Odkryto dlaczego mięsożerne dinozaury urosły do ​​​​tak ogromnych rozmiarów

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Prehistoryczne gady bywały nie większe od kurczaka i olbrzymie wielkości autobusu. Teraz naukowcom udało się dowiedzieć, w jaki sposób tyranozaury mogły urosnąć do tak ogromnych rozmiarów.

 

Masa współczesnych drapieżników lądowych waha się od kilku gramów do ponad tony, podczas gdy w erze mezozoicznej granice te były znacznie szersze. Najmniejszy znany mięsożerny dinozaur ważył nie więcej niż 200 gramów, podczas gdy waga największego szacuje się na od siedmiu do 20 ton. Na przykład dorosły Tyrannosaurus rex ważył około ośmiu ton – cztery razy więcej niż przeciętny hipopotam.

 

Wcześniej naukowcy uważali, że tak wielka różnica w wielkości była spowodowana tempem wzrostu. Małe dinozaury rosły powoli, a gigantyczne dinozaury rosły nienormalnie szybko. Jednak po przestudiowaniu wycinków kostnych około 80 gatunków mięsożernych dinozaurów międzynarodowy zespół paleontologów ze Stanów Zjednoczonych i Argentyny doszedł do wniosku, że istnieje tylko bardzo słaby związek między tempem wzrostu a ostatecznym rozmiarem ciała. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Science.

 

Faktem jest, że tempo wzrostu ciała, a tym samym szkieletu, jest „rejestrowane” w dużych kościach w taki sam sposób, jak nacięcia piłą pnia drzewa, w postaci słojów wzrostu. Ponieważ warunki życia zmieniają się w ciągu roku np. pora deszczowa zostaje zastąpiona suszą, gdy brakuje pożywienia, zmienia się również tempo wzrostu organizmu, dlatego na nacięciu kości widać szerokie pasy powstałe podczas sezonu żerowania i wąskie, co oznacza, że ​​w tym czasie właściciel szkieletu był niedożywiony.

 

Porównując liczbę lat wzrostu zwierzęcia oraz szerokość słojów na przekroju kości, można określić tempo i czas trwania wzrostu. Okazało się, że niektóre gigantyczne mięsożerne dinozaury rosły równie wolno jak obecne aligatory, ale wśród mniejszych gatunków były takie, których tempo wzrostu było porównywalne z tempem rozwoju współczesnych ssaków i ptaków. Inna sprawa, że ​​długość życia małych gatunków wynosiła około 10–20 lat, podczas gdy tyranozaury osiągały dojrzałość dopiero w wieku 20 lat i żyły około 30–40 lat.

 

Innymi słowy, nie tyle tempo wzrostu, ile długość okresu aktywnego przyrostu masy odegrała kluczową rolę w tym, że przedstawiciele niektórych gatunków dinozaurów stali się tak wielcy. Jednocześnie tyranozaury nie rosły zbyt szybko - najmniejszy znaleziony szkielet należał do ważącego około 30 kilogramów zwierzęcia, które zmarło w wieku dwóch lat.

 

Dinozaury te miały jednak mnóstwo czasu na stopniowy rozwój i wzrost. W wieku 14-16 lat tyranozaury przybrały na wadze około dwóch ton, po czym w ciągu czterech do sześciu lat ponad dwukrotnie zwiększyły swoją wagę, osiągając w końcu wymiary takiej dinozaury, do którego przywykliśmy w filmach.

Ocena: 

3
Średnio: 2.7 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Otóż osobiście jako prof. dok

Otóż osobiście jako prof. dok doc.hab.inż.eksp,dypl zwycz i nadzwycz. Causa & honoris  Idąc tropem tych wspaniałych odkryć naukowych,przypadkiem dokonałem również swoich własnych ! Wiecie dlaczego masło jest masłem ? Bo jest Masłem maślanym !!! Margaryna na ten przykład jest margaryną, bo ?????? No ???? Bo nie jest Masłem !!! Ale to jeszcze nie wszystko. Jako NIEZBITY dowód mojego naukowego poważnego podejścia do odkrycia mego, podam tylko jeden z około mnóstwa dowodów na to, dlaczego masło jest masłem. Nigdy bowiem o margarynie nie powiemy, że jest masłem i w dodatku maślanym ! Chyba, że się jest skończonym nienaukowcem. A tych czeba potęęęępić...!!!  z cało stanowczościo  i to beswzgletnie.

