Judicial Watch domaga się odtajnienia zdjęć martwego Osamy bin Ladena

Kategorie: 

Źródło: public domain
Minęły ponad dwa lata od rzekomej akcji, w której miał zginąć Osama bin Laden, czyli tak zwany "terrorysta numer 1". Do dnia dzisiejszego pozostało wiele pytań bez odpowiedzi oraz teorii, które mają wyjaśniać datę i okoliczności jego śmierci. Wielu z nas może o tym nie wiedzieć ale dzień, w którym podobno zginął Osama bin Laden, zapoczątkował jednocześnie walkę o ujawnienie tajnych zdjęć z akcji w Abbottabadzie.

 

Konserwatywna organizacja Judicial Watch prowadzi wojnę z CIA i Departamentem Obrony w sprawie opublikowania wszystkich zdjęć z akcji amerykańskich komandosów, która miała miejsce 30 kwietnia 2011 roku w Pakistanie. CIA twierdzi, że posiada zdjęcia wykonane wewnątrz rezydencji w Abbottabad, zdjęcia martwego Osamy bin Ladena w trakcie przenoszenia jego zwłok, przygotowań oraz samego pochówku w morzu; oraz ujęcia w trakcie przeprowadzania analizy, która miała dowieść, że zabity mężczyzna rzeczywiście jest rzekomo poszukiwanym terrorystą.

 

Organizacja walczy o publikację około 52 zdjęć do dnia dzisiejszego, powołując się głównie na ustawę dotyczącą swobodnego dostępu do informacji. Jak dotąd wszystkie starania zawodzą. Administracja prezydenta Baracka Obamy odmawia publikacji tłumacząc, że odtajnienie zdjęć martwego Osamy bin Ladena może doprowadzić do przemocy, chęci zemsty lub ataków na Stany Zjednoczone. Federalny sąd apelacyjny w Waszyngotnie uznał, że utajnienie zdjęć odbyło się w sposób zgodny z prawem. Wciąż jedynym zdjęciem oraz "dowodem" na śmierć bin Ladena jest wątpliwej jakości fotomontaż, który pojawił się w 2011 roku.

 

Judicial Watch wciąż się nie poddaje utrzymując, że amerykański rząd nie udowodnił iż publikacja tajnych zdjęć mogłaby doprowadzić do ataku terrorystycznego lub zagrozić bezpieczeństwu narodowemu. Sprawa została niedawno skierowana do Sądu Najwyższego. Organizacja twierdzi, że CIA, która kierowała akcją komandosów w Pakistanie w 2011 roku mogła naruszyć prawo, gdy utajniała zdjęcia.

 

 

 

 

Źródło: http://www.judicialwatch.org/press-room/press-releases/jw-asks-supreme-court-to-review-lawsuit-against-cia-and-dod-to-force-release-of-bin-laden-death-images/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika America

O czym jest tutaj ta

O czym jest tutaj ta dyskusja? Przecież Bin Laden to saudyjski miliarder który dorobił się fortuny na ropie i robił interesy naftowe z Georgem Bushem. I wcale nie został zabity a spokojnie sobie żyje na Bliskim Wschodzie. Wszyscy którzy brali udział w rzekomym zlikwidowaniu Bin Ladena zgineli w "katastrofie śmigłowca" więc nikt już nic nie powie. Osama więc pozostanie na zawsze nie rozwiązaną zagadką Ameryki tak jak to jest z Kennedym.

Skomentuj