Zmiany klimatu mogą prowadzić do przesunięcia osi Ziemi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy są pewni, że zmiany klimatu doprowadzą do dalszych korekt położenia bieguna północnego. Ubywające jak i przybywające masy lodu wpływają na położenie osi Ziemi i jako takie mogą powodować jeszcze większe kołysanie się naszej planety.

 

Profesor Jianli Chen z University of Texas w Austin i jego współpracownicy, wykazali, że oczekiwane topnienie lodowców i lądolodów spowoduje poważny wkład w zmiany osi Ziemi. Nasza planeta nie porusza się na orbicie w idealnie zsynchronizowanym ruchu i podczas obrotów cały czas się kołysze. Kołysanie się osi obrotu Ziemi jest powodowane efektem Chandlera wynikającym z tego, że Ziemia nie jest idealną kulą, a także corocznego wpływu związanego z orbitą naszej planety wokół Słońca.

 

Obserwacje tej anomalii rozpoczął w 1899 roku astronom amerykański, Seth Carlo Chandler. Na przestrzeni czasu zauważono, że położenie bieguna północnego dryfujące w kierunku południowym do 10 centymetrów rocznie wzdłuż południka 70 zachodniego. Ten dryf ma miejsce ze względu na zmiany w rozkładzie masy Ziemi i tego jak skorupa ziemska powoli powraca do normy po zakończeniu ostatniej epoki lodowcowej.

 

Zespół profesora Chen potwierdził, że w 2005 r., ten dryf zmienił się gwałtownie i nagle ruszył na wschód. Od tego czasu zmiana spowodowała ruch o około 1,2 metrów, podaje New Scientist. Aby zorientować się, dlaczego tak się stało, zespół Chena próbował użyć danych grawitacyjnych z satelity NASA,GRACE.

 

Orbiter podczas swej pracy mierzył zmiany w polu grawitacyjnym Ziemi postępujące w czasie. Dane pozwoliły na określenie wielkości redystrybucji masy na powierzchni Ziemi ze względu na topnienie Grenlandii, lądolodów Antarktyki i lodowców górskich. Symulacja opiera się na założeniu istnienia powodowanego przez człowieka globalnego ocieplenia. Kumulacja gazów cieplarnianych antropogenicznego pochodzenia miałaby doprowadzić do wzrostu poziomu morza, co skutkowałoby zmianą dystrybucji masy i jeszcze większym rozkołysaniem naszego globu.

 

Na podstawie: New Scientist

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Jumper

Jeżeli rozmrożono takie

Jeżeli rozmrożono takie ilości lodu, a ten  jako woda spływa w stronę równika, podtapiając, np. Japonię, to nietrudno sobie wyobrazić, że nastąpi (ten proces już trwa) zmiana osi Ziemi. Wystarczy spojrzeć we własnej miejscowosci gdzi zachodziło Słońce, a gdzie zachodzi obecnie. To samo dotyczy Księżyca, który także jest widoczny w innym odległym punkcie, niż miało to miejsce, powiedzmy, rok temu. Ziemia po tak kolosalnym ubytku masy w tak newralgicznym jej punkcie, zgotuje nam jescze niejedną trudną do określenia katastrofę. Mam nadzieję, że zacznie się od, tzw. Uskoku Kalifornijskiego, a potem będzie podobnie jak WaterWorld, Kevina Costnera.

Jak wiemy pazerność na surowce (wody terytorialne a wieczna zmarzlina) otworzyła puszkę Pandory.

Portret użytkownika eric

Bzdura. Ziemia zawsze poddana

Bzdura. Ziemia zawsze poddana jest precesji osi, bez względu na ilość lodu na planecie. Odpowiedzialna jest za przejście ze stanu glacjalnego w interglacjalny, w połączeniu z najbardziej kolistym położeniem orbity. W czasie kiedy nachylenie jest większe, temperatura globalna rośnie i następuje najcielejszy moment interglacjału. Jak 8000-5000 lat temu, kiedy na dzisiejszej Sacharze padały wówczas deszcze i porastały ją drzewa bujnej sawanny pełnej jezior. Teraz mamy średnie nachylenie osi ziemskiej i dlatego rejony położone 20-40 stopnia pustynnieją i nie jest to wina globalnego ocieplenia.

