Gigantyczne kratery w zachodnim Iranie. Teheran zapada się pod ziemię!

Kategorie: 

Źródło: Twitter

W zachodnim Iranie pojawiły się gigantyczne leje krasowe. Formacje te wyglądają jak kratery uderzeniowe po upadku meteorytów, ale wywołały je procesy wewnątrz Ziemi.

 

Przyczyna powstania tych gigantycznych dziur w ziemi o głębokości 60 metrów, nie jest została jeszcze potwierdzona. Najbardziej prawdopodobna hipoteza zakłada, że ich pojawienie się może mieć związek z nadmiernym pompowaniem wód gruntowych.

Ten sam powód podali niedawno irańscy naukowcy, którzy ogłosili, że stolica tego kraju, Teheran, zapada się pod ziemię. Wykonane pomiary satelitarne wykazały, że Teheran schodzi pod ziemię około 25 centymetrów rocznie! To oznacza możliwość wielkich zniszczeń infrastruktury miasta.

 

Wszystko to skłania do teorii, że obecnie w obrębie tego kraju zachodzą jakieś znaczące procesy geologiczne, być może wywołane przez działalność ludzi. To właśnie z tego powodu w Iranie dochodzi do tak dużej ilości pęknięć ziemi i wielkich zapadlisk. 

Teheran - źródło: pixabay.com

O ile występują one na prowincji nie ma większego problemu, ale gdy zagrożony jest Teheran zamieszkały przez 15 milionów ludzi, to robi się z tego gigantyczny problem. Skala zapadania się Teheranu jest nawet większa niż Wenecji, która również boryka się z takim problemem.

Naukowcy nie mają obecnie pomysłu jak zaradzić problemowi z osiadaniem gruntu, a jeśli faktycznie odpowiada za to nadmierne drenowanie wód podziemnych to może być nawet gorzej, bo w dużej mierze pustynny Iran musi przecież skądś pozyskiwać wodę. Może to oznaczać, że Irańczycy będą się musieli przyzwyczaić do zapadlisk, dodatkowo stymulowanych sporą aktywnością sejsmiczną typową dla tego regionu świata.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Wiedźmin-Dermatolog

Myślę, że to rzuci trochę

Myślę, że to rzuci trochę światła na to i podobne "okrągłe" zjawiska. :

https://www.youtube.com/watch?v=EZ2IByAIpLI

W skrócie dzieje się tak za sprawą znacznego nasilenia promieniowania kosmicznego, które przedziera się nawet na kilkaset kilometrów w głąb skorupy ziemskiej. Siła tarczy magnetycznej Ziemi znacznie się osłabiła w ostatnich latach. Zwłaszcza od 2007 roku i od tej pory zanika jak wykres hiperboli podany w filmie. W ogóle film bardzo naukowy, w przeciwieństwie do dzieł nałukofców, toteż polecam.

Najmocniej promienie kosmiczne uderzają w rejony biegunów ( najsłabsze pole) i zaczęło zachodzić zjawisko promieniowania zwrotnego, wydzielanego przez Ziemię, ale natury promieniowania kosmicznego ! Do tego dochodzi minimum słoneczne, a pole magnetyczne naszej gwiazdy było zawsze naszą najmocniejszą osłoną przed promieniowaniem kosmicznym. Na domiar złego po dłuższej, jak wynika, ekspozycji na promieniowanie gamma cały płaszcz niklowy jądra Ziemi zaczął emitować coś w rodzaju mikrofal i podgrzewa "atmosferę".

Czyli w wyniku ekspozycji na promieniowanie kosmiczne Ziemia " ładuje się" energetycznie, ale nie znamy jej natury jako kondensatora. Przy połączeniu osłabionego pola słońca, ziemi, ekspozycji na promieniowanie korpuskularne, bo to jądra wodoru i helu głównie, mamy przebicia wirów magnetycznych na powierzchni ziemi. Można sobie wyobrazić jak malutcy jesteśmy mieszkając na okładzinie kondensatora.

To zarys tego, co w filmie. Niestety po angielsku i bez napisów. Może ktoś znajdzie wersję z napisami.

Portret użytkownika Easy Rider

Twierdzenie, że regularne,

Twierdzenie, że regularne, cylindryczne otwory w ziemi, to działanie czynników naturalnych - obraża rozum ludzki. A może istnieją gdzieś na świecie góry o regularnym, cylindrycznym kształcie, a ja o tym nie wiem?

To mogą być próby z nieznaną bronią, niewykluczone, że tego rodzaju jak tą, która 9/11 doprowadziła do zamiany wieżowców WTC w pył.

Portret użytkownika Easy Rider

Nie zjawiska obrażają rozum

Nie zjawiska obrażają rozum ludzki, tylko tłumaczenie przyczyn ich powstania.

Natomiast co do kręgów lodowych - czytałem o nich już wiele lat temu i uważam, że jest to inne zastosowanie techniki tworzenia kręgów zbożowych. W tym przypadku tłumaczenie tego zjawiska również przyczynami naturalnymi jest bardziej niepoważne, niż w przypadku regularnych dziur w ziemi.

Skomentuj