Odkryto nieznaną dotychczas warstwę magmy w ziemskim płaszczu

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

Nauka od wielu lat próbuje dociec do tego jak kształtowane są procesy powodujące ruch płyt tektonicznych. Ponieważ wiedza o wnętrzu Ziemi jest raczej cząstkowa to wiele nawet podstawowych procesów geologicznych pozostaje tajemnicą. Do takich fundamentalnych motorów zmian należą ruchy płyt litosferycznych wywoływane poprzez ich posadowienie na płynnym płaszczu Ziemi. Naukowcy właśnie odkryli nieznaną dotąd warstwę roztopionych skał, która może odgrywać ważną rolę w formowaniu tektoniki płyt.

 

Naukowcy odkryli tę warstwę magmy dokonując pomiarów w strefiwe subdukcji u wybrzeży Nikaragui.  Wyniki testów pomogły zidentyfikować mierzącą 25 km grubości warstwę częściowo stopionej skały płaszcza znajdującą się poniżej krawędzi płyty kokosowej, która wsuwa się powoli pod płytę środkowoamerykańską. Do tego odkrycia wykorzystano zaawansowaną technologię obrazowania elektromagnetycznego opracowaną w Scripps Institution of Oceanography SIO.

Wyniki badań są zaskakujące, bo specjaliści odkryli roztopioną warstwę skał w miejscu gdzie się jej nie spodziewali. Dzięki nowym metodom obrazowania jest szansa na pogłębienie naszej wiedzy na temat roli naporu wody morskiej na warstwy głęboko pod powierzchnią ziemi. Wyniki zapewniają też lepszy wgląd w strukturę płyty tektonicznej. Naukowcy planują teraz odkryć skąd bierze się magma w nowo odkrytej warstwie, na razie wiedzą tylko, że tam się znajduje.

 

Badania zostały sfinansowane przez National Science Foundation i zostaną opublikowane w najbliższym wydaniu magazynu Nature.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Pulsar

@OLI Osoby niezarejestrowane

@OLI
Osoby niezarejestrowane i niezaologowane mają dostęp publikacji komentarzy dopiero po ręcznej ich akceptacji przez admina lub moderatorów. Niestety, ale czasami tak się zdarza, że niema nikogo by to zrobił, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość i poczekać aż ktoś z w/w osób je zatwierdzi do publikacji.
Jedynym wyjściem z takiej sytuacji jest zarejestrowanie się na stronie i zalogowanie na niej. Wtedy komentarze publikowane są automatycznie, tj. natychmiast bez oczekiwania na publikację.

Portret użytkownika hopsiup

Popnieważ usunięte zostały

Popnieważ usunięte zostały moje wypowiedzi, to na tej podstawie mogę wnioskować - a nie używałem epitetów, tylko wykazywałem konsekwencje logiczne niektórych koncepcji - że można tu być katolikiem tylko pod warunkiem "kajania się w prochu i popiele" za Kościół. To stanowisko preferują też twórcy i realizatorzy NWO. Inna postawa nie jest możliwa. Nie wiem co bardziej tu, co poniektóre osoby denerwuje: czy to, że nie mają racji czy to, że katolik może mieć rację.
Od tej pory moje konto jest wolne. Zapewne wpadnę, by przeczytać jakąś informację ale bez czytania komentarzy. Moje zdanie jest takie, że by pokonać NWO, bez katolicyzmu nie dacie sobie rady. Zresztą NWO formułuje to precyzyjnie, głosząc, że kiedy zniszczą KK pozostałe wierzenia nie będą już stanowić problemu. Jedno państwo, jednen rząd, jedna religia. Na cały świat. I napewno nie będzie to katolicyzm tylko najwyżej jakaś mieszanka typu PRL-owscy "księża patrioci". Ciekawe ilu wie co to było "za zwierzę"?
Ciekawe, że wypowiedzi obrażające katolików nie związane z tematem strony są nieusuwane. Nigdzie nie jest napisane na tym portalu, że katolikom zabrania się wypowiadać.

Portret użytkownika Pulsar

Ciąg wypowiedzi zaczynający

Ciąg wypowiedzi zaczynający się od Twej wypowiedzi uznałem za trollowanie.
Wszelkie dywagacje odnoszące się nie na temat zostaną usuwane, tym bardziej że były one poniżej poziomu norm społecznych. Podważanie opinii moderatora, co do inwektyw uważam za bezzasadne.

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Kilka razy pisałem, że płyty

Kilka razy pisałem, że płyty kontynentalne popekanej czaszy Ziemi spojone są plastyczną masą skalna ( półmagmą) Dzieki niej kontynenty się nie rozjeżdżaja gwałtownie, lecz elastycznie. Moja wiedza znajduje tu potwierdzenie. Za rok dowiecie się, że Ziemia jest pusta ... i zamieszkała...
odpowiedzcie bo ja sobie tak myślę, ale może sie mylę...

Portret użytkownika barra barra

Wiele teorii "fałszywej

Wiele teorii "fałszywej flagi" odnosi się do wojny, biznesu, polityki, wydarzeń. Do każdego dziwnego wydarzenia można przypiąć to sformuowanie - pamiętacie np. o NWO, róznych programach, talibach, działańrządowych, etc. Można naginać czachy i gwałty umysłowe na swoim mózgu zawsze doprowadzą do ostatecznego przemyślenia, że cośco sobie uroiliśmy, to jest prawda. Dla mnie Fałszywa flaga to działalność związana z wiarą. Każdy z nas (ludzi na Ziemi) wierzy w "coś", to indywidualne podejście w rozumieniu i praktykowaniu wiary. Wiara sprowadzona do "Boga" każdej nacji, narodu zrzesza ludzi. Zwykły biznes, w którym wspólnm mianownikiem dla wielu odłamów jest pieniądz a nie ludzie szukający porozumienia duchowego. Nowe formacje wyznaniowe traktowane są jako sekty, bo to konkurencja odciągająca ludzi od innej wiary/wyznania. Fałszywa flaga jest tylko jedna i działa na całej Ziemi, pod różnymi wykreowanymi Bogami. Bo czyj Bóg jest Bigiem prawdziwym? Każda religia ma w sobie nienormalność etyczną zakłócającą wolność drugiego człowieka.

Nadzwyczajne twierdzenia wymagają nadzwyczajnych dowodów

Portret użytkownika peyotl

Myślę że większość religii

Myślę że większość religii czy systemów duchowych sama w sobie funkcjonuje prawidłło tzn. mówi o harmonii i dobrym sercu, jest pozytywna. Błąd często popełnia człowiek swoją interpretacją i żądzami.
"Bóg" jest jeden ale różnie się go nazywa i różne do niego prowadzą ścieżki.
Przynajmniej każdy może w tej różnorodności znaleźć coś dla siebie.
Jeżeli szuka oczywiście...
 

Strony

Skomentuj