Portret użytkownika Jumper

Jak 8000-5000 lat temu

Jak 8000-5000 lat temu

Bawią mnie opowieści, co było 8000 lat temu. Tak jak bawi mnie lądowanie człowieka na Księżycu, sprzedaż działek na tym globie, a także zasiedlenie planety Mars. Komputer "wypluje" tylko to, co włoży do niego programista. Dzisiejsza sytuacja z zaburzeniem masy Ziemi, jest nieprzewidywalna w skutkach. Na nic jakiekolwiek obliczenia. Gdzie i kiedy przesunie się płyta tektoniczna. Dochodzi do tego przeogromne zanieczyszczenie warstwy ochronnej, która zabezpiecza nas ludzi przed szkodliwym wpływem tego, co płynie z Kosmosu (np. promieniowanie, fala akustyczna poniżej 8Hz). A jeżeli "Słoneczko" przygrzeje na "full" to zetnie się nasze białko. Zatem zajmijmy się tym, co dzieje się tu i teraz, a nie mitologią sprzed 8000 tyięcy lat, nie wykluczając skutków wojny trojańskiej w odniesieniu do logiki ludu wybranego.

Portret użytkownika Ela L

A jak Ziemia zwolni obrót, to

A jak Ziemia zwolni obrót, to zmniejszy sie pole elektromagnetyczne Ziemi a przez co powłoka ochronna stanie sie rzadsza i więcej promieniowania dotrze do Ziemi!
Wtedy staną sie nagminne: nudności, wymioty, zawroty głowy, apatia, rozdrażnienie a do tego dojść może skaza krwotoczna z powodu zbyt dużego promienowania słonecznego!

Portret użytkownika JakeSnake

Ciekawa jest to teoria i

Ciekawa jest to teoria i przyznam ze lepiej opracowywac nowe pojecia w naszych czasach gdzie przez technologie wiemy duzo wiecej niz trzymac zardzewialej teori kopernika ktora rzeczywiscie kupy sie nie trzyma tyle tylko ze przy eliptycznej trajektori obrotu czy rachej ruchu planety zalozmy kolo slonca co ma sens, niestety rowniez gwiazda poludnia south cross... wybaczcie zyje w australii i lubie nazwe south cross z naszej flagi - ups....
Nawet wtedy trajektoria ruchu ziemi po swojej orbicie bedzie zmieniac polozenie wzdgledem gwiazdy poludnia i sth.cross
Przeciez to proste ze tylko wtedy nowy scenariusz by sie sprawdzil gdyby ziemia tylko nieruchomo krecila sie wokul wlasnej osi wskazujac gwiazdy nieruchomo w przestrzeni.
A to jest niemozliwe gdyz w skali roku zmienia sie polozenie wszystkich gwiazd pokazujac precyzyjnie trajektorie wedrowki ziemi po swojej osi i chyba w okol slonca ? Czy nie ? A moze nie ? A co ja wiem. Nic...

Portret użytkownika MISTRZ MORFEUSZ

dostałem wiadomosc od osoby

dostałem wiadomosc od osoby ktora zajmuje sie astronomia zawodowao na temat zdiec z lazikow dlaczego sa takie chuj......e.;40/D gdzie D to średnica lustra w mm, odległośc do Księżyca proszę
>> przyjąć na 384 tyś km a jego średnicę na 3475 km, średnica lustra
>> teleskopu Hubblea to 2,4 m, proszę samodzielnie obliczyć jakie
>> najdrobniejsze detale można zobaczyć największym teleskopem z orbity a
>> jakie amatorskim teleskopem z lustrem średnicy 200mm, czekam na
>> odpowiedzi i je sprawdzę, możecie to rozwiązać samodzielnie lub na kółku
>> fizycznym, astronomicznym lub matematycznym >>>
>> Ta samodzielna praca uświadomi Wam jak daleko jest nasz Księżyc i
>> dlaczego widzimy tyle ile widzimy.bez konieczność stosowania teorii
>> spiskowych i medialnej demagogii, wystarczy tu fizyka, astronomia i
>> matematyka :-)Znamy riozmiary łazików Księżycowych a zadanie jest po to aby sobie 
uzmysłowić jakimi możliwościami technicznymi dysponujemy i jakie są 
ograniczenia fizyczne tego typu obserwacji... ?
Proszę to koniecznie samodzielnie policzyć, to otwiera oczy na tego typu 
problemy :-)CZYLI NADAL CHU...A WIEMY.

