Jezioro w miejscu upadku starożytnego meteorytu nagle zmieniło kolor na czerwony w Indiach

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Jezioro Lonar znajdujące się w zachodniej części stanu Maharasztra w Indiach, zmieniło kolor na czerwono-różowy. Mieszkańcy okolicy, którzy zorientowali się co się wydarzyło z jeziorem, nie ukrywali zaskoczenia.

Inny kolor wody zauważono po raz pierwszy w nocy 10 czerwca 2020 r. Według naukowców zmiana koloru wiąże się ze zmianą poziomu zasolenia i obecności glonów w wodzie.

Jezioro Lonar znajduje się około 500 km od finansowej stolicy Indii, Mumbaju i jest znaną atrakcją turystyczną. Powstało około 50 tysięcy lat temu na skutek uderzenia meteorytu, czyli jest to akwen poimpaktowy znajdujący się w kraterze.

Indyjskie władze zleciły zebranie próbek wody z jeziora, aby ustalić dokładną przyczynę zmiany jej koloru. Poza przyczynami naturalnymi, jak zakwit glonów, należy zbadać czy czerwony kolor to nie efekt zanieczyszczenia na skutek działalności człowieka. 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika milenials 2000

Masz rację. Jednak jest to

Masz rację. Jednak jest to polskojęzyczna składnia, lepiej ucz się i naśladuj jak chcesz funkcjonować w polin. Jak wiesz oni sie nigdy nie dostosowują do terenu który okupują, to ty musisz się dostosować do nich!

Skomentuj