Naukowcy podważają istniejące teorie powstawania skorupy ziemskiej

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Pogląd na historię geologiczną naszej planety uległ rewizji w świetle niedawnych badań prowadzonych przez zespół naukowców z Penn State. Publikacja umieszczona w prestiżowym czasopiśmie Geochemical Perspectives Letters rzuca nowe światło na proces kształtowania się skorupy ziemskiej, wyzwalając fale dyskusji w kręgach naukowych. Badania sugerują, że skorupa ziemskiej ulegała powolnemu recyklingowi przez miliardy lat, a nie zaznała gwałtownego spowolnienia około 3 miliardy lat temu, jak sugerowały dotychczasowe teorie.

 

Długo utrzymujący się konsensus naukowy zakładał, że krytycznym momentem w historii Ziemi było przejście, które miało miejsce około 3 miliardy lat temu. Planeta, która do tego momentu charakteryzowała się stagnacyjną pokrywą z minimalną aktywnością tektoniczną, nagle przekształciła się w świat z dynamicznie rozwijającymi się płytami tektonicznymi. Jesse Reimink, główny autor badania i adiunkt nauk o Ziemi w Penn State, kwestionuje ten pogląd, opierając się na wynikach najnowszych badań. „Obaliliśmy ten paradygmat,” mówi Reimink, podkreślając rewolucyjny charakter swoich odkryć.

 

Klucz do zrozumienia procesu powstawania skorupy ziemskiej leżał w analizie zapisów skalnych. Zespół naukowców dokładnie przeanalizował ponad 600 000 próbek skał, pozyskanych z bazy danych Earth's Rock Database. Próbki te zostały z wykrystalizowanymi celowo ze względu na ich niezawodność i stabilność w długich skalach czasowych. Badając skład geochemiczny i wiek każdej próbki skały, udało się zespołowi zrekonstruować krzywą wzrostu skorupy ziemskiej.

 

Aby zbadali, jak skały magmowe ulegały przeróbce i reformowaniu na przestrzeni czasu, naukowcy opracowali innowacyjną metodę badawczą. Eksperymentalnie wykazali, jak ta sama skała może ewoluować na przestrzeni czasu, uwzględniając takie czynniki, jak wietrzenie skał osadowych czy procesy topnienia w płaszczu Ziemi. Dane eksperymentalne stały się podstawą do stworzenia nowych narzędzi matematycznych, które pozwoliły badaczom na dokładną analizę zapisów skalnych oraz identyfikację różnic w zmianach zachodzących w próbkach.

 

Zajmując się na nowo składem skał magmowych, naukowcy obliczyli skalę zachodzących zmian. Informacje te wykorzystano do kalibracji danych zawartych w dokumentach wydobywczych, co umożliwiło jeszcze dokładniejsze zrozumienie procesów kształtujących skorupę ziemską. Dzięki tej wiedzy zespół naukowców był w stanie stworzyć nową, poprawioną krzywą wzrostu skorupy ziemskiej, a także porównać ją z wcześniejszymi szacunkami opartymi na danych mineralogicznych.

 

Badanie ujawniło także istotną korelację między skorupą ziemską a płaszczem Ziemi, sugerując, że skorupa ziemską podąża ścieżką płaszcza. Choć niektórzy geolodzy już wcześniej proponowali bardziej stopniowy wzrost skorupy ziemskiej, po raz pierwszy wykorzystano dane dotyczące skał do poparcia tej hipotezy.

 

Impikacje wynikające z badań są niebagatelne i rozciągają się poza zrozumienie historii geologicznej Ziemi. Jesse Reimink podkreśla, że badanie to może również dostarczyć cennych wskazówek odnośnie powstawania innych planet. Analizując wzrost skorupy ziemskiej, naukowcy mają szansę na głębsze zrozumienie procesów zachodzących podczas formowania się planet.

