Nieoczekiwany efekt odkrycia gigantycznych czarnych dziur

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Wpływ supermasywnych czarnych dziur w jądrach galaktyk rozciąga się daleko poza galaktyki macierzyste i może nawet wpływać na sąsiednie galaktyki. Nieoczekiwany efekt gigantycznych obiektów odkryli astrofizycy z Instytutu Astronomii im. Maxa Plancka, a także ich koledzy z Meksyku i Stanów Zjednoczonych, których artykuł został opublikowany w czasopiśmie Nature.

 

Procesy w karłowatych galaktykach satelitarnych zależą od środowiska otaczającego galaktykę centralną. Uważa się, że na to środowisko z kolei wpływa supermasywna czarna dziura, pomimo odległości dziesiątek tysięcy lat świetlnych między nimi. Jednak natura tego połączenia pozostała niejasna dla astronomów ze względu na skąpe dane obserwacyjne.

 

W nowej pracy naukowej naukowcy wykorzystali katalog Sloan Digital Sky Survey i zidentyfikowali 124 163 galaktyki satelitarne, określając ich położenie względem głównych i mniejszych osi galaktyki centralnej - większość z badanych galaktyk centralnych była eliptyczna. Okazało się, że wymarłe galaktyki karłowate, w których nie przebiega już formowanie się gwiazd, są stosunkowo rzadkie wzdłuż osi mniejszych, co wydaje się nielogiczne, biorąc pod uwagę, że supermasywne czarne dziury w centralnym jądrze wyrzucają masę i energię głównie w kierunku osi mniejszej galaktykę. Powinno to „zdmuchnąć” materię odpowiednią do formowania się gwiazd ze względu na stosunkowo niski opór ośrodka międzygwiazdowego.

 

Według naukowców może to wynikać z kilku powodów. Galaktyki mogły początkowo powstać w innych warunkach niezwiązanych z obecnym stanem galaktycznego środowiska. Jednak możliwe jest również, że interakcja między galaktyką satelitarną a halo galaktyki centralnej odegrała rolę.

 

Aby przetestować oba scenariusze, naukowcy wykorzystali model wirtualnego wszechświata IllustrisTNG, który różni się od poprzednich modeli ulepszonymi symulacjami aktywnych jąder galaktycznych zawierających supermasywną czarną dziurę. Okazało się, że anomalia w rozmieszczeniu galaktyk satelitarnych powstaje właśnie z powodu wpływu jądra, które działa daleko poza granicami galaktyki centralnej.

 

Wyrzuty energii z czarnej dziury tworzą obszary o niskiej gęstości w środowisku bliskogalaktycznym, co zmniejsza wydajność procesów odpowiedzialnych za wygaszanie galaktyk karłowatych. Autorzy opracowania podkreślają jednak, że nie mogą wykluczyć innego scenariusza, zgodnie z którym materia wypływająca z jądra galaktyki w większym stopniu wzmaga powstawanie gwiazd, a nie tylko powstrzymuje ich wymieranie.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Rumcajs

przecie to ufo wielkości

przecie to ufo wielkości wiekszych planet jest, a nie czarna dziura - dziurę to mają w głowach zamiast mózgownic te pajace co wymyslili w ogóle termin czarna dziura i myślą o tym że to naprawdę jest jakaś dziura w kosmosie - żałosne to jest !

Weź sobie pomyśl np. że w swoim pokoju masz zawieszoną w powietrzu jakąś dziurę ; D - no istny debilizm... 

Z a p r a s z a m - DobreFilmyTu i NewsyZwojny i Bacologia

 

 

Portret użytkownika Rumcajs

a co widziałeś to z bliska -

a co widziałeś to z bliska - a może dotykałeś - a może twoja wikipedia wie już wszystko najlepiej Biggrin hahahha - kto się wygłupił to się wygłupił hahahaha

cymbał jesteś i to bez wyobraźni - łykasz wszystko co na wikipedii jak waleń foki. 

nie masz pojęcia kiedy kpię kiedy drwię kiedy piszę realnie poważnie

w zasadzie to nabijam się z was i mnie to bawi jacy ludzie są puści i bezmyślni Biggrin

Z a p r a s z a m - DobreFilmyTu i NewsyZwojny i Bacologia

 

 

Portret użytkownika Quark

A atomy i cząstki elementarne

A atomy i cząstki elementarne widziałeś na własne oczy , skąd wiesz że istnieją ? Musimy polegać na tym co ktoś odkrył , wymyślił i zdadał . Tak samo jest z każdą dziedziną wiedzy , nie wszystko da się samemu potwierdzić. 

Tak , tak .. kpisz sobie ...mhmm , teraz to już za późno na tlumaczenia . Coś Ci powiem , jak komuś brakuje argumentów , wiedzy i KULTURY to się obraża i rzuca wyzwiskami jak Ty teraz - ale w ten sposób pokazujesz kim naprawdę jesteś . A wystarczy nie pisać głupot , tylko przedstawić swój pogląd poparty jakąś rozsądną tezą .

Błogosławieni , którzy nie widzieli a uwierzyli . - ziemi z orbity nie widziałem ale nie potrzebuję takiego dowodu by wiedzieć , że okrągła jest . Na tym właśnie polega potęga umysłu , że potrafi zrozumieć coś czego "namacać" się nie da - i także tym się różnimy. A na koniec porównaj sobie mój sposób pisania i zwracania się do kogoś i Twój .. znajdź różnice i wyciągnij wnioski.

Portret użytkownika aro

Nikt nigdy nie przekroczył

Nikt nigdy nie przekroczył firmamentu - jesteś oszukiwany - nie ma czegoś takiego jak "przestrzeń"...

Nie ma czegoś takiego jak „obcy”; całe oszustwo „obcych” i „innych planet” jest wykorzystywane do oczerniania i banalizowania stworzenia Pana Jezusa Chrystusa.

Gdybyś mógł przejść przez firmament (co nie jest możliwe), powitałby cię ogromny zbiornik wodny zamiast próżni wyobrażonej „przestrzeni” – dlatego niebo jest niebieskie – patrzysz na ocean na niebie; tak jak oceany Ziemi są ciemne w nocy i niebieskie w ciągu dnia, tak ocean poza firmamentem jest ciemny w nocy i niebieski w ciągu dnia.

Jeśli nie wierzysz Biblii, *MUSISZ* UDAĆ SIĘ DO PIEKŁA...

Przestań grzeszyć - pokutuj i odrodź się na nowo, zanim będzie za późno.

https://www.youtube.com/watch?v=vCQ0_6o3npo

Portret użytkownika Quark

To w takim razie wyjaśnij

To w takim razie wyjaśnij "płaskoziemnie" wynik tego ekperymentu wykonanego na równiku (po obu jego stronach wyznaczonych linią na ziemi) - woda wiruje raz w lewo - raz w prawo w zależności od tego po której stronie równika stoi zlew. https://www.youtube.com/watch?v=CL94sa06gL8 

Wiesz co to równik ? To taka umowna linia dzieląca kulę ziemską na półkule ... południową i północną.

Strony

Skomentuj