Najnowsze badania potwierdziły, że wewnętrzne jądro Ziemi jest ciałem stałym

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego (ANU) uzyskali bezpośredni dowód, który potwierdza, że wewnętrzne jądro Ziemi jest ciałem stałym. Wyniki najnowszych badań mogą pomóc zrozumieć, w jaki sposób powstała nasza planeta.

 

Adjunkt Hrvoje Tkalčić oraz dr hab. Than-Son Phạm opracowali metodę wykrywania fal poprzecznych w wewnętrznym jądrze Ziemi. Są to fale, które mogą rozchodzić się tylko w ciałach stałych. Naukowcy przeanalizowali podobieństwa między sygnałami, wyemitowanymi przez silne trzęsienie ziemi, które zarejestrowały dwa sejsmografy. Ten sam zespół zastosował w przeszłości podobną technikę, aby zmierzyć grubość lodu na Antarktydzie.

Badacze z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego skupili się na danych, które zostały zebrane przez odbiorniki w czasie od 3 do 10 godzin po wystąpieniu potężnego trzęsienia ziemi. Uwzględniono zatem tylko te słabe sygnały. Następnie sprawdzono podobieństwa między sygnałami, odbieranymi przez sejsmografy.

Badania wykazały, że wewnętrzne jądro Ziemi rzeczywiście jest ciałem stałym i jest bardziej „miękkie” niż przypuszczano – jego sprężyste właściwości są nieco zbliżone do złota i platyny. Jednak wciąż jeszcze wielu rzeczy nie wiemy o wewnętrznym jądrze, np. o jego temperaturze i wieku. Im lepiej je poznamy, tym więcej dowiemy się o historii naszej planety.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika mirjam

Jeżeli jest to oficjalny

Jeżeli jest to oficjalny komunikat  to jest śmiechu po pachy od dawna jest wiadomo że nasza planeta ziemia ma twarde jądro otoczone płynnym jądrem potem jest warstwa kipijaca nad nia są popioly z metalu i bazaltu nad nią jest dolna część naszej skorupy mieży ona od 70 km do 16 w najcieńszych miejscach np. rów mariański czyli nie jednolita . Ot i wszystko a Oni teraz wielkie wydażenie ogłaszają że Ziemia ma twarde jądro.

Portret użytkownika fred.f

przeciez to oczywiste,

przeciez to oczywiste, naukofcy z usia dokopia sie do rdzenia, podpierdziela troszke zlotka i platyny, puszcza to w swiat zeby splacic swoje dlugi, tymczasem w rdzeniu zrobi sie nedowaga i masz, bedzie przebiegunowanie

Skomentuj