 

Reimink z entuzjazmem wyraża się o swoich odkryciach: „To badanie podważa nasze wcześniejsze rozumienie procesu powstawania skorupy ziemskiej i podkreśla znaczenie uwzględniania w analizach zapisów skalnych. Otwiera to nowe możliwości badań i pogłębia naszą wiedzę na temat dynamicznych procesów, które ukształtowały naszą planetę.” Zebrane dane i przemyślana analiza umożliwiły zespołowi naukowym odrzucenie dotychczasowych przekonań i zaproponowanie odmiennego spojrzenia na geologiczne dzieje Ziemi, co bez wątpienia stanowi znaczący wkład w dalsze badania naukowe w tej dziedzinie.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Endymion

 

 

Film 1,5h jest zbyt długi?? słabo, współczuję Ci. 

"w latach 70tych XXw. pozaciągano kredyty na budowy czy inwestycje prywatne a pod koniec lat 90tych spłacono to za drobne." Raczej sprzedano za drobne według balcerowiczowskiej zasady, że przedsiębiorstwo jest tyle warte ile chce inwestor zapłacić. Długi były w dewizach, które przez hiperinflację podrożały więc oddawaliśmy majątek. Chyba zapomniałeś biedę z lat 90', ogromne bezrobocie. W ciągu ostatnich 40lat wygoniono za chlebem miliony Polaków, taki to dobrobyt. Dobrobyt to był za Gierka, jak Polacy budowali Irak i Libię, teraz Iraku ani Libii już nie ma tak jak Polski, a dobrobyt i rozwarstwienie społeczne budą ponadnarodowe korporacje, któęre mają udziały tak samo w Pepsi jak w Coli, a tępaki myślą, że to konkurencja..

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika spokoluz

Pisałem o prywatnych osobach

Pisałem o prywatnych osobach ale Edymion oczywiście leci po łebkach i na skróty i towrzy elaboraty o historii długów PRL , które znamy.

Ale co tam - ważne to odpisać nie na temat i przypierdolić się aby swoje było na wierchu.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Endymion

"Pisałem o prywatnych osobach

"Pisałem o prywatnych osobach ale Edymion oczywiście leci po łebkach i na skróty i towrzy elaboraty o historii długów PRL , które znamy." Prywatne osoby? Z tego co pamiętam, to byli badylaże. Jakieś manufakturt, fabryczki. Moi rodzice dopiero w 1989 roku otworzyli sklep osiedlowy, wielu handlowało na łóżkach polowych. Na ustawach Wilczka wielu skorzystało, ale to nie oni poprzejmowali cukrownie i cementownie. Były wyjątki jak rodzina żony Palikota i Polmos przejęli, znałem derektora jakiegoś funduszu pracowniczego, co to uwłaszczył się na kilku hotelach, kolejny derektor PGR-u uwłaszczył się na 400ha roli. Wykup za grosze ziemi pod "nie ustaloną" urbanistykę, gdzie przebitka była 4000% pod budowę drogi ekspresowej, mafia śmieciarska, wędliniarska. W tamtych latach powstały fortuny, które mądrze pomnażane stworzyły to co mamy obecnie. 

Wiesz co to jest Bractwo Kurkowe? To jest Polska Masoneria, chyba w Dyźmie z 
Pazurą była o tym mowa. Cudowne lata 90',zigaretten nach Berlin, a potem jesteś szanowanym milionerem. Zouza woła mnine, musze kończyć idę oglądać "Imię Róży", film trwa ponad 2h, będę oglądał 3 raz, a książkę czytałem dużo dłużo dłużej, mi na to czasu nie brakuje..

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika spokoluz

Endy - nie zastanawiałeś się

Endy - nie zastanawiałeś się nigdy dlaczego w RWPG nie było pomocy dla polinu od krajów RWPG za 1981r !? Za solidarnosć !?

Bo wtedy ta solidarność była prawdziwa. A to , że w Bydgoszczy stworzono komórkę UB do spraw ...... , która później została przeniesiona do Gdańska ( chyba wsio jasne ) , a po zakonczeniu szkoleń te łajzy zostały rzucone w polin aby wejść w struktury solidarności i ... nastąpił 1989r, gdzie te gnidy jak przejęły kontrolę nad komórkami solidarności zrobiły wała z OBALENIEM KOMUNY.

