Naukowcy zmierzyli masę neutrin z pomocą danych kosmicznych

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Neutrina występują w trzech stanach zapachowych, a każdy stan jest mieszaniną trzech stanów masowych. Choć różnice między masami są nam znane, do tej pory dysponowaliśmy niewielką ilością informacji na temat masy najlżejszych gatunków. Jeśli lepiej zrozumiemy neutrina i procesy, dzięki którym uzyskują swoją masę, być może poznamy niektóre tajemnice Wszechświata, np. co trzyma go w całości, dlaczego rozszerza się i z czego zbudowana jest ciemna materia.

 

Zespół naukowców z Kolegium Uniwersyteckiego w Londynie, Instytutu Astrofizyki w Paryżu, Federalnego Uniwersytetu w Rio de Janeiro oraz Uniwersytetu w Sao Paulo po raz pierwszy ustanowił górną granicę masy najlżejszego neutrina. Cząstka może technicznie nie mieć masy, ponieważ dolna granica nie została jeszcze ustalona.

 

Badacze zastosowali innowacyjne podejście do obliczenia masy neutrin, korzystając z danych zgromadzonych przez astronomów i fizyków cząstek elementarnych. Dane te pochodzą z eksperymentów przeprowadzanych w akceleratorze cząstek oraz z programu BOSS (Baryon Oscillation Spectroscopic Survey), które dotyczą 1,1 miliona galaktyk i pozwoliły zmierzyć szybkość ekspansji Wszechświata.

 

 

Pozyskane informacje pozwoliły opracować matematyczny model masy neutrin, a dzięki superkomputerowi Grace, który znajduje się na Kolegium Uniwersyteckim w Londynie, obliczono maksymalną możliwą masę najlżejszego neutrina, wynoszącą 0,086 eV (95% CI), co odpowiada 1,5 x 10-37 kg. Ustalono również, że łączna górna granica masy trzech zapachów neutrin wynosi 0,26 eV (95% CI).

 

Zrozumienie, w jaki sposób można oszacować masę neutrin, ma istotne znaczenie dla przyszłych badań kosmologicznych. Nowy Instrument Spektroskopy Ciemnej Energii (DESI) zbada z dużą precyzją strukturę Wszechświata oraz zawartość ciemnej energii i ciemnej materii. Natomiast teleskop kosmiczny Euclid zajmie się mapowaniem geometrii ciemnego Wszechświata i ewolucji struktur kosmicznych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika vv vv

... neutino jest bezmasowe

... neutino jest bezmasowe tak jak foton i nie ma żadnych oscylacji neutrin,.... jest neutrino, które akademiccy kcom se nazywać dla zmyłki elektronowym ...a to co akademiccy zwom  neutrinem mionowym .. to zwykły lepton z jednym kwarkiem dolnym,.. odpowiednio anyneutrino  mionowe to lepton z  antykwarkiem dolnym,.. a to co akademiccy zwom neutrinem taonowym to  zwykły lepton z antykwarkiem górnym,.. odpowiednio antyneutrino taonowe to lepton z kwarkiem górnym,...  a  elektron to "trójkwark" czyli lepton z trzema kwarkami dolnymi,.. mion to pentakwark  z czterema kwarkami dolnymi i jednym antykwarkiem dolnym,.. taon to tyż pentakwark z trzema kwarkami dolnymi, z kwarkiem górnym i  antykwarkiem górnym... prosto i jasno.. 

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Portret użytkownika emel

Tytuł artykułu wprowadza w

Tytuł artykułu wprowadza w błąd. Jednak w samym artykule jest napisane, że zmierzono górną granice masy, co oznacza, że wiadomo (o ile nie popełniono błędu), że neutrina są nie cięższe niż X. Nie wiadomo jaka jest dolna granica. Jeśli ktoś kiedyś to zmierzy i wyjdzie np. Y, to będzie wiadomo, że masa neutrin jest pomiędzy Y i X. Kolejne badania mogą przynieść dokładniejsze oczacowania, zarówna od dołu, jak od góry. 

Skomentuj