Eksperci sugerują, że Wszechświat rozszerza się szybciej, niż przypuszczano

Kategorie: 

Źródło: Internet

Astronomowie dokonali pomiaru tempa ekspansji Wszechświata. Jednak najnowszy wynik znów pokazuje nam, że kosmos rozszerza się znacznie szybciej, niż powinien w oparciu o warunki, jakie powstały tuż po Wielkim Wybuchu.

 

Ustalenie stałej Hubble'a, czyli szybkości ekspansji Wszechświata, pozostaje dla naukowców sporym wyzwaniem. Według danych satelity Planck, który mierzył mikrofalowe promieniowanie tła, stała Hubble'a powinna wynosić 67,4 km/s na megaparsek z mniej niż 1% niepewności.

Stałą Hubble'a można obliczyć na wiele sposobów. Kiedyś, Edwin Hubble obserwował tzw. przesunięcie dopplerowskie oddalających się mgławic, czyli zmiany długości fal światła w miarę oddalania się obiektu. Jednak dziś mamy do dyspozycji bardziej precyzyjne metody.

 

Współcześnie, obliczenia często opierają się o świece standardowe, takie jak gwiazdy zmienne – cefeidy. Poznanie jasności tych gwiazd pozwala na dokładne obliczenie odległości. Przykładowo w 2018 roku, obliczenia dokonane na cefeidzie dostarczyły nam danych, z których wynika, że tempo ekspansji Wszechświata jest na poziomie 73,5 km/s na megaparsek. Pomiar ten zmniejszył prawdopodobieństwo wystąpienia błędu do 1 do 3000. Teraz dokonano kolejnych pomiarów, które jeszcze bardziej zmniejszyły ryzyko błędu.

Badania przeprowadzone z pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a, które skupiały się na ustaleniu jasności 70 cefeid w Wielkim Obłoku Magellana, pozwoliły określić nową stałą Hubble'a. Wynosi ona 74,03 km/s na megaparsek – to około 9% szybciej niż szacunki oparte o dane satelity Planck. Jednocześnie szansa, że taka rozbieżność mogłaby być błędem, spadła do 1 na 100 000.

 

Naukowcy wciąż nie rozumieją, dlaczego po raz kolejny otrzymali wynik, który tak bardzo różni się od szacunków, wynikających z pomiaru mikrofalowego promieniowania tła. Zagadki tej wciąż nie udało się rozwiązać, dlatego badacze zamierzają przeprowadzać kolejne pomiary, aby przynajmniej mieć pewność, że zostały one wykonane w sposób prawidłowy. Jednak naukowcy zdają sobie sprawę z tego, że rozwiązanie zagadki ze stałą Hubble'a być może będzie wymagało nowej fizyki.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ąę

A moja babcia gdzieś

A moja babcia gdzieś przeczytał że nasz UNIVERS wcale się nie rozszerza ( no bo i po co ?) gdyż widmo uzyskane po rozszczepieniu światła z naodleglejszych obiektów dostrzegalnych przez teleskop Hubla NIE ZMIENIA SIĘ co by oznaczało że UNIVERS ma swoje granice.Niepkojące -jak zwykle dla nas pytanie- jeśli tak co co jest ZA ?Jeżeli jest coś ZA...

Portret użytkownika minoduesp

Nie można mówić o ekspansji

Nie można mówić o ekspansji wszechświata a jedynie o poruszaniu się widocznych weń obiektów wzgledem siebie. A dodatkowo inny wynik się uzyska wiosną a inny zimą .. bo ziemia krąży po orbicie i raz się oddala a raz zbliża do tego na co patrzymy  i to z prędkością 30 km/s. 

Portret użytkownika minoduesp

Rozejrzyj się do okoła ,

Rozejrzyj się do okoła , ogarnij świadomością szerszy aspekt widzianych rzeczy i popatrz na politykę np. Chińskich władz wobec ich obywateli ... i wtedy powiedz ,że nie ma NWO. Nie wierzysz w "kosmitów" ? A sam jesteś kosmitą na planecie ziemia w małej prowincjonalnej galaktyce (dowodów naukowych ,archeologicznych oraz kulturowych dowodzących kontaktów obcych ras z ziemianami NIE BRAK ). Nikt tu nie neguje Nauki lecz co najwyżej krytykuje pseudonaukowców ośmieszających się na własne życzenie.

Strony

Skomentuj