Ci co byli komuchami zostali przechrzczeni przez KK na wolnościowców solidarności i namaszczeni olejkami z szymu aby dalej można było doić kraj mlekiem i miodem płynący.

Nic nie zmieniło poza flagą a w wierchuszce nadal te same świnie , które wyrżnęły tych w solidarności co byli prawdziwymi Lechami , którzy chcieli kraju dla Lechów a nie dla pomiotu , który teraz w fyborach kandyduje.

I tak za poimocą JP II wyrżneli znów tych , dla kogo Lechy były najważniejsze przy pomocy kacapa i usrańca , bo obie opcje nałożyły sankcje. Wokół w RWPG było wszystko tylko nie w polinie ale , wszystko było w polinie dla służ Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Wojska - słynne sklepy WSH - wojskowa sieć handlowa. Zadbali o to aby ujebać tych co chcą wolności i dać wszystko tym co będą jebać tych co chcą wolności. Prywatę też wtedy zainicjonowali - bo dla prywaciarzy w tzw, CECHU też było wszystko ale w sklepach dla ludzi nic nie było oprócz musztardy i octu ( to był symbol ) .

Nikt w jebanym RWPG nie pomógł pomimo , że były umowy ale to dlatego , że Lechy chcieli wolności i swobody zatem kacap i usraniec ujebał nas. W tym jebanym  RWPG wszyscy mieli wszystko ale nie w Polsce za zew do samostanowienia w końcówce lat 70tych XX w. i zjednoczenia się aby obalić skurwiałą komunę. To był akt , który wstrząsnął ;polityką usranii i kacapii.

Ale ludzie sobie radę dali i ........ teraz też sobie radę dadzą - ch..j w doopę sku..ynom i na POHYBĘ IM !!!

To tak po krótce bo aby to opisac to trzebaby elaborat napisać a nie chce mi sie już bo nie ma dla kogo - ci co coś kumają wiedzą a reszta i tak jest skażona tzw. dymokracją i wulnością usrańsko-kacapaską i dla nich ratunku już nie ma - są skazani na śmierć przez w/w wymienionych..

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika spokoluz

Nie tylko badylarze a wiele

Nie tylko badylarze a wiele osób prywatnych wybudowało sobie domy wtedy ale ty suf do sfujegu ciungniesz aby tyko tfoje było na wierzchu - ale tego , że nie doczytałeś to pominąłeś.

Ehhh ...... szkoda czasu na pisanie i tłumaczenie bo ty wisz jósz fszystko i jesteś tu alfą i omegą obok emela fahmiszcza , który nie potrafi wyliczyć wysokości łuku nad prostą i medium fszehfiedzuncy fruszki - zamiast przeczytać i przemyśleć to od razu tylko skrytykować i zjechać.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Endymion

Spokoluz, ja z Tobą w

Spokoluz, ja z Tobą w większości zgadzamy się, czasem inaczej widzimy poprostu te same rzeczy. Domy budowano głównie na wsi, pamiętam jak na podwórzu wypalano cegłę z z gliny, na dach eternit. Cement ukradziony z jakiejś państwowej drogi.. ślub był młodych i cała rodzina, a nierzadko cała wieś budowała ten dom, stąd na wsi takie ulepasy do teraz jeszcze stoją.  Moi rodzice byli pionierami kapitalizmu w Polsce, byli pracowici i bez koneksji oraz majątku na start. W tamtych czasach to drobni dorobiewicze, a znałem piekarza z fabryką po rodzicach i kilkunastoma sklepami. Bardzo bogaty człowiek, ale kierownicy sklepów, kierowcy w latach 90' zaczeli go okradać i zbankrutował, bo to chłopek roztropek, co nie miał pojęcia ile dziennie chleba produkuje.

Co do Emela, to właśnie analizuję materiały na temat krzywizny Ziemi oraz wyliczenia i myślę, że do końca dnia opublikuję komenatarz w temacie, ponieważ doszedłem do ciekawych wniosków.

