Teoria Stephena Hawkinga została potwierdzona! Powierzchnia czarnych dziur nie może się zmniejszać

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Jedno z najsłynniejszych praw istnienia czarnych dziur, przewidziane przez fizyka Stephena Hawkinga, zostało niedawno potwierdzone za pomocą fal grawitacyjnych. Zgodnie z twierdzeniem Hawkinga o powierzchni czarnych dziur z początku lat 70., powierzchnia tych obiektów, nie może się zmniejszać z czasem.

 

Ta zasada jest ściśle związana z drugą zasadą termodynamiki, która mówi, że entropia lub nieporządek układu zamkniętego musi zawsze wzrastać. Ponieważ entropia czarnej dziury jest proporcjonalna do jej powierzchni, obie muszą zawsze rosnąć. Wyniki nowego badania są wskazówką co do fundamentalnego znaczenia czarnych dziur we wszechświecie.

Obszar powierzchni czarnej dziury, jest określony przez kulistą granicę zwaną horyzontem zdarzeń. Po jej przekroczeniu, nawet światło, nie może uciec przed potężnym przyciąganiem grawitacyjnym. Zgodnie z interpretacją ogólnej teorii względności Hawkinga, powierzchnia czarnej dziury wzrasta wraz z jej masą, a żaden obiekt wrzucony do środka nie może się wydostać, jej powierzchnia nie może się więc zmniejszyć.

Aby przetestować tę teorię, naukowcy przeanalizowali fale grawitacyjne lub zmarszczki w strukturze czasoprzestrzeni, utworzone 1,3 miliarda lat temu przez dwie gigantyczne czarne dziury, które krążyły ku sobie z dużą prędkością. Dzieląc sygnał odbierany przez detektory LIGO i VIRGO na dwie połowy – przed i po połączeniu czarnych dziur – naukowcy obliczyli masę i rotację zarówno dwóch oryginalnych czarnych dziur, jak i nowej, połączonej. Te liczby z kolei pozwoliły im obliczyć powierzchnię każdej czarnej dziury przed i po zderzeniu.

Powierzchnia nowo utworzonej czarnej dziury była większa niż dwóch pierwszych łącznie, co potwierdza „prawo powierzchni” Hawkinga z ponad 95% pewnością. Jak zauważają autorzy nowego badania, ich wyniki są w dużej mierze zgodne z oczekiwaniami. Potwierdzenie przez naukowców prawa obszaru wydaje się sugerować, że właściwości czarnych dziur są ważnymi wskazówkami na temat ukrytych praw rządzących wszechświatem.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika oświeconyJurek69

Wczoraj dotarlo do mnie ze za

Wczoraj dotarlo do mnie ze za wszystkim stojom szczepienia - czarne dziury posiadaja rdzen DNA taki jak kazda istota kosmiczna i jesli kazdy sie zaszczepi to wtedy to DNA zmutuje i zacznie rezonowac z inna czestotliwością i  wszystkich nas pohlonie - zgadzam sie z poprzednikiem, za wszystkim stojom starsi Bracia ktorzy razem z Billem Gejtsem chcom wywołac depopulacje czarnych dziur - oni przezyja, bo maja juz umowe z Muskiem i wydobeda z ziemi przed calym kataklizmem na teslach

Portret użytkownika The Bird

Skoro jest to prawdą, to co

Skoro jest to prawdą, to co się wtedy dzieję z mikro czarnymi dziurami powstawającymi w zderzaczu hadronów?. chyba nawet był tu kiedyś artykuł na temat ich powstawania, i że niby są niegroźne - więc te małe nie rosną ? oż kufa.

Czekam na dzień, w którym Japonia upomni Polskę do wypłat odszkodowań za Hiroszimę i Nagasaki.

Portret użytkownika Quark

Obszar powierzchni czarnej

Obszar powierzchni czarnej dziury jest określony przez kulistą granicę zwaną horyzontem zdarzeń.

Wystarczy przeczytać artykuł i wszystko jasne . Oni właśnie tego dowiedli , że wraz ze wzrostem masy rośnie też jej horyzont. 

Portret użytkownika Set

Bo widzisz. Ona nie pochłania

Bo widzisz. Ona nie pochłania tylko i wyłącznie. Ona też wydala. Jak każde stworzenie żywe i zjawisko kosmiczne, co zjada, musi przetworzyć i się wy...ć. Teraz pomyśl o supermasywnych gwiazdach, dlaczego tak długo się palą.

Skomentuj