Zmiany klimatu wywołują ruchy skorupy ziemskiej?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy z Uniwersytetu North East odkryli niezwykłą anomalię powodującą szybki pionowy ruch skorupy ziemskiej na Półwyspie Antarktycznym. Robocza hipoteza zakłada, że winne są zmiany klimatu. Znacznie szybszy od spodziewanego wertykalny ruch warstw skalnych ma być wynikiem topnienia lodowców oraz zjawisk głęboko we wnętrzu Ziemi.

 

Już wcześniejsze badania wskazywały na to, że zmniejszająca się powłoka lodowa na Antarktydzie będzie powodowała wzrastanie części kontynentu. Specjaliści tłumaczą to jako elastyczną odpowiedź skorupy ziemskiej na znaczne zmniejszenie nacisku. To zupełnie logiczne, że takie rozprężenia powstają. Znamy wiele przypadków takiej zmiany poziomów w Europie, do czego dochodziło tysiącami lat wraz z ustępowaniem lądolodu. To, co zaskakuje w przypadku Antarktydy to tempo tego zjawiska.

 

Z danych GPS wynika, że Antarktyda w okolicy Półwyspu Antarktycznego rośnie aż 15 mm na rok! To przynajmniej trzykrotnie szybciej niż podejrzewali nasi specjaliści. Proces ten jest tak szybki, że nie może być już tłumaczony tylko elastycznością skorupy ziemskiej. Za tak szybkie i nagłe odkształcanie lądu musi odpowiadać jeszcze jakaś siła.

 

Pojawiła się sugestia, że to magma w płaszczu ziemi pod Antarktydą, porusza się szybciej niż to wcześniej szacowano. Z tego powodu inflacja gruntu jest większa, bo jej przepływy kilkaset kilometrów pod ziemią mają większą szansę na kształtowanie rzeźby terenu na powierzchni. Specjaliści twierdzą, ze takiego wzrostu nie spodziewanoby się nawet po tysiącach lat, a my zmierzyliśmy go po dekadzie. Można powiedzieć, że w kategoriach geologicznych dzieje się to wręcz błyskawicznie.

 

Odkształcenie Półwyspu Antarktycznego to zaskakująca anomalia i tak naprawdę nasi naukowcy nie potrafią podać zadowalającego dla niej wyjaśnienia. Teorie, wedle których przyczyną tego zjawiska są zmiany klimatu czy przepływy magmy to niestety tylko spekulacje, które są bardzo trudne do weryfikacji.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Podpisano, Pieseł Wawerski

 

Portret użytkownika Łukasz_inny

CO tam ekofaszyści a może to

CO tam ekofaszyści a może to ruchy skorupy powodują zmiany klimatu....
co to za brednie na znz.... muycha idi
 
no ale wtedy nie można by dać nowego podatku np od zatrzymania zmian klimatu aby zapobiec ruchom skorupy - brednie do 2

Portret użytkownika Integracja

Dziś cały dzień obserwuję

Dziś cały dzień obserwuję mapy radarowe dla Europy. Nigdy czegoś podobnego nie widziałam. Skupiska chmur w Europie stoją od rana w jednych miejscach. Na dodatek po porównaniu z mapą fizyczną wygląda, że w większości tak jakby stały nad największymi miastami. To naprawdę wydaje mi się dziwne.

Portret użytkownika Holg

Niestety musimy sobie radzić

Niestety musimy sobie radzić dalej i wybierać nowych rządzących choć nie bardzo mamy na to wpływ i karuzela się kręci oni mają władzę i tyle nie ważne czy PIS czy PO oni się kłócą dla szpanu byle by tylko ludziom pokazać jak to się nienawidzą (reality show) na naszych oczach, że się nienawidzą. Powiem krótko trzeba świeże umysły wybrać do nowego rządu tylko, że żaden z nich (PO, PIS, PSL, SLD i inni) nie odpuszczą do tego bo skończy jak np. Lepper był niewygodny dla nich i co się stało? Choć też go nie lubiłem, ale on chociaż walczył w obronie rolników i naszej gospodarki.

Świat jest piękny, tylko niektórzy ludzie są nieobliczalni.

Skomentuj