Jaszczurki żyworódki mogą wyginać w ciągu 60 lat

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Najnowsze badania wskazują na to, że jaszczurki żyworódki są jeszcze bardziej narażone na wyginięcie na skutek zmian klimatu niż te, które składają jaja. Mogą zaniknąc już w ciągu najbliższych dziesięcioleci.

<--break->

Naukowcy z Nottingham Trent University i University of Lincoln,sugerują, że tego typu jaszczurki mogą wyginać już w ciągu najbliższych 60 lat ze względu na stały wzrost temperatury. Przeanalizowali strategie reprodukcji żyworódek (viviparous) oraz jaszczurek składających jaja (oviparous). Zasugerowano, że sposób rozrodu jaszczurek zależy od klimatu w jakim rezydują te zwierzęta.

 

Żyworódki przeważnie kolonizują obszary z chłodniejszym klimatem,  w którym wygrzanie jaj stanowi problem. Paradoksalnie to właśnie ta adaptacja polegająca na zatrzymanie jaj wewnątrz ciała do wyklucia, może się okazać przyczyną ich rychłego wyginięcia.Wraz z ogrzewaniem się klimatu jaszczurki migrują poszukiwaniu chłodniejszych regionów przeważnie przemieszczają się w kierunku gór lub wyższych wysokościach i szerokościach geograficznych.  

Eksperci kierowani przez dr Daniela Pincheira-Donoso, oceniali  w badaniu trzy grupy wysoko zróżnicowanych jaszczurek z Ameryki Południowej: jedna, która jest tylko gatunkiem żyworodnym, jedna z  jajorodna i jedna, która rozwinęła obie te formy reprodukcji. Postanowiono zbadać, czy w toku zmiany klimatycznych może dojść do wymierania któregoś z tych gatunków.  

 

Do oceny ryzyka wykorzystano matematyczne metody modelowania zmian klimatu, w połączeniu z prawdziwymi danymi na temat warunków, w których żyją jaszczurki. Okazało się, że gatunek jaszczurek żyworodnych będzie przemieszczać w kierunku szczytów górskich w znacznie krótszym czasie niż jajorodne, wypierając żywóródki w tempie 0,3% aktualnego zasięgu geograficznego rocznie.

 

Oznacza to żyworodne jaszczurki mogą stanąć w obliczu wymarcia już zaledwie w ciągu najbliższych sześciu dekad. W tym czasie gatunki jajorodne powinny pozostać bez zmian środowisko. Spośród wszystkich czynników klimatycznych branych pod uwagę, temperatura okazała się czynnikiem dominującym, odpowiedzialnym za to hipotetyczne wymarcie.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika keri

Żyją sobie jaszczurki,

Żyją sobie jaszczurki, nałukofce wzięły jakieś modele matematyczne (można ich tworzyć mnóstwo i każdy doprowadzi do innego wyniku) i ogłosiły ich wymarcie za 60 lat.

Za stawianie tego typu nieuzasadnionych hipotez naukowcy powinni odpowiadać majątkiem swoim i rodziny - jeśli hipoteza się nie sprawdzi, to go tracą.

Mniej idiotyzmów by produkowali.

Skomentuj