Globalne ocieplenie powoduje, że ptaki mają dłuższe skrzydła

Kategorie: 

Źródło: wikipedia

Najnowsze wyniki badań naukowych wykonanych przez specjalistów z University of Notre Dame w Sydney, wskazują na to, że globalne ocieplenie powoduje zmiany w fizjonomii papug z gatunku Rozella czarnogłowa (Barnardius zonarius), które mieszkają w zachodniej Australii. Ptakom rosną dłuższe skrzydła.

Po serii pomiarów wspomnianego gatunku papug stwierdzono, że zgodnie z teorią, w cieplejszym klimacie zwierzęta mają tendencję do tego, że wydłużają im się kończyny i po prostu stają się większe.

 

W przypadku rozelli czarnogłowych, ich skrzydła zwiększyły się średnio o 4 do 5 cm i to jedynie w ciągu ostatnich 45 lat. Zwiększenie wielkości kończyn ptaków ma według teorii, pomagać im w usuwaniu do otoczenia ciepła swojego ciała.

Skrzydła działają w tym wypadku jako radiatory. Zdolność utrzymania balansu temperaturowego ma kluczowy związek z możliwością przetrwania zmian klimatycznych przez niektóre gatunki zwierząt.

 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Gazior

A ja naiwny myślałem, że

A ja naiwny myślałem, że chodzi o własności lotne ;-). Ciepłe powietrze jest rzadsze, więc potrzebna jest większa powierzchnia, aby zachować tę samą siłę nośną. 

A tu fachowcy stwierdzili, że chodzi o wachlowanie.

Portret użytkownika Medium

Gazior, jeśli pijesz do mnie,

Gazior, jeśli pijesz do mnie, to skorzystaj z linku "Odpowiedz" pod właściwym postem.

Oczywiście masz rację, że ciepłe powietrze jest rzadsze, ale może spróbuj policzyć, w jakim stopniu rośnie jego objętość, a co za tym idzie - zmniejsza się gęstość przy zupełnie nieznacznym globalnym wzroście temperatury. 

 

Portret użytkownika Medium

Samowachlowanie się jest

Samowachlowanie się jest energochłonne. Co innego, gdyby kto inny wachlował Biggrin

Teoria, która powstała na politycznym micie o globalnym ociepleniu, czyli w ramach tego, że trzeba coś plebsowi wciąż udowadniać.

Oczywiście obserwacja ciekawa, niewątpliwie, ale wnioski - jak sądzę - całkiem bzdurne.

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika nikt-xxx

Popieram globalne ocieplenie

Popieram globalne ocieplenie (o ile to prawda, gdyż wątpię, by był to skutek działania człowieka). Łatwiejsze życie i więcej żarcia dla wszystkich zwierzów. Coś tam pewnie zniknie pod wodą. Ale zwierzyny morskie na tym skorzystają. Łyse, durne małpy nie są tu "panem". I nie są nawet bystre. Zaobserwowałem, że ptaki gospodarują racjonalnie czerwonymi kulkami, które zostały na drzewach. Zaczęły je jeść (i to oszczędnie) dopiero wtedy, gdy spadł śnieg.

Strony

Skomentuj