Pod koniec wieku naukowcy spodziewają się redystrybucji masy na Ziemi

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Urbino (Włochy) i Bristolu (Wielka Brytania) dokonał interesującej oceny skutków ewentualnego globalnego ocieplenia. Przy pomocy modelowania komputerowego próbowano przewidzieć, jak zmniejszy się masa lodu kontynentalnego, a tym samym jak rozłoży się podniesienie poziomu wody w oceanach na Ziemi.

 

Okazało się, że wzrost poziomu wody nie będzie równomierny. Topnienie lodu na północy i południu planety będzie miało największy wpływ na wzrost poziomu wody w okolicach równika.  Także w tym obszarze wzrost ten nie będzie jednakowy wszędzie, będzie raczej uzależniony od konkretnej lokalizacji.

 

Oczekuje się, że na poziomie Pacyfiku wzrost poziomu wody będzie powyżej średniej światowej. Zagrożone są Australia zachodnia, Oceania wraz z wszystkimi atolami na Pacyfiku oraz Hawaje. Nierównomierność wzrostu poziomu wody na Ziemi naukowcy wyjaśniają utratą masy lodowej na Grenlandii i Antarktydzie, która nie tylko uwolniła ogromne ilości wody do oceanu, ale spowodowała także kilka zmian w ziemskim polu grawitacyjnym.

 

Konsekwencją kontynuacji tych procesów będzie z pewnością redystrybucja masy planety, do której dojdzie do końca XXI wieku. Ostatnie takie zdarzenie miało miejsce po zakończeniu epoki lodowcowej. Naukowcy twierdzą, że skorupa ziemska reaguje na to raczej powoli. Można jednak spodziewać się również zmian w poziomie aktywności wulkanicznej.

 

Współautor badania  - Jonathan Bamber, reprezentujący Uniwersytet w Bristolu powiedział, że jest to pierwsze badanie regionalnej struktury zmian poziomu morza wykonywane przy użyciu skomplikowanych modeli komputerowych w tak długim okresie czasu. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie Geophysical Research Letters.

 

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: lecterro
Portret użytkownika lecterro

Komentarze

Portret użytkownika kolo21

Z tym ociepleniem to jest coś

Z tym ociepleniem to jest coś w tym okazuję się że górne warstwy atmosfery naszej planety są cieplejsze od dolnych czyli na odwrót.Ze zimno jest to odpowiadają za to prądy oceaniczne które powariowały no i chmurki i słoneczko słabo grzeje.Gdzieś czytałem wypowiedź jakiegoś jajogłowego że właściwie nie wiedzą jak może przebiegac te ocieplenie klimatu.Jak w filmie Pojutrze na początku robiło się coraz cieplej a później spadła temperatura -90.Warto ten film sobie ponownie obejrzeć coś tam się pokrywa z naszą obecną sytułacją.Na bank klimat coś się chrzani ale czy to dzieło człowieka czy nie to nikt nie wie.Ciekawi mnie za to jakie będzie lato.Czy wogule będzie.25 lat temu przez 3 miesiące  od czerwca do końca sierpnia lał non stop deszcz.W dzień tampertura oscylowała około 12 stopni.Fajne wakacje miałem.Kiedyś takie zimy nikogo nie dziwiły.To tak jak by pory roku się powoli przesuwały.

kolo21

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

No nie KOlego. coś tu mi się

No nie KOlego. coś tu mi się nie zgadza... To skąd powstaja "smugi kondensacyjne" po samolotach? Skąd ta informacja, że górne warstwy atmosfery sa cieplejsze?? Jesli tak jest jak piszesz, to oznacza, że wokół ziemi jest zamontowana przepona ( Chemitrale) odcinająca ciepło słoneczne od Ziemi. I tu sie mogę zgodzić. więc jak z ta temperaturą? Konkretne źródło proszę.- pozdrawiam

Portret użytkownika ZBIAL

Co oni pier... o ociepleniu !

Co oni pier... o ociepleniu ! Nie mająco robić ?? Niech wystawią łep przez okno to zobaczą, że to początek nowej epoki lodowcowej !
Niech lepiej obliczą po jakim czasie lodowiec dojdzie do Londynu !
Po jakim czasie, Watykan zamieni sie w Dwór Królowej Sniegu Smile
Gdyby Beedykt nie abdykował dawno byłaby normalna wiosna, a teraznie wiadomo co zarządziłnowy czarownik KK. Angole dodatkowo nas strzaszą, że oceany zrobią się garbate !
A jak klimat się bardzo ociepli to wzrośie fermentacja i zamiast wody zrobi się wóda i będziemy wszyscy w raju Smile

Portret użytkownika Tomasz.Ostaszewski

Znowu będzie się działo na

Znowu będzie się działo na naszej planecie. A my dzieci z gwiaz musimy to prezchodzić. Jesteśmy dobre narodów i boskimi przewodnikami. Dlaczego mamy doświadczać niesprawiedliwości? Przecież boskość i wszechświat powinien nam służyć i przynosić spokój duszy w naszej wedrówce

Kimże jest człowiek jeśli nie potomkiem Boga?  
Tak, jak dąb zawarty jest w żołędziu - tak Bóg  ukryty jest w Człowieku...

Be yourself, no matter what they say

Portret użytkownika okrzemek

oczywiście, że tzw. globalne

oczywiście, że tzw. globalne ocieplenie to oszustwo. jeżeli coś pojawia się masowo w mediach i jest z siłą wodospadu utrwalane w głowach ludziom to znaczy, że musi to być kłamstwo i nie inaczej jest z alarmami nt. fikcyjnego ocieplenia.

Skomentuj