Tak to jest w religiach

Tak to jest w religiach których fundamentem jest Biblia - wielka księga zbrodni... Chrześcijanie mieli już swoje średniowiecze... Teraz mają je ich bracia w wierze - Muzułmanie... A Żydzi? Mieli i mają średniowiecze, tylko od samego początku nauczyli się kryć ze swoimi występkami i zasłaniać się pismem! "Synowie Izraela uczynili według tego, jak im nakazał Mojżesz, i wypożyczali od Egipcjan przedmioty srebrne i złote oraz szaty. Pan wzbudził życzliwość Egipcjan dla Izraelitów, i pożyczyli im."
 - Księga Wyjścia 12, 35-36
 

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika lolo

Następny geniusz... Ty nie

Następny geniusz... Ty nie jesteś przypadkiem na usługach judaistów dla których obowiązujący jest Talmud na nie Stary Testament? Biblia nie cieszy się względami u Islamistów co można zaobserwować w państwach islamskich. Szczególnie tych co bardziej radykalnych. Poza tym Biblia obejmuje także Nowy Testament. Czytasz tam o jakichś zbrodniach poza dokonywanymi na wyznawcach Chrystusa? O Średniowieczu napisałem wyżej jako dopowiedzenie do wcześniejszej wypowiedzi innego internauty. I rozpatrywanie realiów tamtego czasu należy czynić w odniesieniu do realiów tamtego czasu, a nie współczesnych wyobrażeń. Jeśli pójść "ścieżką narzucania przekonań" jak to jest w zwyczaju to akurat Słowianie sprzed 1000 lat nie byli w tym lepsi w stosunku do tych których podbijali. Więc może się nie licytujmy. Poza tym informacje o tamtych czasach są dosyć okrojone by tak rzec. Polska przez stulecia funkcjonowała w wierze katolickiej i w oparciu o tę wiarę a nie wiarę tzw. słowiańską - nadal jesteśmy Słowianami - budowała swoją państwowość, która miała piękne karty w historii. To jest właściwie 1000 lat tradycji, którą Polacy nie raz mogli odrzucić będąc pod butem okupantów. Więc drogi kolego zanim zaczniesz coś proponować to spójrz w przeszłość nie tylko tą bardzo odległą niemalże mityczną. I jeśli patrzeć na "wiarę przodków" to tą wiarą dla mnie jest wiara katolicka. Od pokoleń. Za nią umierali moi przodkowie na tej ziemi. I prawdopodobnie tak samo ja stanę przed takim wyborem bo innego nie dają mi zwolennicy Talmudu. Na to wygląda.

 
Jacy ludzie - takie czasy.

Portret użytkownika SurvivorMan

"Na usługach judaistów"? Ale

"Na usługach judaistów"? Ale mi dowaliłeś... Aż mi w pięty wlazło... 
A tak serio... Na wstępie powiem, że moim zamiarem nie było urażenie nikogo, ale ustalenie faktów... A fakty są takie:
1. Wszystkie trzy semickie religie księgi, wywodzą się ze Starego Testamentu. i jakimś dziwnym zbiegiem okoliczności, tylko przedstawiciele tych religii w znanej nam historii ludzkości, mordowali niewiernych w imię swojej wiary!
2. Biblijny Jahwe to najbardziej brutalna, zawistna, pazerna i mściwa postać literacka o jakiej czytałem. Bóg który (zgodnie z przekazem biblijnym) wymordował osobiście lub wydając polecenie, blisko 2 500 000 ludzi, a biorąc pod uwagę wszystkie plagi i katastrofy, szacunkowo około 28 000 000 ludzi! Dla porównania Szatan zabił tylko 10 osób (dzieci Hioba) i to przy współpracy z Jahwe! Masz rację że to były inne czasy... "Prawo" dżungli na całym globie, ale tak dla Twojej informacji, Słowianom daleko było do niegodziwości wobec drugiego człowieka, jaką można było spotkać wśród plemion semickich, zainfekowanych swoją "świętą" księgą.
3. Temat Jezusa... Faktycznie Jezus robi postęp... Ale to wcale nie jest tak, że przychodzi Jezus i wszystko naprawia... W kazaniu na górze wyraźnie mówi że nie przyszedł znieć prawa ani proroków, lecz je wypełnić i zabrania zmiany prawa, więc jeśli ktoś tego nie wie, najwyraźniej nie zna swojej świętej książki, a jedynie wsłuchuje się co niedzielę w wybiórczo dobrane przez kapłanów wersety.
4. Kościół niegdy nie zrzekł się Starego Testamentu. Dlaczego?

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Strony

Skomentuj