Pod superwulkanem Yellowstone znaleziono rezerwuar roztopionego węgla

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Geofizycy z Francji i Wielkiej Brytanii odkryli gigantyczny rezerwuar roztopionego węgla znajdujący się w zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Do tej pory podejrzewano, że płaszcz Ziemi jest bardzo złożoną mieszaniną i pod powierzchnią może się znajdować aż 90% węgla na naszej planecie, ale nowe badania sugerują, że jego ilość jest jeszcze większa niż przypuszczano.

 

W celu zbadania ilości węgla pod powierzchnią największego superwulkanu na świecie, zespół badawczy geologów z Royal Holloway, University of London zastosował dane z czujników sejsmicznych. W sumie w badaniu wykorzystali największą dotychczas ilość aż 583 czujników. 

 

Zmierzone drgania wewnątrz Ziemi przeanalizowano w celu ustalenia głębokości występowania tego pierwiastka. Według ich obliczeń, zbiornik z rozpuszczonego węgla, znajdujący się w płaszczu Ziemi, znajduje się na głębokości od 350 km. Obszar powierzchni pod którym wykryto roztopiony węgiel, rozciąga się na obszarze 1,8 miliona kilometrów kwadratowych. Nad nim znajduje się około połowa kaldera wulkanu Yellowstone. 

Według naukowców wielki rezerwuar stopionego węgla powstał ze względu na fakt, że zachodzi zjawisko subdukcji, czyli nakładania się na siebie płyty litosferycznej północnoamerykańskiej  na pacyficzną. Pod wpływem ciśnienia węgiel, docierający tam z płaszcza i z dna oceanicznego bogatego w węglany i wodę ulega stopieniu i utrzymuje się w tym stanie. 

 

Odkrycie sugeruje, że górny płaszcz planety zawiera do 100 bilionów ton węgla. Wcześniej zakładano, że masa węgla w płaszczu to tylko około 10 mld ton. Oznacza to również, że ludzkość emituje znacznie mniej dwutlenku węgla niż znajduje się go we wnętrzu Ziemi, a to wystarczający powód aby rozpatrzyć ponownie cechy globalnego obiegu węgla w środowisku.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika r.abin

10mld ton węgla w płaszczu Z?

10mld ton węgla w płaszczu Z? To ci naukawcy? - nawet jeśli początkowo węgla (w płaszczu Ziemi) nie było (i powstał wyłącznie w procesie asymilacji) to po prostym przeliczeniu około 2000kg/m2 Ziemi tlenu = węgla 810kg/m2. (C+O2=CO2; C/O2=12/32). W skali globalnej, da to 4,2*10^14T tego pierwiastka (czyli ok. 420 bilionów ton, a dokładnie 12% więcej)

Portret użytkownika keri

Hehe, piekło ma zapasy, aby w

Hehe, piekło ma zapasy, aby w piecach nie wygasało Smile

Najgłębszy odwiert ma 12 km.

Co jest 350 km pod Ziemią, to tylko wizja fundatora grantów na badania.

Ziemia jest pusta w środku i ma dwie dziurki na biegunach. To dzięki nim są zorze polarne.

No więc ten wyimaginowany węgiel mogą teraz nałukofce upchać w swoich piwnicach Biggrin

Skomentuj