Naukowcy twierdzą, że w wewnętrznym rdzeniu Ziemi pada „żelazny śnieg”

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Zespół amerykańskich i chińskich geologów uważa, że w wewnętrznym rdzeniu Ziemi mogą mieć miejsce opady „żelaznego śniegu”. Z przeprowadzonych badań wynika, że żelazne „płatki” mogą opadać z zewnętrznego rdzenia i osadzać się na rdzeniu wewnętrznym.

 

Ponieważ nie jesteśmy w stanie zobaczyć, co dzieje się na głębokości ponad 3 tysięcy kilometrów, naukowcy zmuszeni są prowadzić badania w laboratorium. W tym celu, naukowcy wykorzystują fale sejsmiczne, które rozprzestrzeniają się wolniej lub szybciej w zależności od struktury materiału.

 

Jednak ta metoda badawcza przynosi rezultaty, które nie zgadzają się z naszymi obecnymi modelami. Przykładowo fale sejsmiczne wydają się poruszać wolniej niż oczekiwano przez wewnętrzną część rdzenia zewnętrznego i szybciej przez górną część rdzenia wewnętrznego, szczególnie na półkuli wschodniej.

 

Naukowcy z Chin i USA wyszli z teorią, która może wyjaśniać te niezrozumiałe anomalie. Eksperymenty przeprowadzone z wykorzystaniem materiałów podobnych do tych w rdzeniu sugerują, że w dolnej części zewnętrznego rdzenia może zachodzić krystalizacja stopionego żelaza, które następnie osadza się na rdzeniu wewnętrznym.

Źródło: UT Austin/Jackson School of Geosciences

Substancja ta, zdaniem naukowców, może mieć konsystencję podobną do zawiesiny, która skutecznie spowalnia fale sejsmiczne. Warstwa może być niejednolita, przez co jest cieńsza na półkuli wschodniej i grubsza na półkuli zachodniej, co mogłoby wyjaśniać, dlaczego fale sejsmiczne rozprzestrzeniają się tam z różnymi prędkościami. Ponadto, proces ten mógłby wyjaśnić, dlaczego rdzeń wewnętrzny stale rośnie.

 

Opady „żelaznego śniegu”, jeśli rzeczywiście mają tam miejsce, mogłyby mieć wpływ na wiele procesów na Ziemi, między innymi na to, jak ciepło i skały poruszają się w różnych sekcjach oraz na wytwarzanie ziemskiego pola magnetycznego.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika ttteis77

dowodem na "ostygły" płynny

dowodem na "ostygły" płynny metal, który niezdąża się się scalać z rozgrzanym "jądrem", więc jest wypychany ku powierzni w postaci lawy. Dowodem na to są "ujścia" w postaci wulkanów. Proces schładzania , jest "im dalej od jądra".

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

WARSTWA LAWY, TO WYNIK

WARSTWA LAWY, TO WYNIK PROCESÓW INDUKCYJNYCH WEWNETRZNEGO SŁOŃCA ZIEMI I ZEWNĘTRZNEGO. Powstaje w środkowej makroporowatej sferze sfery płaszcza ziemskiego, którego grubość określa się na ok 1400 km

Wulkany to efekt peknięć sfery zewnetrznej wskutek naprężeń tektonicznych z arytmii równowagi sił zewnętrznych i wewnętrznych ( oddziaływania Kosmosu i energii wewnętrznej planety)

Portret użytkownika Gargulec

Norma. Jak wyniki

Norma. Jak wyniki doświadczenia nie nie zgadzają się z teoriami "światłych naukofców", to wtedy wymyślają najbardziej nie trzymające się kupy bzdety, byleby tylko nie musieli przyznać, że nie mieli wcześniej racji w danej dziedzinie. Najbardziej znanym przkładem takiego nadętego bufona jest T. Edisson i jego kampania mająca na celu ośmieszyć oraz zniszczyć N. Teslę i jego prąd zmienny.

Portret użytkownika vv vv

". jakiś wynik rożbieżności w

". jakiś wynik rożbieżności w nachyleniach osi obrotu i  półosi magnetycznych ziemi,.. "

.. to ale ważniejszym jest to ze os południowego wejściowego i słabszego "magnesu" ziemi, geograficznie pólnocnego jest przesunięta względem osi płnocnego "magnesu" ziemi, wyjściowego i silniejszego, geograficznie południowego,.. co skutkuje anomają magnetyczną na pólkujli zachodniej wyjściową,.. stąd większe osadzanie żelaza i niklu jako produktów akrecji ziemskiej kulistej wirówki  po stronie zachodniej jej wewnętrznego jądra,..

... nie wiem czy już wiecie ale magnesy są jednobiegunowe,.. to co znamy to złożenia, dwupołączenia jednobiegunowych magnesów o przeciwnej polaryzacji, złożenia w miejscach dzie jeden z nich południowy ma wyjście, a pólnocny wejście,.. powszechnie znane rysunki ciągłości pol magnesów dwubiegunowych są leko przekłamane,.. pola jednobiegunówek stykają się po środku ... na razie tyle..

Portret użytkownika vv vv

.. rozumien żelazny śnieg..

.. rozumien żelazny śnieg.. wynik akrecji cząstek materialnych i niematerialnych,.. z ziemia jest planetą na etapie akrecji żelazowo niklowej,.. czyli na razie cięższych pierwiastków w jądrze nie jest w stanie utworzyć.. lecz jeszcze nie rozumiem zależności czemu osadzanie żelaza i niklu jest większe od zachodu niz od wschodu,.. bo że jest.. potwierdza rozchodzenie się fal sejsmicznych..ciekawa i zagadkowa zależność przyczynowo skutkowa..

Strony

Skomentuj