Populacja ludzkości gwałtownie się starzeje a systemy emerytalne bankrutują

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

Według właśnie opublikowanego raportu ONZ, w ciągu najbliższych 10 lat liczba ludzi na świecie w wieku 60 lat może przekroczyć miliard. Sprawozdanie to zostało opublikowane w tak zwany Międzynarodowy Dzień Starszych, który obchodzony jest 1 października.

ONZ szacuje, że w 2050 roku na świecie, będzie więcej sześćdziesięciolatków niż piętnastolatków. Japonia jest obecnie jedynym krajem, w którym wiek 30% ludności jest mieści się powyżej 60 lat. Jednak w 2050 r. według ONZ podobna sytuacja demograficzna będzie jeszcze, w co najmniej 60 państwach, w tym Albanii, Kanadzie i Chinach.

 

Obecnie dwie trzecie światowej populacji w wieku powyżej 60 lat, znajduje się w krajach rozwijających się. W niektórych jak na przykład, na Cyprze i na Łotwie, ponad połowa osób w wieku powyżej 60 lat, żyje w ubóstwie. Raport zauważa, że sam wzrost długości życia, a więc i liczba osób starszych w ogólnych nie spowoduje raczej poprawy, jakości życia ludności świata. Podstawowym problemem będzie dostęp do służby zdrowia. Starzejące się społeczeństwo to rosnące koszty publicznej opieki medycznej, która nawet dzisiaj przy dużej ilości pracujących płacących składki nie radzi sobie najlepiej.

 

Według raportu ONZ ludzie zaczęli jeść lepiej, a wyższy niż poprzednio, poziom wykształcenia, promuje planowanie rodziny i zmniejszenie liczby dzieci w rodzinie. Można to tez nazwać depopulacją implementowaną kulturowo poprzez narzucanie pewnych wzorców konsumpcyjnych. Fundusz Ludnościowy ONZ wzywa społeczność międzynarodową do zwrócenia większej uwagi na ubezpieczenie emerytalne i zatrudnienia osób po "sześćdziesiątce". Autorzy raportu twierdzą, że istnieje powszechne przekonanie świata, że, starsze pokolenie "powinno szybko opuścić swoje miejsca pracy, aby zrobić miejsce dla młodych ludzi."

 

Według nich, wiele osób w wieku powyżej 60 lat, nie jest w stanie efektywnie pracować i przyczyniać się dla społeczeństwa. Co zabawne raport ONZ odnosi się również do niedyskryminacji ze względu na wiek i wyraża zaniepokojenie rosnąca ilością przypadków stosowania przemocy wobec osób starszych. Według autorów, władze poszczególnych krajów są zobowiązane do zapewnienia bezpieczeństwa socjalnego osób starszych oraz opieki nad nimi z należytym i szacunkiem dla reszty społeczeństwa. 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika mIR EK

Ludność się starzeje i

Ludność się starzeje i głupieje to powinno być w tytule.Zazwyczaj im starszy dziadek tym głupszy zadziorniejszy,a kiedyś opinia była odwrotna.Dziś jeden gonił mnie z parkingu bo to niby jego miejsce nie dało nic tłumaczenie,że zatrzymuje się tylko na chwile,ten wyskoczył zaczoł machać rękami wreszcie zagrodził mi wyjazd.Więc jak rozmawiać z takim człowiekiem dałem gaz do dechy i ku mojemu zdziwieniu zdązył zejśc mi z drogi,a mówią,że w tym wieku ludzie są ślamazarni.

Portret użytkownika acid

Nie wiem czy jest nad czy

Nie wiem czy jest nad czy tutaj się rozwdozić? Przecież nie trzeba być ekonomistą, aby dostrzec że działanie banków, funduszy emerytalnych i firm ubezpieczeniowych to klasyczna piramida. A ta jak wiemy funkcjonuje tylko wtedy, gdy przyrost nowych stopni odbywa się w sposób geometryczny. A tego warunku, żyjąc na jednej ziemii, na ograniczonym terenie o ograniczonych zasobach choćby się zesrał nie da się spełnić.

Portret użytkownika syriues

Powiedzmy szczerze nie

Powiedzmy szczerze nie oklamujac nikogo.Te pieniadze znikly,zostaly wydane na cos.te zbierane pieniadze przepadly,bo poprostu ktos je rozkradl.Na poczatku zaczeto zbierac i je wydawac myslac ze mlodzi beda zbierac dla starych.Wiec dlatego otworzyla sie furtka do zlodziejstwa.Nie oklamujmy sie to jest prawda.Ktos skorzystal z tej furtki bo myslal ze nic sie nie stanie.I teraz sa wynikiSystem sie sypie dlatego ze zlodziejstwo i morderstwa i oszustwa byly niepotrzebne.A skoro ktos nie przestrzega dwoch praw tych ziemskich i z nieba to oznacza ze nie nalezy do naszej ziemskiej spolecznosci i jest rakiem wysysajacym z nas krew.Dokladniej sie przyjzyjcie calej historii

Portret użytkownika Mrowka

Wiecie co? Mierzi mnie jak

Wiecie co? Mierzi mnie jak slysze termin "pieniadze". Po co one w ogole sa? To wylacznie metoda ukrycia przekretu. Kazdy czlowiek powinien miec zapewniony byt, mieszkanie zywnosc, odziez, a jak chce miec cos ponad stan to wio do roboty! Ale to ekstra, bo i tak powinien pracowac dla ogolu. Kazda praca powinna byc wyceniona pod wzgledem pracochlonnosci i dlugosci. Ludzie nie powinni pracowac dluzej niz 6 godz. dziennie. Kazdy powinien miec obiowiazek przez jakis czas opiekowac sie kims starszym, chorym. Kazdy bez wzgledu na to czy ma kogos takiego w rodzinie czy tez nie. No i dzieci: niestety posiadanie potomstwa powinno byc regulowane. Dzieci to nie bydlo (choc i nad bydlem trzeba sie zastanowic) i trzeba je wychowywac. Czy to mezczyzna, czy kobieta powinni byc zobowiazani do pracy,  a wiec maja przez to mniej czasu na wychowywanie. Do nich, a nie do panstwa. Teraz kazde dziecko powinno sie kochac, gdy juz jest i trudno komus powiedziec, ze lepiej by go nie bylo. Ale jesli pomysli sie przed splodzeniem nastepnego nieszczesliwego , malego czlowieka, to nie bedzie takich dylematow. Jesli zarzuca sie bezmyslnosc pannie z dzieckiem to dlaczego nie mozna to zarzucic rodzinom wielodzietnym? To nie swiete krowy.

Strony

Skomentuj