Odkryto zaskakujące podobieństwa między dinozaurami i ptakami

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Rozwój naukowy i postęp technologiczny dostarcza nieustannie nowych narzędzi badawczych, które pozwalają naukowcom patrzeć w przeszłość naszej planety z niespotykaną wcześniej precyzją. Jednym z takich odkryć, które potrafią rzucić nowe światło na dawne zagadnienia, jest niedawne badanie przeprowadzone przez specjalistów z University College Cork (UCC) w Irlandii.

 

Eminentni paleontolodzy pod przewodnictwem dr Tiffany Slater oraz prof. Marii McNamary dokonali rewolucyjnego odkrycia, które ma potencjał przedefiniowania naszego rozumienia ewolucji piór. Za pomocą zaawansowanych technik rentgenowskich, zespół badawczy zidentyfikował obecność białek w kopalnych piórach. To odkrycie podważa wcześniejsze przekonania o ewolucji piór, sugerując, że współczesny skład białkowy piór nie jest wyłącznością współczesnych ptaków, ale był również charakterystyczny dla piór dinozaurów i wczesnych ptaków.

 

Publikacja wyników w prestiżowym czasopiśmie Nature Ecology and Evolution odnosi się do badania piór dinozaura o nazwie Sinornithosaurus oraz wczesnego ptaka Confuciusornis, które liczą sobie imponujące 125 milionów lat. Dodatkowo, analizowano również 50-milionowe pióro pochodzące ze Stanów Zjednoczonych.

 

Zastosowane w badaniu metody, bazujące na promieniowaniu rentgenowskim oraz podczerwonym, pozwoliły dr Slater i jej zespołowi na stwierdzenie, że analizowane pióra dinozaura Sinornitozaura są bogate w białka beta - struktury białkowe, które są kluczowe dla wzmocnienia piór współczesnych ptaków, umożliwiając im lot.

Jednym z kluczowych problemów, z którym musieli się zmierzyć naukowcy, była kwestia stabilności białek w trakcie długiego procesu fosylizacji. Eksperymenty laboratoryjne wykazały, że podczas tego procesu wiele białek ulega rozpadowi. Wcześniejsze badania sugerowały, że skamieniałe pióra dinozaurów zawierały głównie białka alfa. Teraz, dzięki nowatorskim technikom stosowanym przez zespół z UCC, okazuje się, że wiele skamieniałych piór zachowuje ślady oryginalnych białek beta.

 

Ostatnie odkrycia wskazują również na to, że debata naukowa dotycząca trwałości białek w procesie fosylizacji jest daleka od zakończenia. Pojawienie się dowodów na obecność białek w kopalnych piórach daje paleontologom nowe narzędzie do badania historii ewolucji ptaków oraz dinozaurów, oferując fascynujący wgląd w przeszłość naszej planety i otwierając drzwi do dalszych, ekscytujących odkryć.

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Bibi babi atak 5G

Ej no co jest??? Foliarze...

Ej no co jest??? Foliarze... jest godzina 20:00 4 października, nie zakryłem telefonu, oglądam serial na Netflix mam telefon z 5G z T mobile i przeżyłem atak ???? Wczoraj dawaliście jakieś treści maila? Żyje przeżyłem pierwszy atak?? Gdzie tem wirus Wartburg?? Dobiją mnie, nas 11 października??? Hej zawiodłem się na foliarzach.

Portret użytkownika axell69

To  fantastyczna wiadomość  i

To  fantastyczna wiadomość  i gdyby ci  zajebiści naukofce poszli  dalej w swoich "odkryciach"  to   powinni  odkryć   niestabilność  na poziomie genetycznym  między szydami a słowianami , podpowiem   im więc teraz    by  ten   temat   zamnknąć raz na zawsze   . Naukofce niech szukają    zbierzności genetycznej   miedzy szydami a  neandertalczykami    -  tego się nie da przeskoczyć , co nie Inschtalkator ??

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Skomentuj