Fizycy przeprowadzą eksperyment który może potwierdzić, czy Wszechświat jest hologramem

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Teoria holograficznego Wszechświata zdobywa coraz większą liczbę zwolenników, jednak wciąż jest to tylko teoretyzowanie. Naukowcy przygotowują się do eksperymentu, który może dać odpowiedź na pytanie, czy ludzkość żyje w hologramie.

 

Kilka lat temu uczeni który pracowali z urządzeniem do badania fal grawitacyjnych, GEO600, zarejestrowali dziwne szumy. Badaczom udało się wyjaśnić pochodzenie tylko części z nich. Wtedy Craig Hogan, fizyk cząsteczek z laboratorium Fermilab powiedział, że szumy pochodzą z granicy czasoprzestrzeni - z punktu, gdzie czasoprzestrzeń przestaje zachowywać się jak kontinuum Einsteina i rozpuszcza się w tak zwane "ziarna".
"Jeśli rezultaty pomiarów GEO600 są tym, co podejrzewam, to wszyscy żyjemy w wielkim kosmicznym hologramie" - twierdził wtedy Craig Hogan.
Według teorii holograficznego Wszechświata, opis każdego trójwymiarowego ciała jest zawarty na jego dwuwymiarowej powierzchni. Cały Wszechświat może być postrzegany jako dwuwymiarowa struktura informacyjna, "namalowana" na horyzoncie kosmologicznym. Jeżeli bity opisujące rzeczywistość mają rozmiar jednej długości Plancka, to "ziarna czasoprzestrzeni" są znacznie większe i mają rozmiar około 10^-16 metra.

 

Jeśli tak też jest w rzeczywistości, to można je zarejestrować właśnie za pomocą detektorów fal grawitacyjnych, takich jak wspomniane wcześniej urządzenie GEO600. Ich obecność będzie się objawiała właśnie w formie szumu.

 

W ośrodku Fermilab trwają właśnie przygotowania do eksperymentu który może potwierdzić teorię holograficznego Wszechświata. Zespół naukowców Craiga Hogana buduje instrument o nazwie "holometr". Będzie się on składać z dwóch laserów o dużej mocy których wiązki zostaną rozdzielone i wysłane prostopadle do siebie wzdłuż dwóch ramion o długości 40 metrów.

Źródło: Fermilab

 

Na końcu każdego z nich umieszczone zostaną zwierciadła, od których wiązki odbiją się z powrotem w kierunku rozdzielacza. Gdy promienie trafią ponownie w rozdzielacz, jego ewentualne poruszenie się spowoduje fluktuacje w jasności połączonej wiązki świetlnej. To właśnie te zmiany będą przedmiotem badań naukowców a jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w ciągu roku możemy się dowiedzieć, czy teoria holograficznego Wszechświata jest prawdziwa.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/trwaja-przygotowania-eksperymentu-ktory-wyjasni-czy-wszechswiat-jest-hologramem

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Racja

Wszystko to iluzja, punkt

Wszystko to iluzja, punkt widzenia obserwatora jest uzależniony od posadowienia szanownej czarnej dziury na siedzeniu. Nie sposób stwierdzić i poznać nam do końca dopóki dzieło Stwórcy nie zostanie zakończone. Istota ludzka od chwili opuszczenia miejsca stworzenia (Wętlątydy) stała się niewolnikiem czasu (a więc początku i konca) 0 -1, Synowie Boga opiekunowie LA widząc to wyprosili u Ojca sposób aby jego dzieło przedwcześnie nie upadło nim jescze na dobre się rozwinęło. wtedy Ojciec, nakzał sprowadzić LA -V na górę Kaukow gdzie siły witalne Matki ziemi 0 i jego Tchnienie 1 przeminiły LA w kobiete i mężczyznę. Synowie boscy widząc co uczynił ich wielki Ojciec i Matka, podeszli do nowych Istot i nadali im znak, że to Ci co mają niesć Slowo od Stwórcy swego, SIW, S - jest rozumiany w zależności od kultur ale zawsze oznacza pierwiastek żeński drugiej rzeczy, jako że 0 jest z pierwszej, oznacza czas, i siły które wrapiają wszystko w ruch to droga, I to Łaska, Wola Stwórcy, oznacza 1 pierwiastek męski, jako ten co przenika pierwiastek żeńśki i tworzy dzieło ,kreacja, wsferze duchoej, umysłowej i fizycznej, VV, to symbol matki i ojca, ludzki podobny do S ale w warunkach ziemskich, matczynych (matriarchat jest wsród plemion slowiańskich i pozostałych najważniejszy) jz rzeczy nieba drugi, z rzeczy ziemi pierwszy,.SIW mamy znaczenie słowa - SIWY -mądry, doświadczony, miłościwy i pobłażliwy,lecz z drugiej strony srogi, zmuszający do walki, meśtwa, Slowa stworzone prze człowieka, Ba to samo co VV z dopiskiej w układzie binarnym 0I jest ludzkim początkiem oznacza tu spocznij - Ba kolejne słowiańskie słowa, oznacza pierwiastek żeński, jako BABA podwójne ( kobieta zdolna do prokreacji) BEL - wijąćy się, kręty, próbujący przeniknąć BA, bywa srogi gdy wezbrany, ale i miłościwy gdyz daje wodę, pożywienie BABEL - to miejsce odpoczynku Kobiety i Mężczyzny, na wzgórzu wokół którego przepływa rzeka, jest synonimem Rodzina gdyż oznacza zdolność do pomnażania dzieła Stwórcy.

