Kategorie:
Źródło: Lawrence Livermore National Laboratory
Naukowcy z Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) twierdzą, że ciemna materia może składać się z elektrycznie naładowanych cząstek, które związane są z nieznaną obecnie nam siłą i w jakiś sposób uniknęły wykrycia. Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) pozwoli zweryfikować tę teorię.
Szacuje się, że ponad 80% całej materii we Wszechświecie to ciemna materia. Jednak naukowcy wciąż posiadają bardzo małą wiedzę na jej temat - właściwie to nie wiedzą nawet z czego ona się składa. Zespół badawczy któremu przewodził Pavlos Vranas uważa, że opracowany przez niego model ukrytej ciemnej materii może wyjaśniać jej naturę - jej zachowania, z jakich cząstek się składa i jaka siła łączy je ze sobą.
Model komputerowy przewiduje, że ciemna materia jest trwała ale produkuje duże ilości naładowanych elektrycznie niestabilnych cząstek jądra atomowego. Są one krótkotrwałe i rozpadły się już dawno temu ale pozostawiły wyraźny ślad w bardzo wczesnym Wszechświecie a ekstremalnie wysokie temperatury plazmy zmusiły je do interakcji z materią.
Gdy temperatura powoli spadała, ciemna materia mogła zacząć wiązać się pod wpływem nowej wciąż nieznanej nam formy oddziaływania silnego, tworząc neutralne elektrycznie klastry kilkaset razy cięższe od protonu. Vranas wskazuje, że Wielki Zderzacz Hadronów jest wystarczająco potężny aby mógł odtworzyć warunki po Wielkim Wybuchu, więc może posłużyć do badań i ewentualnie potwierdzić teorię.
Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl
Ocena:
Opublikował:
John Moll
Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu |
Komentarze
Każdy ma z tego życia dokładnie tyle,ile SAM sobie weźmie.
Trzy etapy poznawania prawdy: najpierw wyśmiewana, później zaprzeczana a na końcu oczywista. Arthur Schopenhauer
Strony
Skomentuj