Wielki Zderzacz Hadronów rozpocznie regularną pracę w ten weekend

Kategorie: 

Źródło: CERN

Już w ten weekend ponownie uruchomiony zostanie Wielki Zderzacz Hadronów (LHC). Największy na świecie akcelerator cząstek przechodził modernizację przez dwa lata. Teraz wreszcie poinformowano oficjalnie, że ten czas dobiegł końca. Ponowne odpalenie LHC nie było bezproblemowe, ale udało się i zderzenia zaczną się tam ponownie już w ten weekend.

 

Według przedstawicieli CERN pierwsze wiązki protonów mogą zacząć krążyć w czasie od soboty do poniedziałku, ale dokładna data nie jest znana. Wiele wskazuje na to, że ponowne uruchomienie tej maszyny nastąpi już w najbliższy weekend. Testy LHC powiodły się i wszystkie przeprowadzone badania sprawności zakończyły się sukcesem.

 

Modernizacja największego akceleratora trwała aż dwa lat. Początkowo zakładano, że LHC rozpocznie pracę pod koniec marca. Jednak 21 marca, doszło do zwarcia w jednym z magnesów, dlatego zajęło to odpowiednio więcej czasu, aby określić przyczyny problemu i go naprawić.

Według informacji pochodzących od służby prasowej CERN eksperci rozwiązali napotkany problem 31 marca. Doprowadziło to do opóźnienia ponownego uruchomienia akceleratora. teraz zakończyły się testy końcowe.

 

Jednym z celów modernizacji wiązek energii LHC było umożliwienie zderzeń protonów o energiach od 8 do 13 TeV (tera elektronowoltów). Oczekuje się, że ten poziom energii otworzy nowe możliwości dla badań nad cząstkami elementarnymi. Pierwsze zderzenia wiązek protonów na poziomach energii, które umożliwia nowy akcelerator mają się odbyć w maju, może jednak dojść do opóźnień

Według CERN nawet jeśli będą jakieś problemy, nie będą miały poważnego wpływu na program prac LHC. Rok 2015 przeznaczono dla pełnego zrozumienia zmodernizowanego urządzenia, aby móc w pełni przeprowadzać eksperymenty fizyczne w latach 2016-2018 roku.

 

Akcelerator ma tym razem pracować nad potwierdzeniem istnienia wszechświatów równoległych. Poza tym uczeni mają nadzieję zrozumieć czym jest ciemna materia, której nie widać, ale jest obecna grawitacyjnie. Przeciwnicy badań w LHC wskazują na ryzyko powstania czarnych dziur i osobliwości kwantowych. Fizycy CERN twierdzą, że mają wszystko pod kontrolą i nie ma ryzyka, że stanie się coś niebezpiecznego.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika bogdan4957

Pod linkiem poniżej znajduje

Pod linkiem poniżej znajduje się aktualny stan pracy zderzacza cząstek w wersji online.Zderzacz z tego co widać na wykresie podjoł aktywność w goz rannych ok 8.00 czasu europejskiego.Zapraszam na transmisję danych z pracy akceleratora.
Przy okazji składam wszystkim życzenia,zdrowych i spokojnych Świąt Wielkiej Nocy.
P.S.  Wydaje mi się trochę dziwne,że akurat w dniach wielkiej nocy,czyli dzisiaj  został uruchomiony.

asenizator

Portret użytkownika Normin

Witaj Bogdan - dzięki za

Witaj Bogdan - dzięki za życzenia i na wzajem.
Bardzo dobrze Ci się wydaje, ale to nie jest dziwne lecz precyzyjnie wyliczone. Coś mi się widzi, że posrańcom krucho koło tyłków się robi.
Co do tzw. "świąt" to jesteś pewien, że "święta" są rzeczywiście
święte??? A jeśli tak to dla kogo?
Dzięki Ci, że z jeszcze kilkoma osobami robicie tu dobrą robotę w 
uświadamianiu społeczeństwa. Pozdrawiam Was wszystkich.

Portret użytkownika Rafi83

A ja mysle, ze obawy sa na

A ja mysle, ze obawy sa na wyrost. Fakt energia zderzacza moze zadziwiac, w znanych dla nas jednostkach. Biorac jednak skale i procesy zachodzace we wszechswiecie to jest dmuchanie w latawce, wiatr ma o wiele wieksza sile. Ciekawe ile placa za energie elektryczna, jak i utrzymanie tego:) Nie krytykuje projektu, gdyz natura ludzka ma wole odkrywcy. Gdyby nie to, dzis bysmy siedzieli moze przy swieczkach. Mam nadzieje, ze owe eksperymenty jednak pozwola zrozumiec i poznac procesy fizyczne i przyczynia sie do naszego rozwoju. Pozdrawiam. Ps. Nie palmy czarownic, bo ktos cos sobie powiedzial.

Portret użytkownika bogdan4957

Każdy experyment,a zwłaszcza

Każdy experyment,a zwłaszcza z udziałem wielkiego zderzacza niesie ze sobą znaczne ryzyko.Zapewnienie naukowców,jakoby mieli wszysto pod kontralą jest nie prawdziwe i jest to zaprzeczeniem słowa experyment.Każdy experyment polega na zbadaniu nieznanego,a co za tym idzie,nie są w stanie przewidzieć jakie zjawiska mogą wystąpić podczas experymentu,bo przecierz po to prowadzą dany experyment żeby to zrozumieć i odkryć.Nie posiadają tej wiedzy przed eksperymentem,więc nawet nie mają pojęcia co kontrolować i jakie zjawiska mogą wystąpić,a co dopiero odwrócić proces experymentu lub go zatrzymać.Można kontrolować przebig a nie wynik,który może być nie odwracalną katastrofą na miarę wszechświata.Z materią nie powinno się experymentować,bez wiedzy o finale tegoż doświadczenia.Ale być może nie dojdzie do takich skrajności,ponieważ wierzę,że może to być kontrolowane,ale przez kogoś kto zna już wynik tego eksperymentu.Mam tu oczywiście na myśli cywilizację na wyższm stopniu rozwoju,niż nasza ziemska.Bo nie sądzę,abyśmy ludzie ziemi,znali już to zagadnienie do końca.Gorzej jak nikt tego nie kontroluje.Mam tylko nadzieję,że do krytycznego experymentu który nas zniszczy,jest jeszcze daleko.

asenizator

Portret użytkownika N1KT

Ze tak powiem: Kur** jak

Ze tak powiem: Kur** jak mądrze i dobrze napisałeś ! Do połowy czytania twojej wypowiedzi już myślałem o isiotach pozaziemskich które rozłączały elektronike w silosach atomowych rakiet z głowicami jądrowymi (było tak w ameryce i u ruskich). Też pokładam nadzieję właśnie nie w ludziach, tylko w czymś co nie pochodzi z ziemi. Może być życie pozaziemskie, a może być to też coś duchowego, potrafiącego zmieniać rzeczy materialne i fizyczne. Według mnie pilnują nas i są dla nas dobrzy, a media i rządy przedstawiają nam ich w złym świetle...

Strony

Skomentuj