Portret użytkownika doktormózg

Autor napisał: "to w ciągu

Autor napisał:
"to w ciągu roku możemy się dowiedzieć, czy teoria holograficznego Wszechświata jest prawdziwa."
Teoria zawsze pozostanie tylko teorią. Jak stanie się prawdą, to przestanie być teorią.

Portret użytkownika P.WALKER

zajmijcie sie ludzie najpierw

zajmijcie sie ludzie najpierw kognitywistyka a potem komentarzami o wszechswiecie .nieznamy wlasnego muzgu a chca siegac az po wszechswiat .umysl to wszechcswiat to jedna calosc i wpierw trzeba pojąc co i jak w naszej glowie a nie czy wszechcsiat jest chologramem.mozna porownac ze wszechswiat to przestrzen w komputerze a prosesor to ludzki muzg.pomyslcie troche jak umiecie.

Portret użytkownika ja, ty, co za różnica

Nie ma jakiegoś programu do

Nie ma jakiegoś programu do poprawiania błędów ortograficznych na bieżąco? Część ludzi nie czyta dalej, kiedy w tekście pojawia się coś takiego jak "muzg". Sorry, ale naprawdę to szkodzi tekstom i utrudnia odbiór.

Portret użytkownika Toniek

Mój drogi internauto. Jest

Mój drogi internauto. Jest wiele dróg poznania. Jedne wioda przez kwanty, kolejne przez kwarki, a jeszcze przez żołądek małej rybki i jej tetrodotoksyny. Dochodzimy do piero na start poznania otaczającego nas bytu fizycznego. Mam wrażenie, że nie poznamy go w całości jak nastąpi somoczynny przeskok na wyższy stopień poznania i awans w międzygalaktycznej armii "żyjących osobliwości inteligentnych".
Daleka droga, więc nie strofujmy sie tu, uważając swoją drogę poznania jako najwazniejszą - wymieniajmy doświadczenia to rozwinie nasz intelekt.

Portret użytkownika r2d2

Cześć, miałem tak przez

Cześć, miałem tak przez całkiem spory czas...Czasem wydawało mi się , że wariuję.. 10.10 11.11.. 14.14 20.20 22.22.. To szło seriami całymi, praktycznie dzień w dzień.. zdarzało mi się, że takich zdarzeń z godzinami, było 5-6 dziennie. Wystarczyło, żebym popatrzył na zegarek.. okazywało się że jest jakaś "dziwna godzina". Szukałem wiadomości na ten temat w internecie ale to co znajdowałem ocierało się o jakieś absurdy na pograniczu parapsychologii i szaleństwa. Trwało to ze zmiennym nasileniem kilka tygodni. Ciężki czas, połączony z chorobą w rodzinie.. Jako, że to portal, który jest dedykowany do takich tematów, to dodam.. że był to czas dość intensywnych afirmacji w których (z perspektywy czasu) ewidentnie próbowałem nagiąć otaczającą mnie rzeczywistość. Głęboko zastanawiam się, czy te wszystkie wstawki "godzinowe" nie są jakimś efektem ubocznym (psikusem) umysłu. Co do samych afirmacji i celu.. Pokomplikowało wszystko choroba w rodzinie, która skutkowała śmiercią mojego ojca. Ciężko wierzyć w coś i koncentrować swoją energię kiedy wszystko dookoła przerwaca się do góry nogami. Stąd też moje słowa wręcz o "naginaniu rzeczywistości". Cel nie został osiągnięty.. takim jakim go afirmowałem. Jednocześnie nie mogę powiedzieć, że nic się nie zmieniło, bo nastąpiła wręcz kolosalna roszada w moim życiu. W trakt biegu czasu uzmysławiałem sobie, że chcę czegoś wręcz szalonego a wydarzenia, które następowały wręcz dośc wprost insynuowały, żebym przestał i zajął myśli czymś innym niż brnięcie w porażkę. Brnąłem dalej, popadając w skrajności, przechodnie formy depresji jak i huraoptymizmu. Osiągnąłem bardzo wiele - zabrakło przysłowiowej kropki nad "i", którą miałem na wyciągnięcie ręki. Wspomniane błędy w matriksie.. jak sądzę, powinny mieć swoje źródło w próbach naginania rzeczywistości. Chwała temu, komu udało się przebrnąć przez moje marudzenie Smile
 

Portret użytkownika ARTUR

Jeśli wszystko jest

Jeśli wszystko jest hologramem , to zabicie kogokolwiek nie jest morderstwem ale skasowaniem jego wirtualnej postaci w grze komputerowej . Czy dążymy do tego aby bezkarnie zabijać bez konsekwencji ? Chyba ci naukowcy powinni popełnić samobójstwo bo przecież jeśli nie istnieją to cała włożona praca jest daremna i zostanie skasowana jednym kliknięciem wygaszającym hologram .

Portret użytkownika Holograficzny Artur

Artur, w tej teorii chodzi o

Artur, w tej teorii chodzi o to, że nie ma faktycznie czegoś takiego jak odrębna postać. Wszystko jest wszystkim. Człowiek, którego miałbyś zabić jest również w istocie Tobą, więc dlaczego miałbyś być dla niego aż tak niemiły? Dla mnie ta koncepcja ma bardzo pokojowe przesłanie. 

Strony

Skomentuj