Portret użytkownika Kwazar

Mnie ta argumentacja "naukowa

Mnie ta argumentacja "naukowa" POWALIŁA WPROST NA GLEBĘ OŚWIECENIE bowim nastąpiło ROFL Wiem że nic nie wiem ponieważ wiem, że tempo wzrostu wiedzy ma po prostu mały przyrost ROFL Dlatego JUŻ WIEM dlaczeo nadal NIC NIE WIEM ! 

Portret użytkownika ba19

Co jadły wszystkie zwierzęta

Co jadły wszystkie zwierzęta włącznie z ludzmi przed potopem Biblia donosi :

Pokarm dla ludzkości :

Rodzaju 1 : 29  I przemówił Bóg: „Oto dałem wam wszelką roślinność wydającą nasienie, która jest na powierzchni całej ziemi, i wszelkie drzewo, na którym jest owoc drzewa wydający nasienie.+ Niech wam to służy za pokarm.+

Pokarm dla zwierząt

30  I wszelkiemu dzikiemu zwierzęciu ziemi, i wszelkiemu latającemu stworzeniu niebios oraz wszystkiemu, co się porusza po ziemi, w czym jest życie jako dusza, [dałem] na pokarm wszelką zieloną roślinność”.+ I tak się stało. 31  Potem Bóg widział wszystko, co uczynił, i oto było to bardzo dobre.+ I nastał wieczór, i nastał ranek — dzień szósty.

Po potopie to sie zminiło :

Rodzaju 9: 9  I Bóg błogosławił Noego i jego synów, mówiąc do nich: „Bądźcie płodni i stańcie się liczni oraz napełnijcie ziemię.+  A bojaźń przed wami i trwoga przed wami będzie nad wszelkim żywym stworzeniem na ziemi i nad wszelkim latającym stworzeniem niebios, nad wszystkim, co się porusza po ziemi, i nad wszelkimi rybami morza. Oto dane są w wasze ręce.+  Wszelkie poruszające się zwierzę, które żyje, może służyć wam za pokarm.+ Tak jak zieloną roślinność daję wam to wszystko.+

Przed potopem np lwy jadły rośliność , której juz dziś nie ma  na Ziemi,  a po potopie np . lwy juz jedzą inne zwierząta , tak w skrócie , dieta wszyskim sie zmieniła !

Portret użytkownika syriues

Juz chyba wiem dlaczego tyle

Juz chyba wiem dlaczego tyle wpierdzielaly 

No bo ci giganci co byli i Tytanie ,ktos musial ich zjesc i sie z jaszczurek małych wyrosły ogromne,bo po zmieszaniu krwi Tytanie z gigantami rozjebało całkowicie strukturę mrna co skutkowało zmiana dna.stad wlasnie to gowno o którym jest tu mowa.

Portret użytkownika Nie Miec

Ten cały odkrywca i

Ten cały odkrywca i propagator dinusi to był oszust i karierowicz "naukowy". Richard Owen to on z ludzi był główną sprężyną tego oszustwa.

Preparowali szkielety z gipsu, na podstawie kilku kości znalezionych wymyślali te stwory i dorabiali resztę szkieletu, to jest sajens fikszyn tak tak, prosimy poczytać biografię tego naukowca i wszystko stanie się jasne.

Było opracowanie na temat kłamstw Owena i jego manipulacji i o jego drodze do sławy "naukowej" , jednak przeciwnicy zdążyli już usunąć te materiały z internetu, po tym jak zamieszczono do nich link na stronie ZNZ, dziwne co ? :)  ale może jeszcze gdzieś to jest.

Foliarze pozdrawiają karola darwina i richarda owena.

 

Portret użytkownika Adrian Ćwiry

Krystyno,  nie ma to jak

Krystyno,  nie ma to jak "naukowo" zryta bania o poranku. Smacznej kawusi!. Ale do rzeczy widzę że mocne kuku wam zrobili na nieświadomce , system masowego ogłupiania czyli edukacja działa doskonale. Wystarczy że pada hasło naukowcy odkryli i już klapki na ślipkach , hehehhe.

Wy to jak faszyści dosłownie bo kto inaczej gada ten wróg i trzeba go ośmiszyć że świry itp itd. Ojojoj, hehe Smile to może i dobre ale na dziecioków z gimbazy.

