Kontrowersja wokół filmu Komisji Europejskiej dotyczącego Auschwitz. Czy Niemcy przerzucają winę za Holokaust na Polaków?

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Ostatnio Komisja Europejska znalazła się w ogniu krytyki w związku z filmem opublikowanym w mediach społecznościowych z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Film zawierał wzmiankę o Auschwitz, określając je jako "obóz w Polsce". Wzbudziło to sprzeciw w Polsce, gdzie podkreślano, że Auschwitz było niemieckim nazistowskim obozem zagłady, założonym na okupowanym terytorium Polski przez Niemców w czasie II Wojny Światowej.

 

Kontrowersja wokół filmu wynikła z pominięcia kluczowego kontekstu historycznego i obaw o potencjalne propagowanie błędnego przekonania, że to Polacy byli odpowiedzialni za Holokaust. Krytycy argumentowali, że wzmianka o Auschwitz bez odpowiedniego kontekstu historycznego może prowadzić do nieporozumień i fałszywych oskarżeń wobec Polski i Polaków.

 

Zarówno Muzeum Auschwitz, jak i polski Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski zwrócili się z apelem o poprawienie informacji, podkreślając, że Auschwitz było niemieckim nazistowskim obozem zagłady zlokalizowanym na terenie okupowanej Polski. Reakcja Muzeum Auschwitz była jednoznaczna: obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz znajdował się na okupowanym terytorium Polski, które w październiku 1939 roku zostało bezpośrednio włączone do nazistowskich Niemiec.

 

W odpowiedzi na krytykę, prezydent Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen dokonała korekty w filmie, wskazując, że Auschwitz było niemieckim nazistowskim obozem zagłady. Ta późniejsza zmiana została pozytywnie przyjęta przez polskiego Marszałka Sejmu, który podkreślił, że Auschwitz było niemieckim nazistowskim obozem koncentracyjnym założonym na obszarach okupowanych przez Niemcy w 1939 roku.

 

Kontrowersja ta wywołała dyskusję na temat odpowiedzialności historycznej i sposobu przedstawiania faktów historycznych. Sprawa ta rzuca światło na ciągłą potrzebę edukacji i świadomości historycznej, aby zapobiec nieporozumieniom i niewłaściwym przypisaniom odpowiedzialności za zbrodnie wojenne, szczególnie w kontekście Holokaustu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Emeryt

28/13 Ja się zapytywuję nie

28/13 Ja się zapytywuję nie pamiętacie czy tych 13 to Niemcy? Ja rozumiem że przed wojną na zachodnich obszarach byli Niemcy ale jak czytałem uciekli i ziemię te zostały zasiedli na osadnikami zza Buga. Podpowiedźciee proszę Niemcy wrócili czy osadnicy zza buda się przechrzcili na Niemców. Co was pcha tak w te germanskie łapska? Kulture jakąs maja nie będe ocenial, technike wysoka ale to potomkowie rzymian ktorzy stawiali koloseum jak nasi latali z łukiem po lasach. Ale co z was za narod slowianski ze tak lyknęliscie ta germanskość! Gdzie wasza uruchomiona kultura się podziala? Pewnie to wpływ KK tak zrujnować wam łby!

Portret użytkownika Endymion

Moim zdaniem bitwa pod

Moim zdaniem bitwa pod Cedynią, to były wojny Słowiańskie, wręcz plemienne.

NAS? o kogo Tobie chodzi? Gdybyś znałł historię, to byś wiedział, Słowianie między sobą napierdalali sie, zabijali, bez chrystianizacji, bez niemca.. najlepiej zwalić wszystko na innych, a Słowianie nie są bez grzechu, palili imordowali oraz gwałcili. 

Z jednej strony mam katodebilów, z drugiej turbosłowian, WY WSZYSCY JESTEŚCIE POJEBANI!!!!!!

NIE MACIE POJĘCIA, CO TO ZNACZY słowo POLAK!

Chciałbyś byc Polakiem, stanąłbyś koło do zdjęcia obok mnie, to byś dostał przypadkowo z łokcia w głowę, a chcąc Cię ratować dostał prypadkowo z kolana w głowę, a potem przypadkowo poskakałbym po Twojej głowie.. takie pojebane czasy.. kiedyś w zaułku kamienicy wystarczyło powiedzieć "w imieniu Polski Walczącej wykonuję na Tobie wyrok" a teraz banda frajerstwa będzię to rozmyślać, czy to było słuszne, nie mając pojęcia kim byli Sztyletnicy.

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika ba19

No tak obozy faszystowskich

No tak obozy faszystowskich Niemiec były na terenie Polski podczas II wojny światowej tylko  najważniejsze pytanie , czy podczas II wojny światowej była  - istniała Polska? przecież ci u władzy w UNII od LBGT nie potrafią odpowiedzieć na to proste pytanie z poziomu podstawówki !

Albo z premedytacją wmawiają całemu światu te władze Unijne,  ze to Polskie Obozy Koncentracyjne , co powinno być karane surowym więzieniem , bo takich kłamstw to nawet ZSRR się nie dopuszczało w tedy na Krajach NATO , bo to poziom postepowania,  ze szpitali psychiatrycznych !

Mateusza 24: 22  Doprawdy, gdyby owe dni nie zostały skrócone, nie byłoby wybawione żadne ciało; ale ze względu na wybranych+ owe dni zostaną skrócone.+

Portret użytkownika Oktopus

Polak wszystko strawi!!!

Polak wszystko strawi!!!

Po jakiego hu.a polacy przechowywali podczas wojny Żydów??? Po wojnie Adolf przetrzebił Europejskich Żydów na korzyść tych za oceanu aby dzisiaj Polacy byli nazywani ludźmi którzy ich podobno gnali do gazu itp. Społeczeństwo to tak jak świnie w chlewie byle się nażreć ale czy pokarm jest zatruty nikt się nie zastanawia. Lepiej bierzcie przykład od Żydów to dej zajdziecie. 

 

 

 

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj