Naukowcy przewidują wydłużenie czasu trwania ziemskiej doby na skutek redystrybucji masy na naszej planecie

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Geofizycy z USA, Kanady i Francji przewidują wzrost długości dnia na Ziemi. Przeprowadzone obliczenia pokazują, że w XXI wieku, długość doby wzrośnie o co najmniej pięć milisekund, a oś obrotu Ziemi na biegunach w ciągu najbliższych stu lat zmieni się o minimum centymetr.

 

Swoje wnioski naukowcy wyciągnęli po analizie tempa topnienia lodowców. Ich zdaniem, powinno to doprowadzić do redystrybucji masy w północnych regionach polarnych, co musi spowodować zmiany w ruchu obrotowym naszej planety. Oprócz tego dojdzie również do nieuchronnej zmiany ziemskiej osi.

 

W pracy wykorzystano wyniki prac wybitnego oceanografa Waltera Munka ze Scripps Institution of Oceanography, który był prekursorem badań na temat wpływu topnienia lodowców wywołanego globalnym ociepleniem, na ruch obrotowy i nachylenie osi ziemskiej. Woda powinna się kumulować w okolicy równika, co musi skutkować zmianami nachylenia osi ziemskiej, ale Munk nie znalazł jednak dowodu na taki związek przyczynowo skutkowy. Geofizycy w swoich badaniach stwierdzili, że mogło być to spowodowane błędną oceną wzrostu poziomu morza w XX wieku.

Niewiele osób wie, że rotacja Ziemi praktycznie cały czas spowalnia. Zwykle jednak jest to proces bardzo powolny. Eksperci szacują, że dziennie ruch obrotowy wytraca około dwie tysięczne sekundy. Z tego powodu ostatnio, w ramach wyrównywania tego typu strat do doby dodano brakującą sekundę.

 

Czy to jednak oznacza, że w XXI wieku dojdzie do spodziewanej redystrybucji masy na Ziemi skutkującej tak daleko idącymi zmianami na Ziemi? Tak naprawdę nikt tego nie wie, a nawet najbardziej zaawansowane modele matematyczne symulujące procesy przyrody są obarczone wieloma niedoskonałościami i często opierają się na błędnych założeniach. Dlatego na takie deklaracje naukowców należy patrzeć z dużą dozą sceptycyzmu.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika nil

Wyobaźcie sobie kulę płynu o

Wyobaźcie sobie kulę płynu o średnicy 13 m a na powierzchni tej kuli warstewkę plastycznej skały o grubości 1 do 2 cm i w zagłębieniach do 3 mm wody. Takie prporcje ma Ziemia. Czy stopnienie szronu na biegunach tej kuli cieczy zmieni jej kształt lub prędkość obrotową? Przełożenie wody z biegunów na równik spowoduje zwiększenie nacisku na równiku i wydźwignięcie się biegunów. Szybkośc obrotowa się nie zmieni.
Największy hamujący wpływ na ruch obrotowy Ziemi mają Księżyc i Słońce, które powodują pływy na Ziemi. Powoli lecz systematycznie energia ruchu obrotowego Ziemi zmienia się w ciepło na skutek tarcia wywoływanego oporami przepływu.

Portret użytkownika Jarek

Utarlo się powiedzenie ze

Utarlo się powiedzenie ze religia to opium dla ludu. Tymczasem dokładnie tak jest z "nauką". Przyjmujemy to bezkrytycznie. A to jest tylko przemyślane narzędzie manipulacji. Od dekad nauka mowi nam co mamy myślec.

Portret użytkownika baca :-)

redystrybucja masy jest

redystrybucja masy jest wyrównana... lodowce topnieją i spływaja na południe ale niemcom i szwedom zaimportowano z półkuli południowej milion 700 tysięcy ton murzynów aby zachować stan równowagi...

Portret użytkownika adam18

Autor coś myli jednostki. Na

Autor coś myli jednostki. Na początku artykułu 5/1000 sekundy czyli 5 milisekund w XXI wieku czyli przez sto lat. A na końcu artykułu 2 milisekundy w rok. ??? A może ci geofizycy to naukofcy? To by wszystko tłumaczyło.

Portret użytkownika Skoti

Kurcze ktoś kiedyś wstawił

Kurcze ktoś kiedyś wstawił film Jak pewien Rosjanin w prozni pokazał jak leci nakrętka motylkowa,(czy cos podobnego) po jakimś czasie nakrętka odwraca się 180 stopni biegunem w kierunku osi lotu,nie mogę tego nigdzie znalezc teraz, to samo może się z Ziemia skoro biegun
polnocny topnieje a poludniowy rosnie, szczegolnie jesli chodzi o nasz kierunek lotu w galaktyce nie w ukladzie slonecznym....

Skomentuj