Mikroskopijne czarne dziury mogą posłużyć jako źródła nieograniczonej energii

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Słynny astrofizyk Stephen Hawking stwierdził, że w przyszłości ludzkość będzie w stanie pozyskiwać nieograniczone ilości energii z mikroskopijnych czarnych dziur. Według naukowca, już dziś istnieją możliwości techniczne, aby tworzyć mikroskopijne czarne dziury za pomocą Wielkiego Zderzacza Hadronów. Uczony ostrzega, że te eksperymenty powinny być prowadzone z dużą ostrożnością.

 

Zdaniem Hawkinga, czarna dziura wielkości góry, mogłaby po prostu połknąć Ziemię. Aby zapobiec katastrofie trzeba zachować bezpieczną odległość od naszej planety wykonując operacje na orbicie. Naukowiec uważa, że w przyszłości ​​sztuczne miniaturowe czarne dziury będą przechowywane w niewidocznych dla ludzi wymiarach czasoprzestrzeni, które zgodnie z teorią strun, są całkiem realne i osiągalne.

Stephen Hawking - źródło: NASA

Stephen Hawking stwierdził, że nawet niewielka czarna dziura emituje około 10 milionów megawatów energii, a taka jej ilość wystarczy do dostarczenia energii elektrycznej do wszystkich urządzeń na naszej planecie. Fizyk w wywiadzie dla BBC, zażartował, że teraz czeka na stworzenie pierwszych mikroskopijnych czarnych dziur, co zapewni mu Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Pędnik-NieŁągiewki

Hehe! Dobrze by było:

Hehe! Dobrze by było: niewielką stosunkowo mocą zaangażowaną stworzyć miniczarną dziurę a potem czerpać z niej... tryliony Watt energii! Pytanie skąd by się nagle miał pojawić ten nadmiar energii - z niczego? Przecież taka dziura nie może dać z siebie więcej niż włożono w jej wyprodukowanie, to kazdy fizyk wiedzieć powinien, a taki jak St. H. w szczególności!!!

ps. Niedawno wyczytałem na tym portalu że w momencie zderzenia dwóch gwiazd neutronowych (przypominam: to zbitka samych neutronów i nic więcej!!!) w ułamku 0,2 sek. powstaje ilość złota równoważna 10 ziemskim księżycom! Z kolei w jednym z odc. "Astronarium" skorygowano tę ilośc na...masę 30 kul ziemskich. Pytanie: skąd pojawiły się niezbędne do utworzenia atomów złota (okazuje się że i innych pierwiastków też, m.in. platynowców) gigantyczne ilości protonów i elektronów? Czyżby z rekombinacji-rozpadu neutronów na elektrony i protony, a jeśli tak - dlaczego dużo wcześniej, przed zderzeniem a w trakcie powstawania gw.neutronowych, neutrony się nie rozpadły tylko miałoby się to stawać akurat w momencie kolizyjnego złączenia dwóch GN?! Tego już nie podali...

Nigdy jeszcze tak niewielu nie zniszczyło tak wiele u tak licznych. 1051 lat wiary w cud - dziki kraj, ciemny lud...

Portret użytkownika Odważniak

Skoro czarne dziury są takie

Skoro czarne dziury są takie wszystkożerne, to teoretycznie powinno już niczego nie być, tylko same dziury. Widocznie są, ale inne, albo są jakieś dobre zabezpieczenia, albo czarnych dziur nie ma i są tylko w sferze sciencie fiction.

Portret użytkownika kurzoczek

A dlaczego Ziemia nie spada

A dlaczego Ziemia nie spada na Słońce? Przecież przyciąga ją w ten sam sposób, co czarna dziura. Zanim napiszesz jakąś głupotę, pięć razy się zastanów. Chyba, że twierdzisz, iz Słońca też nie ma? Otóż mój drogi czarne dziury istnieją, i udało się to potwierdzić obserwacyjnie (przez obserwacje ich oddziaływania z innymi obiektami). Dlaczego więc nie pożerają wszystkiwego w okół? Otóż robią to! Lecz pamiętaj, że we wszechświecie wszystko jest w ruchu, i  siły wiązane z tym ruchem potrafią równoważyć, a często i przewyższać wartością siłę grawitacji czarnej dziury. Analogicznie jest to do kręcenia kluczami na palcu. Jeżeli prędkośc kontowa kluczy będzie odpowiednia, nie spadną one na rękę, ani nie wyrwą się, lecąc w dal.

Portret użytkownika Ogo Pogo

Odnosząc się do murzyńskich

Odnosząc się do murzyńskich dam Borys Vian stwierdził bodajże w jednej ze swoich ksiązek "Jesień w Pekinie " ,że wspomniane są bardzo różowe wewnątrz.
Tak na marginesie nasze POlskie dziury wchłaniały wszystko.

Portret użytkownika dune

Nie ma zadnej czarnej

Nie ma zadnej czarnej dziury.
 
Wymysl Pana - ktorego spotkala krzywda - cialo odmowilo posluszenstwa. Stad jego niewiara w boskie stworzenie i zamysl Boga jakim jest nasza rzeczywistosc.
Optuje ze my wlasnie cala rzeczywistosc jest czarna dziura poniewaz wszystko sklada sie z atomow - a odwrotnie skladamy sie z prozni 99,9% tzw. atomu to pustka!  a materie tworzy jedynie informacja czyli jestesmy zanurzeni w Bogu. Bog to my jako jego czesc. Mozna wysnuc wniosek ze mozemy istniec jedynie jako symulacja w komputerowym programie - jest jeszcze jedna hipoteza - rzeczywistosc stworzyl czlowiek z przyszlosci.
Jesli dodac 4ty wymiar jakim jest czas, jesli daloby sie go ksztaltowac tzn do przodu, wstecz okaze sie wlasnie ze tak moze byc. Wszystko toczy sie wg boskiego planu.
 
Co chcialem powiedziec ZDROWIA!

Strony

Skomentuj