Naukowcy odkryli, dlaczego wymarły megabobry wielkości niedźwiedzia

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Grupa naukowców z USA i Kanady, przedstawiła wyniki badań wskazujące, że przyczyną wymarcia megabobrów, zwierząt wielkości współczesnych niedźwiedzi, była dramatyczna zmiana klimatu około 10 tysięcy lat temu. Paleontolodzy często odnajdują kości olbrzymich bobrów. Te niezwykłe stworzenia mieszkały kiedyś w Ameryce Północnej. Tak jak ich dzisiejsze mniejsze odpowiedniki zwierzęta te żyły w pobliżu akwenów wodnych.

 

Badania wykazały, że gatunek wymarł około 10 tysięcy lat temu, pod koniec ostatniej epoki lodowej. Przez długi czas bezskutecznie poszukiwano przyczyn ich wyginięcia. Wcześniejsze badania wykazały, że zwierzęta te należały do bardzo udanej wersji ewolucyjnej i były na tyle skuteczne w zdobywaniu pokarmu, że ich waga często przekraczała 100 kg. Co ciekawe najnowsze badania wykazały, że nowoczesne bobry nie mają zbyt wiele wspólnego z ich dawnymi krewnymi.

Stwierdzono, że olbrzymie bobry miały budowę ogona nie taką jak u dzisiejszych odpowiedników tylko raczej jak u piżmoszczura. Inaczej wyglądało również ich uzębienie. Nowoczesne bobry wyróżniają się przede wszystkim przednimi siekaczami, które są - ostre jak dłuto. U megabobrów siekacze były większe, ale zostały one wygięte jak kły i nie miały ostrych krawędzi tnących.

Olbrzymie bobry rozkwitały jako gatunek, kiedy klimat był ciepły i wilgotny. Ich skamieniałe kości znaleziono w osadach starożytnych jezior i terenów podmokłych. Analiza wykazała, że w ich diecie przeważały rośliny wodne. Oznacza to, że zwierzęta te nie były „budowniczymi ekosystemów”, jak nowoczesne bobry. Nie zrzucały drzew i nie budowały zapór. To sprawiło, że były bardziej narażone na zmiany klimatyczne.

 

Gdy pod koniec ostatniej epoki lodowcowej, klimat stał się cieplejszy i suchy, tradycyjne miejsca żerowania megabobrów zaczęły wysychać. Zwierzęta te zostały pozbawione żywności i szybko wymierały. Z tej rodziny przetrwał tylko jeden rodzaj - nowoczesne bobry, które, nawiasem mówiąc, współistniały z ich większych kuzynów przez dziesiątki tysięcy lat. To właśnie zdolność do budowy tam dała im przewagę konkurencyjną nad olbrzymich bobrami, która pozwoliła im przetrwać.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Wybrany

Bardzo mi się podoba

Bardzo mi się podoba stwierdzenie: naukowcy wykazali co się wydarzyło 10000 lat temu. Wygląda na to, że wystarczy być naukowcem i można bez opamiętania bredzić co ślina na język przyniesie. 

Portret użytkownika minoduesp

Za to dzisiejsze bobry trzeba

Za to dzisiejsze bobry trzeba samemu przetrzebić bo te głupie gryzonie obgryzają dorodne i GRUBE drzewa ( pień ~ 60 cm !) doprowadzając do ich uschnięcia ,których i tak w żaden sposób nie wykorzystałyby do budowy swoich tam .

Portret użytkownika Illuminat13

woda ostro do gory prad takze

woda ostro do gory prad takze glupia pietruszka dwadziescia zloty za kg glupi narod zwalnia sie z pracy aby dostac ten socjal rzad sprowadza ukraincow w miejsce nierobow i co dalej druga grecja wlochy Polska to nie zaplecze turystyczne Przemysl skonczony calkowicie wyprzedali wszystko politycy i nikt nie siedzi tyle afer dalej cisza Razem jedza pija kurwia sie a  w sejmie sie kloca  Ciemne goje pod czarami czarnej madonny el astralny ergregor sa opetani glupota i ida na rzez tam gdzie sa ich juz oprocentowane pieniadze Pisalem wczesniej za te pieniadze co rzad wydal i ukradl wam goje moglby stworzyc nowe miejsca pracy stworzyc polski przemysl i podniesc ta nedzna najnizsza do 5000 pln netto Ale wy wolicie jesc cebule bo tylko z tego 500 was na to stac Tylko ja was moge uratowac i jest tutaj kilka osob na necie co zauwazylem ze mysla  https://www.youtube.com/watch?v=3NriLx2jhfA np ator madry facet i jemu podobni  Ciesze ze moglem pokierowac ten swiat poprzez dwanascie lat mojej dzialalnosci na necie w dobrym kierunku ku rozbicia matrixu a wlasnie rozsypuje sie na waszych oczach Nie moga was juz klamac bo sami widzicie na niebie i na ziemi ze cos jest nie tak  http://www.swietageometria.info/geometryczne-siatki-ziemi?start=1    oprocz internetu ktory znacie jest tez inny naturalny bardziej potezny za pomoca ktorego komunikuja sie zwierzeta i ludzie na calej ziemi Bo wszystko jest ze soba polaczone Templariusze ktozy budowali demonom takim jak allach czy czarne madonny swiatynie wiedzieli gdzie te katedry  meczety  postawic na ktorych wezlach Kazdy taki punkt to bariera ktora powstrzymuje naturalne dzialanie ziemi i daje pozywke  pod postacia modlow tym astralnym rozbojnikom One nie tylko lubia klepane formulki ale takze bol i cierpienie z wojen [holokaust ofiara calopalna] Probuje sie za wszelka cene wywolac ta wojne obecnie co zrobia ludzie maja wolna wole

