Śpiew ptaków poprawia zdrowie psychiczne

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Nowe badanie przeprowadzone przez brytyjskich ekspertów wykazało, że zdolność widzenia ptaków lub słyszenia ich śpiewu ma pozytywny wpływ na samopoczucie psychiczne. Co ciekawe, efekt nie będzie krótki.

 

W badaniu opublikowanym w Scientific Reports opisano jak brytyjscy naukowcy wykorzystali aplikację na smartfony Urban Mind do zbierania w czasie rzeczywistym raportów od ludzi na temat ich stanu psychicznego oraz informacji o tym, czy dana osoba była dotknięta obecnością ptaków. 

 

Główny autor badania Ryan Hammoud, pracownik naukowy w Instytucie Psychiatrii, Psychologii i Neurologii (IoPPN), twierdzi, że istnieje coraz więcej dowodów na korzyści płynące z przebywania na łonie natury i intuicyjnie uważamy, że śpiew ptaków i ptaki ogólnie są dobre dla ludzi.

 

Badanie przeprowadzono w okresie od kwietnia 2018 r. do października 2021 r. 1292 członków wystawiło 26 856 ocen, korzystając z aplikacji opracowanej przez architektów krajobrazu J&L Gibbons i fundację artystyczną Nomad Projects. Uczestnicy byli rekrutowani z całego świata, ale nadal większość z nich znajdowała się w Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych. 

 

Aplikacja pytała uczestników trzy razy dziennie, czy widzą lub słyszą ptaki, a następnie zadawała pytania dotyczące samopoczucia psychicznego, aby naukowcy mogli ostatecznie powiązać te dwa zjawiska i oszacować, jak długo utrzymywał się wpływ ptaków.

 

Pytano również o istniejące diagnozy choroby psychicznej. W końcu naukowcy odkryli, że słuchanie lub obserwowanie ptaków poprawia samopoczucie psychiczne ochotników, zarówno zdrowych, jak i z depresją. 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj