Jądro Ziemi może reprezentować wyjątkowy stan materii

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk odkryli, że wewnętrzne jądro Ziemi może być dziwniejszy niż myśleliśmy. Nowe modelowanie sugeruje, że nie jest to tylko ciało stałe, ale superjonowy stan materii pośredni między cieczą a ciałem stałym.

 

Ponieważ nie możemy przewiercić się do środka planety i zobaczyć go na własne oczy, naukowcy badają jądro Ziemi głównie za pomocą fal sejsmicznych pochodzących z trzęsień ziemi. Gdy te wibracje przemieszczają się po całej planecie, poruszają się z różnymi prędkościami w różnych materiałach, a analiza tych zmian może ujawnić skład różnych warstw.

 

Przez dziesięciolecia badania te konsekwentnie wykazały, że jądro wewnętrzne może rozchodzić się w rodzaju fal sejsmicznych zwanych falami ścinania, co wskazuje, że jest ono ciałem stałym. Jednak fale te przemieszczają się przez jądro wolniej niż można by się spodziewać po kuli z twardego żelaza, co sugeruje, że jest ona nieco bardziej miękka.

 

W ramach nowego badania naukowcy przeprowadzili modelowanie warunków temperatury i ciśnienia w centrum Ziemi, aby dowiedzieć się, jakie inne rodzaje materii mogą być tam na dole. Odkryli, że niektóre stopy żelaza mogą tworzyć stan nadjonowy, co wyjaśnia wcześniejsze obserwacje. W superjonowym stopie żelaza atomy żelaza tworzą stałą sieć, która utrzymuje materiał w jednolitej formie, podczas gdy lżejsze pierwiastki przemieszczają się przez tą sieć w stanie prawie płynnym. Symulacje wykazały, że w warunkach jądra Ziemi te lżejsze pierwiastki mogą zawierać wodór, tlen lub węgiel.

Co ważne, zespół obliczył, jak szybko fale ścinające przechodzą przez te stopy nadjonowe i stwierdził, że jest to zgodne z obserwacjami. Inne ustalone właściwości jądra wewnętrznego można również wytłumaczyć różnym rozmieszczeniem i konwekcją tych elementów płynopodobnych.

 

To ciekawy pomysł, ale to nie jedyne możliwe wytłumaczenie. Wcześniejsze badania sugerowały, że wolniejsza propagacja fali poprzecznej może być też spowodowana, hipotetycznym „żelaznym śniegiem” padającym na rdzeń wewnętrzny z jądra zewnętrznego. Każdy może sobie wybrać teorię, która bardziej do niego przemawia.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kosiarz Snow

COGITATIONIS POENAM NEMO

COGITATIONIS POENAM NEMO PATITUR 

ergo

SCIO ME NIHIL SCIRE

Każdą "teorię" można udowodnić, opierając się na określonych przesłankach. Pytanie, jaka jest prawda? Czy istnieje "prawda obiektywna"? Bo moralność obiektywna na pewno nie!

Ładnie to przedstawił Platon: realizm pojęciowy - świat rzeczywisty jest nierzeczewistym odbiciem istniejącego realnie świata wiecznych IDEI.. to a'propos struktury mentalnej. Duchowość. Duchowość można rozwijać, nie będąc członkiem żadnej sekty rel. i nie wierząc w żadnego boga.. Współczesna ontologia nie zna Bytu Doskonałego, zna za to mnóstwo bytów wyimaginowanych. 

Sorki za offtop.. 

Teraz tak: jedyną "stałą" jest zmiana!   

Portret użytkownika Kwazar

To jest "nałukowa mowa trawa"

To jest "nałukowa mowa trawa" na miarę XXI wieku ! Ja też wiem, że nic nie wiem ale wydaje mi się, że Joondro to joondro o różnych egzotycznych i często wyjątowych historiach skupienia i tyle. A na przykład rakiety w kosmos jak latały na beczce prochu to i dalej latają Smile Dla "nałukowców" to zbyt trudny temat jest jak widać.

Portret użytkownika Że na D

kto zatwierdza te komentarze

kto zatwierdza te komentarze ?

bo na 100% stał się trolem.

gęstość a stopione to czego nie znamy

to tylko teoria dopuki nie zbadane

więc potrzeba gdybania niech wraca do naukowców

a nie spiskowców marnujących czas na pisaniu bzdurnych tekstów.

bo macie już odleżyny na d#$pie.

naukofcy zajmijcie sie jak zniknąć problemy na świecie zamiast chodowac świerzby.

Portret użytkownika Set

Rozum normalnego człowieka

Rozum normalnego człowieka pomija czyjeś przejęzyczenia, bo to go właśnie odroznia od maszyny. Posiada autokorektę i usuwa niepasujące ((elementy)).

Twój natomiast tego nie robi. Wynika z tego, że masz jakąś dysfunkcję w uelastycznianiu otrzymywanych danych w taki sposób, aby rozumieć przekaz, mimo drobnego błędu.

 On walnął bezmyslnie byka. Ty się kompromitujesz.

Portret użytkownika jaa

Albo jeszcze bardziej

Albo jeszcze bardziej egzotycznie: Centrum Ziemi to inna czasoprzestrzeń, która powoduje, że fale sejsmiczne przechodząc przez nią zwalniają. W, sumie, gdyby zastanowić się jaki kształt ma, albo jaką bryłą jest, pętla czasoprzestrzenna albo pętla czasowa to chyba miałaby formę kulistą. Czy czas może się zapętlić? Czy kłębek wełny jest kulą, czy jest jest jednak nicią podłużną uformowaną w kształt kulisty? A, może Centrum Ziemi albo jakaś jego część to magnetar? Ktoś już kiedyś sugerował coś takiego. Może fale sejsmiczne zwalniają przez ten magnetar? Ciekawe, czy taki magnetar wewnątrz Ziemi mógłby powodować efekt grawitacyjny.

Portret użytkownika pabloS

Jeżeli w ogóle jest to

...to może inaczej. Materia poddana wysokiemu ciśnieniu, się...ściska, na tyle pewnie, ile pozwalają siły jądrowe danego pierwiastka...aż do struktury krystalicznej?

P.S. Uzasadnianie minusów mile widziane bo inaczej pachnie trolem...najlepiej napisać z czym się nie zgadzacie i dlaczego, wtedy minus.

Portret użytkownika demodemo

Jeśli jądrem miałyby być

Jeśli jądrem miałyby być stopy żelaza to ta planeta dawno zostałaby rozerwana na strzępy.

Jądro ziemi musi być zbudowane z materiałów ( pierwiastków ) nieznanych nam jeszcze o  gęstośći przekraczających możliwości rozumowania naukowaców posługujących się tylko danymi , które mają i opierają swoje teorie o to co znają.

A jeśli jądro ziemi od centralnej części jest zbudowane z materiałów o ogromej gęstości obrazując np. kostka materiału wielkości  kostki do gry kości waży 1 tonę i ma siłę przyciągania kikatysięcy razy więksą niż grawitacja ziemi i przyciągęła do siebie  inny materiał już mmniejszej gęśtości i o mniejszej sile przyciągania a ta z kolei przyciągnęła inny materiał o mniejszej gęstośći i sile przyciągania i tak sukcesywnie aż do wielkości ziemi , do materiału , który odpowiada za obecną grawitację na ziemi. Wszystkie te materiały oddziaływują na siebie i zapeniają stabilność stworzonej struktury.

Weźmy pod uwagę pierwiastek IRYD nie występujący naturalnie na ziemi gdyż pochodzi z meteorów i komet  o gęstości 22g/cm3 gdzie ołów uważany jako ciężki ma tylko 11g/cm3. Obrazowo 1 m3 wody to 1 tona a 1 m3 Irydu to 22 tony a ołowiu 11 ton. Czyli materiał o danej gęstości na określoną siłę przyciągania i jest wielkością dodania siły przyciągania materiału do grawitacji ziemi - woda i grawitacja to siła 1 tony , Iryd i grawitacja to siła 22 ton itd...

Nie znamy swojej planety i wszystkie rozważania na temat jądra ziemi to modele teoretyczne . Moja teroia też jest modelem teoretycznym i żeby model stał się faktem to trzeba go udowodnić.

 

Portret użytkownika r.abin

Prochu - nie odkryli.

Prochu - nie odkryli. "wyjątkowy stan materii", przedstawia też "para wodna". Jest to submolekularna dyspersja gazu i cieczy - posiadająca swoistą strukturę. Ciała stałe też to mają i nazywa się to "atmosferami Cottrella". Nie ma ścisłego podziału, na ciała stałe, ciecze i gazy. Wszędzie są "szczególne przypadki" (nawet w "Alternatywy 4")

Portret użytkownika oswiecony77

jadro ziemi staje sie coraz

jadro ziemi staje sie coraz bardziej gorace stad tyle erupcji wulkanow i efekt cieplarniany[ziemia jest coraz bardziej nagrzana] Slonce ma bardzo duzy wplyw na ta osobliwosc Dla mnie Bog jest caloscia Dla was z malymi rozumkami boga widzicie   w obrazach rzezbach i innych podzialach na sfery astronomiczne Tak podzielil Stworca swoje cialo [wszechswiat] aby wszystko moglo funkcjonowac . 37 To, co zasiewasz, nie jest od razu ciałem, którym ma się stać potem, lecz zwykłym ziarnem, na przykład pszenicznym lub jakimś innym. 38 Bóg zaś takie daje mu ciało, jakie zechciał; każdemu z nasion właściwe. 39 Nie wszystkie ciała są takie same: inne są ciała ludzi, inne zwierząt, inne wreszcie ptaków i ryb 40 Są ciała niebieskie i ziemskie, lecz inne jest piękno ciał niebieskich, inne - ziemskich. 41 Inny jest blask słońca, a inny - księżyca i gwiazd. Jedna gwiazda różni się jasnością od drugiej

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Strony

Skomentuj