Jak powstał Wszechświat? Teoria hiperczarnej dziury może wyprzeć teorię Wielkiego Wybuchu

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Powszechnie uznawana teoria powstania Wszechświata, zwana Wielkim Wybuchem, pełna jest uproszczeń i niekonsekwencji. Jednak rtzymamy się jej kurczowo, bo nie mamy niczego na zastępstwo. Okazuje się jednak, że są naukowcy, którzy odważają się na formułowanie odrębnych teorii.

 

Do takich niewątpliwie należą Rajesh Purhasan, Niayesh Afshordi i Robert Mann. Zaproponowali oni inną teorię, wedle której wielki wybuch tak zwanej osobliwości nie mógł tak po prostu stworzyć wszechświata. Według uczonych świadczy o tym wiele znanych zjawisk i obserwacji, których model Wielkiego Wybuchu po prostu nie wyjaśnia.

Według oficjalnie uznawanych teorii wszechświat rozpoczął się poprzez ekspansję nieskończenie gęstego punktu lub tak zwanej osobliwości. Nikt jednak nie wie co było przedtem. Fizycy i astrofizycy spierają się o to jak to się stało, że coś powstało z niczego. Na dodatek zagadnienia takie jak stała temperatura przestrzeni kosmicznej nie poprawiają zrozumienia problemu.

Według praw fizyki wszechświat, który ma 13,8 miliarda lat nie powinien osiągnąć jeszcze temperaturowego zrównoważenia potrzebnego do ustalenia się stałej temperatury, a jednak je osiągnął. Nie wydaje się możliwe, aby doszło do takiej stabilizacji temperatury, jaką obserwujemy w najdalszych zakątkach wszechświata, więc albo teoria jest błędna, albo nie widzimy całego kontekstu wpływającego na ten stan rzeczy. 

 

Wyjaśnienie anomalii temperaturowej może polegać na tym, że w pierwszych chwilach istnienia wszechświata rozszerzał się on znacznie szybciej niż prędkość światła. To tłumaczyłoby dlaczego pomiary wskazują co innego niż powinny. Poza tym niektórzy astrofizycy stwierdzają, że młody wszechświat był niehomogeniczny, wręcz chaotyczny, dlatego równomierna inflacja wszechświata we wszystkich kierunkach wydaje się mało prawdopodobna. 

Nowa teoria zakłada istnienie czterowymiarowych gwiazd, które mogą się zapaść tak jak trójwymiarowe odpowiedniki. Mogą eksplodować, jako supernowa, co mogłoby odpowiadać rozszerzaniu się zaobserwowanemu przez naszych uczonych. W związku z tym naukowcy sugerują, że początkiem wszechświata nie był wybuch tylko kolaps wielkiej czterowymiarowej gwiazdy, która zapadła się tworząc hiperczarną dziurę. 

 

Innymi słowy naukowcy proponują, że Wielki Wybuch to wynik katastrofy w wyższym wymiarze. Uważany przez nas za nieskończony wszechświat, jest tylko perturbacją starożytnej czarnej dziury, lub innego teoretycznego obiektu.Taka czarna dziura, która powstałaby w wyniku kolapsu gwiazdy posiadałaby nawet własny horyzont zdarzeń, który stanowiłby pomost między wnętrzem i otoczeniem takiego obiektu.

 

W trójwymiarowym wszechświecie horyzont zdarzeń ma dwuwymiarową powierzchnię, ale w czterowymiarowym, horyzont przybrałby postać hipersfery. Reasumując teoria ta potwierdzałaby, że ekspansja wszechświata jest efektem ekspansji tej sfery w trójwymiarowej przestrzeni . 

 

Wyjaśnienie tych wszystkich anomalii nie jest rzeczą prostą, bo wymaga sporej dozy abstrakcyjnego myślenia, a to niezmiernie trudne do wyobrażenia. Pewne pojęcie daje eksperyment myślowy, w którym na trzywymiarowej przestrzeni porusza się dwuwymiarowy twór. Prowadzi to do konkluzji, że uważany przez nas za nieskończony wszechświat, jest tylko perturbacją powstania starożytnej czterowymiarowej czarnej dziury, lub zapadnięcia się innego teoretycznego obiektu.
 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika michał

Takie tematy rozbudzają

Takie tematy rozbudzają wyobraxnię, wiec sa bezcenne dla nauki, ale tez dla ludzi dociekających tajemnicy wszechświata. Problem stara się rozstrzygać redaktor naczelna Astronomii 2/2019. Tam jest inny model stworzenia i inne uzasadnienie. Polecam Do granic wszechświata - wydawnictwo Ridero. Ta cała dyskusja to fajna zabawa intelektualna. 

Portret użytkownika Dogro

Najpierw nie bylo nic. Potem

Najpierw nie bylo nic. Potem to nic samo z siebie wybuchło i mamy to co jest. Tak wygląda ta teoria Biggrin prawda jest taka, że wszechświat istnieje od zawsze i zawsze będzie. Nie ma początku ani końca. Naprawdę trudno to zrozumieć?

Portret użytkownika Mlodyrob 77

Powiedzcie mi jak powstala

Powiedzcie mi jak powstala energia potrzebna do wielkiego wybuchu? Nie będę pytał jak wybuchła i w jaki cudowny sposób zaczęła powstawać inteligencja życie idealne układy pole siłowe ziemi nazywane atmosferą i wiele wiele innych przypadkowych dziwactw.

 

Portret użytkownika yod

Została "pożyczona" od

Została "pożyczona" od grawitacji, gdyż grawitacja jest energią ujemną.  Może lepiej byłoby nawet napisać: dlatego znak energii grawitacji jest ujemny.  Jeśli zaś zsumujemy energię całego obserwowalnego wszechświata: grawitację, masę wszystkich obiektów materialnych, energię kinetyczną uciekających galaktyk i energię promieniowania przenikajacego kosmos to dostaniemy dokładnie ZERO. Nie ma tu żadnych cudów.

Portret użytkownika wyzdro

To ty piszesz brednie

To ty piszesz brednie ponieważ teoria rozszerzajacego się wszechświata  jest tak niespójna że właśnie dlatego powsatają te ataernatywne teorie której dotyczy ten artykuł.Nie ma najmniejszego dowodu na to by zaprzeczyć że ziemia jest w centrum wszechświata i wszystkie obserwacje na to wskazują - co oczywiscie nie oznacza  że nie ma innego wytłumaczenia .Religia wielkiego wubuch którą najwyraźniej wyznajesz powoli zostaje przenoszona do bajek.

Wogóle dziwne że tak długo istniała teoria która opiera się na takich potworkach matematycznych jak "mała , średnia i duża nieskończoniść" 

Portret użytkownika Jarosław Łojek

Odstaw narkotyki przyjacielu,

Odstaw narkotyki przyjacielu, ziemia nie ma prawa znajdować się w centrum wszechświata. W skali astronomicznej to zbyt mikroskopijny obiekt. Ziemia nie znajduje się nawet blisko centrum naszej galaktyki. Właściwie to nie znajduje się w żadnym centrum. 

Portret użytkownika Czasy  ostateczne

  Amightywind Misja,która

  Amightywind Misja,która poucza o Świętości i czasach końca,nawróć sie juz dziś,bo jutro moze byc za późno. Czytaj Pismo Święte znajdziesz odpowiedzi w Proroctwach, BÓG przemawia przez Proroków.

katolicyzm Cię nie zbawi a pociągnie do piekła -szukaj prawdy! Znajdziesz ja w Amightywind 

Strony

Skomentuj