Portret użytkownika MISTRZ MORFEUSZ

A może ... Kopernik się mylił

A może ... Kopernik się mylił ? Czy Ziemia obraca się wkoło Słońca? Upewnijmy się ....

 Zacznijmy pomalutku obalać niektóre teorie naukowe, które mylnie interpretują otaczającą nas rzeczywistość.
Na początek zajmijmy się naszą planetą i jej obrotem w obrębie Słońca.

Lekcja 1.
Na wstępie krótkie przypomnienie wiadomości z Astronomii dotyczące Ziemi. Są one powszechnie znane.... 

Wiemy, że Ziemia okrąża Słońce po swojej orbicie, co trwa ok. 365 dni - rok. 
 - Kręci się wokół własnej osi - jeden taki obrót trwa 24 godziny czyli dobę. Ta Oś obrotu jest skierowana na Gwiazdę Polarną. Względem tej gwiazdy wytyczamy na Ziemi Północ. 
 - Ziemia posiada też wytyczony Równik, który dzieli ją na dwie półkule Północną i Południową. Gdy Ziemia nachyla się do Słońca Półkulą Północną, mamy w Europie – Lato, gdy Południową - Zimę. Kiedy Słońce oświetla Równik, mamy w Europie Wiosnę lub Jesień. 
 - Odległość Ziemi do Słońca też jest znana. 
Jak na razie całkiem fajnie ... Wygląda to mniej więcej tak, jak na poniższym rysunku ...


Lecz co się dzieje z naszą Gwiazdą Polarną ? Czy Gwiazda Polarna porusza się po Niebie, aby stanąć na Osi Obrotu naszej malutkiej Ziemi ? Wygląda na to, że tak...Ale Jakim Cudem ?  Zagadka czy Cud, a może bzdura? 

Aby lepiej to zrozumieć... Umieście na południowej części Osi Obrotu Ziemi - Krzyż Południa, czyli Układ Gwiazd, na który jest ta linia skierowana... podobnie jak to ma miejsce na półkuli północnej z Gwiazdą Polarną. Przedstawia to poniższy rysunek.

Następnie zacznijcie obracać Ziemią po orbicie i jednocześnie spróbujcie "nachylać" nią do Słońca zwrotnikami Raka i Koziorożca by uzyskać lato na półkulach Ziemi. Nie zapomnijcie o tym, żeby  w czasie swoich prób stale
utrzymywać Oś obrotu Ziemi w okolicach Gwiazdy polarnej i Krzyża Południa. 

W "kopernikowskim "układzie nie da się tego wykonać !!! O tym fakcie wiedzą nawet uczniowie w Gimnazjum. Przy "nachylaniu" Ziemi Zwrotnikami Raka i Koziorożca, Oś Obrotu Ziemi przesunie się o kąt blisko 10 stopni i kieruje się na inne Gwiazdy - co jest przecież Nonsensem gdyż w naturze nigdy coś takiego nie występuje. Można też założyć, że Gwiazda Polarna lub Krzyż Południa poruszają się po niebie i nawet obliczyć to matematycznie. Co będzie kolejną bzdurą.

Przecież Gwiazdy nie poruszają sie po niebie i widać to gołym okiem. Stoją w miejscu !!! Utrzymują między sobą stałe odległości tworząc Gwiazdozbiory np. Mały i Duży Wóz oraz wszystkie inne. Mikołaj Kopernik zatrzymał przecież Słońce,które jest przecież Gwiazdą ... Czy Gwiazda Polarna lub Gwiazdy Krzyża Południa nie podlegają prawom Kopernikowskim i jako jedyne porusza się po niebie ?

Tak naprawdę Mikołaj Kopernik nie wymyślił tych reguł związanych z obrotem naszych planet wokół Słońca. Jeszcze na długo przed narodzinami Chrystusa wymyślił je - Hipparchos z Nikei (Hipparch; gr. Ἵππαρχος, ok. 190 p.n.e. - 120 p.n.e.) – grecki matematyk, geograf i astronom. Urodził się w Nikei w Bitynii (obecnie Turcja). Zmarł na wyspie Rodos. Jest uważany za współtwórcę naukowych podstaw astronomii. Pracował w Aleksandrii i na Rodos, stworzył podstawy teorii planet, która następnie została rozwinięta przez Ptolemeusza (koła mimośrodowe i epicykle). - Wikipedia...