Portret użytkownika stachujones

o ruski troll bredzący o

o ruski troll bredzący o faszystach xDD

tak tak, ty na pewno jesteś inteligentny adrianku, szczególnie, że negujesz istnienie dinozaurów xD powiedz to rodzicom, może ci wytłumacza, że jestes debil bo mi to ręce opadają na takich ludzi jak ty.

gdybyś tylko ty był naukowcem... posunąłbyś cywilizację znowu do średniowiecza Biggrin

Portret użytkownika ba19

Dopisze :  ze przed potopem

Dopisze :  ze przed potopem nie było zwierząt mięsożernych ,mięsożerne zwierzęta są po potopie :

Rodzaju 1 : 30  I wszelkiemu dzikiemu zwierzęciu ziemi, i wszelkiemu latającemu stworzeniu niebios oraz wszystkiemu, co się porusza po ziemi, w czym jest życie jako dusza, [dałem] na pokarm wszelką zieloną roślinność”.+ I tak się stało. 31  Potem Bóg widział wszystko, co uczynił, i oto było to bardzo dobre.+ I nastał wieczór, i nastał ranek — dzień szósty.

Portret użytkownika Arya

A to ciekawe. Czyli co, Bóg

A to ciekawe. Czyli co, Bóg stworzył mięsożerne zwierzęta po potopie, czy też roślinożerne zmieniły się w mięsożerne? Ale jak taka zmiana miałaby zajść, czy w jakiś sposób ewoluowały i to w ciągu co najwyżej kilku miesięcy? A jeśli tak nie było, to może po prostu piszesz bzdury... 

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika ba19

Dziś nie wiemy jaką

Dziś nie wiemy jaką roślinność jadły lwy przed potopem, bo jej już nie ma , Noe do arki zabrał zaledwie 5% zwierząt jakie istniały na Ziemi , ta sama zasada tyczyła się roślinności - nasion ,ale Biblia mówi co jadły wszystkie zwierzęta  w tym takie jak np lwy przed potopem:

Rodzaju 1 : 30  I wszelkiemu dzikiemu zwierzęciu ziemi, i wszelkiemu latającemu stworzeniu niebios oraz wszystkiemu, co się porusza po ziemi, w czym jest życie jako dusza, [dałem] na pokarm wszelką zieloną roślinność”.+ I tak się stało. 31  Potem Bóg widział wszystko, co uczynił, i oto było to bardzo dobre.+ I nastał wieczór, i nastał ranek — dzień szósty.

Po potopie wszystko się zmieniło , nie było pokarmu roślinnego dla takich zwierząt jak np  lwy,  więc Bóg pozwolił jeść inne zwierzęta ,to samo tyczyło się ludzi :

Przed potopem ludzie jedli :

Rodzaju 1: 29  I przemówił Bóg: „Oto dałem wam wszelką roślinność wydającą nasienie, która jest na powierzchni całej ziemi, i wszelkie drzewo, na którym jest owoc drzewa wydający nasienie.+ Niech wam to służy za pokarm.+

Po potopie nastąpiła zmiana :

Rodzaju 9: 9  I Bóg błogosławił Noego i jego synów, mówiąc do nich: „Bądźcie płodni i stańcie się liczni oraz napełnijcie ziemię.+  A bojaźń przed wami i trwoga przed wami będzie nad wszelkim żywym stworzeniem na ziemi i nad wszelkim latającym stworzeniem niebios, nad wszystkim, co się porusza po ziemi, i nad wszelkimi rybami morza. Oto dane są w wasze ręce.+  Wszelkie poruszające się zwierzę, które żyje, może służyć wam za pokarm.+ Tak jak zieloną roślinność daję wam to wszystko.+

A jak będzie gdy znowu Ziemia stanie się rajem pod Rządami Chrystusa , Biblia donosi :

Izajasza 11:  I wilk pobędzie trochę z barankiem,+ a lampart będzie leżał z koźlęciem, jak również cielę i młody grzywiasty lew,+ i wypasione zwierzę — wszystkie razem;+ i będzie je prowadził mały chłopiec.  Krowa i niedźwiedzica będą się paść; ich młode będą leżeć razem. I nawet lew będzie jadł słomę tak jak byk.+  I dziecię ssące będzie się bawić nad jamą kobry,+ a dziecko odstawione od piersi położy rękę na szczelinie świetlnej jadowitego węża.  Nie będą wyrządzać szkody+ ani przywodzić do zguby na całej mojej świętej górze;+ gdyż ziemia będzie napełniona poznaniem Jehowy, tak jak wody pokrywają morze.+

A co to za trawa będzie dla lwów nikt nie wie

Objawienia 21:  I Zasiadający na tronie+ rzekł: „Oto czynię wszystko nowe”.+ Mówi też: „Napisz, ponieważ słowa te są wierne i prawdziwe”.

Łukasza 18: 27  On rzekł: „To, co niemożliwe u ludzi, jest możliwe u Boga”.+

1 Koryntian 2:  Ale jak jest napisane: „Oko nie widziało i ucho nie słyszało ani się w sercu człowieka nie zrodziło, co Bóg przygotował dla tych, którzy go miłują”.

Strony

Skomentuj