Naukowiec zdołał określić kształt tunelu czasoprzestrzennego

Kategorie: 

Źródło: Federico.ciccarese/Wikimedia Commons/Allen Dressen

Fizyk Roman Konoplya z Uniwersytetu RUDN zademonstrował, jak opisać kształt dowolnego symetrycznego tunelu czasoprzestrzennego – czarnej dziury, która teoretycznie może funkcjonować jako portal pomiędzy dowolnymi dwoma punktami w przestrzeni i czasie. Badania mogą pomóc w zrozumieniu fizyki tuneli czasoprzestrzennych i lepszej identyfikacji ich cech fizycznych.

 

Współczesne koncepcje Wszechświata przewidują istnienie tuneli czasoprzestrzennych (tzw. wormhole) – nietypowych krzywizn w przestrzeni i czasie. Strukturę tę można sobie wyobrazić jako czarną dziurę, przez którą można byłoby zobaczyć odległy punkt Wszechświata w czterech wymiarach. Astrofizycy wciąż nie są w stanie precyzyjnie określić kształtu i rozmiarów czarnych dziur, nie mówiąc już o tunelach czasoprzestrzennych, które istnieją tylko w teorii. Lecz fizyk z moskiewskiego Uniwersytetu RUDN wykazał, że kształt tych tuneli można obliczyć na podstawie obserwowalnych cech fizycznych.

 

W praktyce można zaobserwować jedynie pośrednie właściwości tuneli czasoprzestrzennych, np. przesunięcie ku czerwieni. Roman Konoplya z Instytutu Grawitacji i Kosmologii na Uniwersytecie RUDN zastosował założenia mechaniki kwantowej i geometryczne i pokazał, że kształt i masę tunelu czasoprzestrzennego można obliczyć na podstawie wartości przesunięcia ku czerwieni i zasięgu fal grawitacyjnych przy wysokich częstotliwościach.

Obecnie naukowcy biorą pod uwagę geometrię zwartego obiektu, analizują jego zasięg i porównują dane z wynikami eksperymentalnymi. Następnie sprawdzają, czy obserwowane wartości są podobne do przewidywanych teoretycznie. Roman Konoplya zaproponował inne podejście, zakładające określanie kształtu obiektu w oparciu o jego spektrum światła widzialnego.

 

Rosyjski fizyk zastosował model matematyczny do symetrycznego tunelu czasoprzestrzennego Morrisa-Thorne'a, aby opisać jego wąskie gardło. Jest to odmiana tunelu, postulowana przez Kipa Thorne'a i Mike'a Morrisa, która zakłada możliwość przesyłania energii i materii. Konoplya określił, w jaki sposób kształt dowolnego symetrycznego tunelu czasoprzestrzennego można opisać na podstawie zasięgu fal i rozwiązał tzw. problem odwrotny w sposób ogólny. Następnie z pomocą kwantowej aproksymacji opracował równanie, aby obliczyć kształt geometryczny dla konkretnego tunelu czasoprzestrzennego.

 

Roman Konoplya twierdzi, że jego podejście pozwala rozwiązać wiele problemów w kwestii geometrii tunelu czasoprzestrzennego. Jego pracę można rozszerzyć na kilka sposobów. Przede wszystkim, aby uniknąć długich formuł, Konoplya rozważał tylko nad polami elektromagnetycznymi. W przyszłej pracy można przestudiować także inne dziedziny w ramach tego samego podejścia. Rezultaty tej pracy można odnieść również do obrotowych tuneli czasoprzestrzennych, jeśli są wystarczająco symetryczne. Wyniki badań zostały opublikowane w ScienceDirect.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika laik

...czasu nie ma, jest

...czasu nie ma, jest wytworem naszej wyobraźni, postrzegania, wszystko dzieje się tu i teraz...Naraz? tzn, równocześnie jaszcze się nie urodziłam, jeżę w łóżeczku w pampersie, (no ja tyle szczęścia niestety nie miałam/nie mam, leżę w pieluszce tetrowej), studiuje, denerwuje się sesją (po kiego, skoro już zdałam), rodzę dzieci, siedzę przed tym komputerem... I mam do podjęcia ważne decyzje, po co kiedy tak na prawdę juz je podjęłam. Jeśli macie rację to my nie żyjemy, ktoś napisał za nas scenariusz, a my jesteśmy w środku. Bo w tej teorii nie ma miejsca na podejmowanie decyzji, one są juz podjęte.Pewnie uważacie, że przez nas? ale i tak ta teoria nie daje poczucia kreowania własnego życie. Jeśli to prawda to czy Wy czujecie, że żyjecie? Sad

Pytanie, do tych co sie znają.

Zaobserwowano czarne dziury, a raczej efekty ich obecności, wszystko co się znajdzie za blisko wpada i ślad po tym zaginął. Czyli mamy wlot, jeśli teoretycznie mogą to być tunele czasoprzestrzenne, to czy zaobserwowano drugi koniec czarnej dziury, miejsca gdzie z impetem coś się pojawia, tak jakby wypadło z dziury?

 

 

 

 

Portret użytkownika gdfg

Niestety nauka nie wie czym

Niestety nauka nie wie czym jest energia, a naukowcy już chcą ja wysyłac przez czarne dziury. Energia jest niematerialna niezmierzona i nie zbadana ale mozemy badac ja pośrednio z zaobserwowanych akcji jakie wywołuje w materii.

Portret użytkownika ttteis77

widzieć a używać czarnej

widzieć a używać czarnej dziury, ma się nijak do rozumienia jej funkcji. Czytam założenia, obliczenia, wormhole, jej wygląd, jak rozpoznać...i jak działa . Przykład, nienajlepszy ale przykład,  wir wodny spowodowany prądami podnymi który (nie ma ujścia po drugiej stronie i, ( wir wodny spowodowany wessaniem czyli z ujściem po drógiej stronie). Jeżeli bez poznania czy czarna dzura jest bez ujścia, czy z ujściem wasze prace, Wszystkich prace, nie istotne kto to będzie, będą bez znaczenia. Zakładam że traficie na czarną dziurę bez ujścia, która będzie was rozciągać w nieskończoność i zmniejszać obiętość waszej materii do takiego stopnia że nawet kwanty wam nie pomogą.

Portret użytkownika Arya

Problem w tym, że czas nie

Problem w tym, że czas nie jest wymiarem tylko funkcją przestrzeni. Taki tunel może nas przenieść w przestrzeni, ale nie jest mozliwe przeniesienie w czasie-to będzie tylko iluzja, bo przemierzywszy miliony lat świetlnych będzie się nam zdawało, że przenieśliśmy się w czasie. Po za tym czas prawdopodobnie nie istnieje (w sensie w jakim my go rozumiemy). Prawdopodobie istnieje tylko teraźniejszość. My postrzegamy upływ czasu od przeszłości do przyszłości tylko dlatego, że nasz umysł nie jest w stanie poradzić sobie z wręcz nieskończoną ilością informacji, która jest dostepna... tylko w teraźniejszości. Z punktu widzenia mechaniki kwantowej ma to sens, ale nie do końca jeszcze wszystko rozumiemy. Informacje, które otrzymuję ze Źródła potwierdzają, że ta teza jest prawdziwa, ale teoretycznie istnieje możliwość, że źle je odczytuję. 

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Skomentuj