Dotychczasowa teoria ma tyle luk i nieścisłości, że aż trudno je wyjaśniać. Może powodem takiego stanu rzeczy jest zła interpretacja tego, co widzimy przez teleskopy ? Najnowsze odkrycia oraz różne dowody zaprzeczają obecnej teorii. Choć uczymy się o tym w szkołach, tak naprawdę nikt tej teorii do końca nie zrozumie. Wymyślona przez Hipparchosa ekliptyka była w tamtych latach próbą wyjaśnienia obrotu planet z Ziemią jako Centrum Wszechświata co 1 700 lat później obalił Mikołaj Kopernik. 

Skoro nie da się  tej teorii potwierdzić doświadczalnie za pomocą prostego globusa i żarówki, zostawmy dalsze jej rozpatrywanie… Zastanówmy się lepiej czy istnieje alternatywna i bardziej zrozumiała teoria „O obrocie sfer niebieskich”, która połączy wszystkie znane nam fakty o zachowaniu się planet w kosmosie w jedną zrozumiałą całość. Zacznijmy od naszej Ziemi.
    
Załóżmy, że Ziemia nie obraca się wkoło Słońca, lecz obok niego. Zaś środek jej orbity nie będzie leżał w środku Słońca. Obejrzyjmy tą wersję na poniższym rysunku. 
 
      

 

W tym układzie wreszcie wszystko się zgadza:
- Oś obrotu Ziemi jest skierowana na Gwiazdę Polarną i Krzyż Południa.
- Mamy też wszystkie pory Roku.
- Nie zmienia się również odległość Ziemi od Słońca.
                                                                                                             
Dla formalności warto udzielić odpowiedzi na zadane w tytule pytanie - A może Kopernik się mylił ? 
Wiemy  dzisiaj, że Mikołaj Kopernik nie mylił się w  sprawie Słońca ... "Zatrzymał" tę Gwiazdę. Jak wiemy dzisiaj, Słońce tak naprawdę nigdy nie krążyło wokół Ziemi, jak sądzono wcześniej. Dzisiaj śmiało można  jego odkrycie rozszerzyć na inne Gwiazdy w Galaktyce i powinno ono brzmieć - Mikołaj Kopernik .... Wstrzymał Słońca ruszył Planety !!!

 

Portret użytkownika lech Wisniewski

Ty durny ciemniaku!!!!

Ty durny ciemniaku!!!! Obecnie obserwujemy swiatlo z gwiazdy polarnej, ktore zostalo wyemirowne okolo 500 lat temu, zas ze slonca sprzed 8-u minut. Tzn. gwiazda polarna jest odlegla od ziemi okolo 33miliony razy dalej niz slonce, zatem aby twoj rysunek pogladowy miescil sie w rzeczywistej , kartka papieru gdzie jest przedstawiony musialaby miec dlugosc pond kilometr albo nawet dwa. Co w widoku z tej odleglosci mialoby sie niby zmieniac????????Narysuj sobie kolko na scianie i strzel baranka!!!!!!!!

Portret użytkownika fistraist

W zasadzie to Kopernik nie

W zasadzie to Kopernik nie pomyślał w skali 3D jak to jest w rzeczywistości. Nasze Słońce w podróży przez galaktykę ciągnie swoją grawitacją planety w ruchu spiralnym. Mówi o tym Nassim Haramein. Trzeba pamietać, że do tego wszystkiego oddziaływuje na nasz układ siła innego układu lub gwaizdy (podobno).
Kiedyś mówiło się, że klimat się zmieni, ponieważ oś obrotu Ziemi jest zmienna i w przyszłości to Vega będzie gwiazdą "polarną", a teraz w nowym modelu lobby rynku CO2, o którym warto poczytać. Mimo, że warstwa lodu w tym roku jest większa niż w ubiegłym o 30cm odbyło się w Polsce spotkanie na temat wzrostu CO2 i ciągłemu topnieniu lodowców.
 
pozdrawiam

Strony

Skomentuj