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Portret użytkownika hs100

Skutek prosty socjalizmu. W

Skutek prosty socjalizmu. W Polsce juz była ta lekcja w 80-tych ale narodek w czasie jednego pokolenia zapomniał to co sam przeżył. Trudno uwierzyć w jakąkolwiek przyszłość dla narodu który nie wyciąga żadnych wniosków ze swojej historii nawet tej najnowszej.

Pusty darmowy pieniądz to kreowanie popytu, producenci którzy dostarczają towary chcą odzyskać prawdziwe pieniądze potrzebne im do prowadzenia działalności, opłacenia pracowników i coraz to wiekszych podatków. Więc ceny za prawdziwe wyprodukowane dobra będą rosły i na rynku utrzyma się status quo takie samo  jak przed  rozdawnictwem bo towarów za polityki PiSu przecież nie przybyło.  Za towar który przed rozdawnictwem kosztował 6 zł przyjdzie teraz zapłacić12, a za ten za 100 zł 150.

Głupi polaczek przyjdzie do sklepu, zacznie się dziwić że żyje mu sie drożej i gorzej niż przed  rozdawnictwem i nie będzie wiedział dlaczego. A na wszelkie próby wytłumaczenia będzie oporny tak jak dawniej. 

 

Portret użytkownika Kwazar

Pomimo,że jak napisano w

Pomimo,że jak napisano w artykule, te bobry były doskonale przystosowane do swojego środowiska to i tak w końcu wymarły, bo nastąpiły zmiany klimatu, czyli zmieniło się środowisko. Wszystko co jest dzisiaj jest wytworem "nowego" dzisiejszego środowiska. Warunki które się utworzyły nie pozwoliły bobrom, mamutom ani tysiącom innych gatunków flory i fauny a powrót do żywych. Teraz powstaje pytanie. Mając na uwadze wszystkie dzisiejsze naukowe pomysły z tzw. "Arkami" nasion, genów i etc. Czy one mają sens? Jeśli zmiany w ekosystemie, środowisku nie są aż tak duże, to wszystko samo powróci w końcu do normy. Jeśli zaś zmiany są katastrofalne to tworzy się nowy, czyli dzisiaj NASZ Świat Nie da się w nim zasiać ani 100 kilowych bobrów ani mamutów ani tysięcy innych wymarłych gatunków fauny i flory z owego czasu. Ponownie zastanawiam się nad sensownością tworzenia takich "Arek do odtwarzania" Podkreślam że jeśli zmiany w środowisku nie są aż tak duże, to w końcu wszystko prawie samo się odtworzy. Warto jednak było by się zastanowić czy gdybyśmy jednak posiadali takie Arki przedpotopowego życia to sensowne byłoby dzisiaj odnowienie tego życia? Czy udałoby temu "przedpotopowego życiu" żyć w naszym środowisku, ekosystemie? Jakie byłyby skutki dla obecnie NASZEGO ŚWIATA? 

Portret użytkownika inzynier magister

zobaczcie że  Angelus Maximus

zobaczcie że  Angelus Maximus Rex za to że napisał archeologiczną prawdę o świecie z dużą zawartością tlenu dostał 5 minusów, to pokazuje że mamy tu pełno niedoinformowanych ludzi w kwestii zakazanej archeologii ! ale są teżtacy którzy mają wyprane mózgi teorią ewolucji i nie wierzą że kiedyś był inny świat tu na ziemi ! dużo ludzi jest opętanych przez cywilizację iluminatów którzy wmawiają nam że pochodzimy od mały, dlatego ludzie małpy zaglądają tu na ten artykuł i dają minusy ! ludzie-małpy to biedni ludzie opętani przez iluminatów z towarzystwa księżycowego !

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Kwazar

Teorię ewolucji zamieniono

Teorię ewolucji zamieniono dzisiaj w pewnik więc ma to oczywiste jakieś dla ichnich Kuń Jugacje i kuń Sekfensje światopoglądowo/pseudonaukowo/ateistyczne  Z drugiej jednak strony kreacjoniści też narobili niezłego bur/dla Dzięki temu słowo potop, to się wielu tylko z karą kojarzy a jak IM wiadomo t,o piekła nima to i potopu tysz niy było. Jak zawsze ucierpiała na tym rzetelna prawda również ta naukowa.

Strony

Skomentuj