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika chazarska logika

przeciez to jest

przeciez to jest zdemoralizowany czubek a takimi latwiej sie rzadzi bo wszystko lykaja jak pelikany.

im bardziej debilne tym szybciej to oni rozpowszechniaja. Emel powiedz temu idiocie ze na Ksiezycu odkryto drut kolczasty a jutro ten idiota i jemu podobni zdemoralizowani oglosza ze Hitler tam mial oboz koncentracyjny... cha cha chazaria i ich logika.

Portret użytkownika spokoluz

Przynajmniej ktoś , coś

Przynajmniej ktoś , coś analizuje a nie wkleja jakieś informacje z kanałów nasa czy jakichś teorii , które ktoś opracował a ty je bezkrytycznie przyjąłeś za prawdę bez jakiejkolwiek analizy.

położyłeś się tym wyliczeniem łuku nad prostą - co , zabolało kakao i nie było kontrargumentu !?

Dla mnie jest nie ważne kulka czy naleśnik bo z takimi jak Ty , którzy powielają czyjeś teorie bezkrytycznie to tylko linia jednostajnie schodząca w dół. Bo żeby coś skrytykować to trzeba MYŚLEĆ i poddać pod krytykę daną teorię - krytyka myślacego człowieka doprowadzi do potwierdzernia lub zaprzecenia teroii.

U ciebie nie ma nic z krytyki zatem jesteś osobnikiem powielająco-niemyślącym.

Nie jestem jakimś mega matematykiem ale wyliczyłem łuk nad prostą - a TY !? W doopie to miałem czy to potwierdza czy zaprzecza kulce czy naleśnikowi - po prostu matematyka.

A co do matematyki prostackiej tzw. 10-owej - jest to najbardziej prywmitywna matematyka , która bierze pod uwagę prostackie wyliczenia na PALCACH u rąk bo jest ich 10 !!!

Zaawansowane modele matematyczne są oparte na innych systemach a ich dokładność jest o NIEBA większa niż paluchy kapital;istycznego systemu.

Coś ci zdradzę - ludzie , którzy wzieli pod krytykę coś zostali z patentami lub nagrodizli ich nagrodąnobla - ale kiedyś dopóki system samopowielający nie zablokował postępu. Ty jesteś w tych co blokują aby kasiora nadal płyneła bo coś odkryć dla ciebie to hiperhimalaje myślenia.

Dlatego tkwisz tam gdzie jestes i nie wyplyniesz nigdy wyżej niż powielanie czyichś teorii.

Zadam ci pytanie naukowcu przez  duże N - co potwierdziłeś lub co zaprzeczyłeś , co naukowo udowodniłeś , co opatentowałeś ?

Bez odopwiedzi jestes dla mnie nikim , zwykłym kmiotem systemowym - chyba , że mnie zadziwisz - czekam na zdzienie , które wlani  mnie o glebę i wtrąci w letarg .

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika emel

spokoluz wrote: Przynajmniej

spokoluz wrote:
Przynajmniej ktoś , coś analizuje a nie wkleja jakieś informacje z kanałów nasa czy jakichś teorii

Rzecz w tym, że nic nie analizuje, a bezmyślnie powiela materiały z filmików na YT, w których pełno kłamstw (często celowych). Gdyby faktycznie analizował, to przeanalizował by także podręczniki i artykuły naukowe i być może wskazałby błędy tam zawarte, jeśli są faktycznie oszustwem.

 

spokoluz wrote:
Coś ci zdradzę - ludzie , którzy wzieli pod krytykę coś zostali z patentami lub nagrodizli ich nagrodąnobla
Część z nich owszem. Np. nagroda Nobla za odkrycie fal grawitacyjnych (2017), okrycia egzoplanet (2019) albo bezpośrednie zaobserwowanie przyspieszonego tempa ekspancji wszechświata (2011), żeby pozostać w obszarze budowy i działania kosmosu.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Strony

Skomentuj